Znaleziono 0 artykułów
17.12.2020

Rząd wprowadza narodową kwarantannę

17.12.2020
(Fot. East News)

Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski na czwartkowej konferencji prasowej. Zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe i stoki narciarskie, a w sylwestra będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się.

Koronawirus w Polsce nie ustępuje, a rząd do obowiązujących restrykcji dorzucił kolejne, które wejdą w życie tuż po świętach, 28 grudnia. – Apeluję do każdego Polaka o odpowiedzialność za siebie, za swoich bliskich, za przestrzeganie norm i regulacji. Wiem jednak, że apele to za mało. Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa – mówił Adam Niedzielski. Do 17 stycznia, na okres trzech tygodni, zostaną ponownie zamknięte galerie handlowe, z wyjątkiem sklepów spożywczych i drogerii, hotele (również na ruch służbowy) oraz stoki narciarskie. Na wszystkie osoby, które przyjadą w tym czasie do Polski transportem zorganizowanym, nałożony zostanie obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny. W sylwestra od godziny 19:00 31 grudnia do 6:00 1 stycznia przemieszczanie się ma być ograniczone do minimum. Minister nalega na pozostanie w domach.

Obostrzenia wprowadzone są w związku z ryzykiem nadejścia trzeciej fali pandemii koronawirusa. – Jeżeli widmo trzeciej fali zmaterializuje się, to możemy być pewni, że nasz system służby zdrowia nie będzie w stanie obsłużyć wszystkich (…) Niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni. Szczepienia, na które tak bardzo czekamy nie ochronią nas w najbliższym czasie, nawet jeśli rozpoczniemy je w tym roku, to efekt w styczniu czy w lutym jeszcze się nie pojawi – wyjaśnił minister Niedzielski.

Aleksandra Lewandowska
Proszę czekać..
Zamknij