Znaleziono 0 artykułów
28.06.2022

Przewodnik kulturalny na lato 2022: Książki

28.06.2022
Fot. Getty Imges

Wakacje to doskonały czas na podróże – dalekie lub bliskie, do miejsc, do których lubimy wracać, albo takich, które zawsze chcieliśmy odwiedzić. Spośród nowości wydawniczych wybraliśmy najlepsze książki na plażę, pod namiot i lato w mieście i zapraszamy na wyprawę do świata wielkiej mody, sztuki i historii.

Anton Gill, „Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki”

Fot. Materiały prasowe

Nie jestem kolekcjonerką. Jestem muzeum – mawiała Peggy Guggenheim. To ona odkryła Jacksona Pollocka i pozowała przed obiektywem Mana Raya, w jej salonie wisiały obrazy Picassa, a przez jej dom przewinęli się wszyscy znani artyści pierwszej połowy XX wieku. Kim była słynna mecenaska sztuki, dowiecie się z nowej książki Antona Gilla. „Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki” to portret ekscentrycznej, czasem trudnej, ale jedynej w swoim rodzaju kobiety, która zmieniła bieg historii (sztuki). Idealna propozycja na plażową lekturę i długie wakacyjne wieczory.
Julia Właszczuk

Anton Gill, „Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki”, przeł. Mariusz Ferek, Znak Literanova. 

Rebecca Solnit, „Wspomnienia z nieistnienia”

Fot. Materiały prasowe

„Nie ma ucieczki od duchowych zmagań, nie ma ucieczki od wyboru strony” – cytuje Rebecca Solnit za Diane di Primą w dopiero co przetłumaczonej na polski książce „Wspomnienia z nieistnienia”. To osobista analiza jej życia od czasów przeprowadzki do San Francisco w latach 80. Solnit, autorka kultowej książki „Mężczyźni objaśniają mi świat”, opisuje skomplikowany proces stawania się sobą mimo przeciwności, jakie stawia przed nami świat – mizoginii, rasizmu, homofobii. Na tle tych zjawisk opowiada o własnej emancypacji i poczuciu niewidzialności, które zwalczyła dzięki słowom i działaniu. Pisarka motywuje i skutecznie zaraża nadzieją, podpierając się badaniami i własnymi doświadczeniami, które z pewnością dla wielu kobiet zabrzmią niepokojąco znajomo.
Marta Knaś

Rebecca Solnit, „Wspomnienia z nieistnienia”, przeł. Agnieszka Pokojska, Wyd. Karakter

Adam Robiński, „Pałace na wodzie. Tropem polskich bobrów”

Fot. Materiały prasowe

W średniowieczu, by zapolować na bobra, trzeba było mieć zgodę księcia. Powołano także urząd bobrowniczego – osoby te nie tylko odławiały zwierzęta, ale i troszczyły się o nie, np. dokarmiając zimą. Cenione futro, a także ludowa medycyna sprawiły, że do początków XX wieku gatunek ten na terenie Polski został zdziesiątkowany, jednak dziś prężnie się odradza. Adam Robiński opisuje losy bobrów, łącząc pasję przyrodnika i historyka, dzięki czemu solidny reportaż czyta się jak emocjonującą powieść. Świetna lektura na wakacyjny wyjazd pod namiot.
Basia Czyżewska

Adam Robiński, „Pałace na wodzie. Tropem polskich bobrów”, Wyd. Czarne 

Cecilie Enger, „Biała mapa”

Fot. Materiały prasowe

Norweska autorka uważa, że zadaniem pisarza jest ocalenie od zapomnienia tych, którzy nie mieli własnego głosu, którym go odebrano, którzy nie zdążyli opowiedzieć swojej historii. W „Białej mapie” przypomina Berthę Torgersen i Hannę Brummenæs. Dwie kobiety w rybackiej osadzie przełomu XIX i XX wieku żyły jak małżeństwo. Razem prowadziły też biznes, najpierw sklep bławatny, potem zostały pierwszymi armatorkami. Wbrew przeciwnościom udało im się zbudować szczęśliwe życie. Lektura w sam raz na Miesiąc Dumy.
Anna Konieczyńska

Cecilie Enger „Biała mapa”, przeł. Karolina Drozdowska, Wyd. Smak Słowa

Amy Odell, „Anna: The Biography”

Fot. Materiały prasowe

W końcu, po czterech latach pracy, powstała biografia Anny Wintour, redaktorki naczelnej amerykańskiego „Vogue’a”. Co prawda nieautoryzowana, ale raczej rzetelna, bo autorka książki, Amy Odell, żeby odkryć prawdziwą twarz ikony, przepytała aż 250 osób. – Przereportażowałam – mówi w wywiadach. Nie pominęła nikogo, oczywiście oprócz samej Anny, która choć wielokrotnie i konsekwentnie odmawiała udzielenia wywiadu, to nie miała nic przeciwko, by wypowiedzieli się jej znajomi i współpracownicy. Mimo że brakuje perspektywy samej Wintour, Odell zdradza szalenie ciekawe detale z jej życia – szczegóły jej zaskakujących restauracyjnych zamówień, platoniczne zauroczenia ze świata biznesu, sukcesy sportowe, które pomogła osiągnąć czołowym amerykańskim zawodnikom. W tle szalenie lojalna branża, na pierwszym planie akt po akcie droga do statusu najbardziej wpływowej kobiety w świecie mody. Pozycja na razie wyszła po angielsku, ale można sięgać odważnie i bez kompleksów.
Kamila Wagner

Amy Odell, „Anna: The Biography”, Allen & Unwin

Ishbel Szatrawska, „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”

Fot. Materiały prasowe

Los Angeles, 1947 rok. Hersh Libkin, właściwie Hersz Lipkin z Łodzi, ocalały z Zagłady, wygrywa casting zorganizowany przez wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer i dostaje angaż w filmie. Jest złota era Hollywood, są sławni znajomi, Humphrey Bogart i Lauren Bacall. Libkin śni swój amerykański sen. Ale czy tak miał on wyglądać? Rola jest w westernie, a jak to w westernie: są dobrzy biali i źli, rzekomo chciwi Indianie, w których („pewnie przypadek”, uważa Producent) wcielają się Żydzi. Hershem zaczyna się też interesować FBI, bo właśnie zaczyna się era makkartyzmu, a znajomość z Bacall (czarna lista Hollywood) nie wygląda dobrze, tak samo jak jego telefony do Polski, aktualnie Ludowej. Jest poruszająco, wzruszająco i zabawnie w doskonałych proporcjach.
Katarzyna Rycko

Ishbel Szatrawska, „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”, Wyd. Cyranka

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij