Znaleziono 0 artykułów
04.11.2020

Rząd wprowadza nowe obostrzenia

04.11.2020
(Fot. Andrzej Zbraniecki)

Trwa walka z pandemią COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji ogłosili nowe obostrzenia, które zaczną obowiązywać od najbliższej soboty i potrwają do 29 listopada.

W środę potwierdzono w Polsce niemal 25 tys. nowych zakażeń koronawirusem. – Kolejne restrykcje są niezbędne – podkreślił szef rządu Mateusz Morawiecki.  Nowe obostrzenia wejdą w życie w sobotę, 7 listopada i będą obowiązywały co najmniej do 29 listopada.

Premier rozpoczął konferencję od ogłoszenia zmian w szkołach. – Rozszerzamy środki zapobiegawcze. Pierwsze z nich to nauczanie zdalne dla klas od 1 do 3 i przedłużenie dla klas od 4 w górę. Dodajemy również bon 500 zł dla nauczycieli na sfinansowanie najważniejszych sprzętów do pracy zdalnej – powiedział.

Zasadnicze ograniczenia obejmą instytucje kultury. Kina, teatry, galerie sztuki oraz muzea zostaną tymczasowo zamknięte. Podobnie będzie ze sklepami w galeriach handlowych – otwarte pozostaną jedynie apteki, sklepy spożywcze oraz usługowe. Od 7 listopada obiekty hotelarskie będą dostępne wyłącznie dla gości odbywających podróże służbowe. Zmiany dotkną także handel – w sklepach do 100 mkw. będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 mkw., natomiast w sklepach pow. 100 mkw. pozostaje 1o osób na 15 mkw.

Premier zapowiedział, że jeżeli w Polsce będzie więcej niż 50 przypadków na 100 tys. obywateli, następnym etapem w walce z COVID-19 będzie całkowity lockdown. Jeśli będzie to 70-75 przypadków na 100 tys. zostaną wdrożone zasady narodowej kwarantanny, czyli ograniczenia w przemieszczaniu się. 

 – Wciąż mamy duże rezerwy sprzętu. Ponad tysiąc wydanych ostatnio respiratorów, czeka na wydanie w najbliższych dniach kolejne tysiąc. Jest jeszcze wolnych 31 proc. łóżek, ale chcemy, żeby ten bufor bezpieczeństwa był cały czas – zaznaczył Morawiecki. 

Aleksandra Lewandowska
Proszę czekać..
Zamknij