Znaleziono 0 artykułów
08.02.2021

Krzysztof Warlikowski ze Złotym Lwem

08.02.2021
Krzysztof Warlikowski (Fot. East News)

Rada Dyrektorów Biennale w Wenecji przyznała reżyserowi nagrodę za całokształt twórczości w dziedzinie teatru. Statuetki Złotych Lwów zostaną wręczone latem na uroczystej gali.

„Od ponad dwudziestu lat Krzysztof Warlikowski jest orędownikiem głębokiej odnowy europejskiego języka teatralnego. Korzystając z odniesień do kinematografii, oryginalnie posługując się wideo i wymyślając nowe formy widowiska chce przywrócenia więzi pomiędzy spektaklem a publicznością” – czytamy w uzasadnieniu decyzji Rady.

Kilka dni temu ogłoszono, że podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Wenecji Krzysztof Warlikowski, reżyser teatralny i operowy oraz dyrektor artystyczny Nowego Teatru w Warszawie, zostanie wyróżniony za całokształt twórczości. Tym samym Polak dołączy do zaszczytnego grona, m.in. Thomasa Ostermeiera, Luki Ronconiego, Romeo Castellucciego, Jana Lauwersa, Christopha Marthalera, Declana Donnellana, Katrin Brack, Antonia Rezza, Flavii Mastrelli, Jensa Hillje’a i Franco Visioli, którzy otrzymali statuetkę w poprzednich latach. Nagroda Złotego Lwa została przyznana Warlikowskiemu na wniosek Stefana Ricciego i Gianniego Forte, kierujących częścią teatralną festiwalu.

Twórczość polskiego reżysera

Krzysztof Warlikowski przyszedł na świat 26 maja 1962 roku w Szczecinie. Z rodzinnego miasta przeprowadził się do Krakowa, gdzie studiował historię, filozofię oraz filologię romańską. Następnie wyjechał do Paryża i rozpoczął naukę w École Pratique Des Hautes Études na kierunku poświęconym historii teatru greckiego. Dyplom reżyserski otrzymał natomiast na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie w 1993 roku. Jeszcze w trakcie studiów asystował Krystianowi Lupie i Peterowi Brookowi, później również Ingmarowi Bergmanowi oraz Giorgio Strehlerowi. Zasłynął jedenastoma inscenizacjami Szekspira, oprócz tego reżyserował także dramaty antyczne, współczesne, w tym Sary Kane, oraz opery. Od 2008 roku jest dyrektorem artystycznym Nowego Teatru w Warszawie.

W trakcie wieloletniej kariery przyznano mu, m.in. francuski Order Kawalera Kultury, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, czy International Opera Awards. Statuetkę Złotego Lwa otrzyma na 49. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Wenecji, który został zaplanowany na początek lipca.

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij