Znaleziono 0 artykułów
14.04.2022

Ubrania i dodatki marek słynących z szacunku do rzemiosła

14.04.2022
Chylak (Fot. materiały prasowe)

Zatrudniają kaletników, szwaczki albo złotników z wieloletnim doświadczeniem. Szyją w Polsce w małych manufakturach. Dają nowe życie ubraniom, stosując metodę upcyklingu. Wybieramy 10 ubrań i dodatków od marek hołdujących sztuce rzemiosła.

Landscape Bag w odcieniu Sky marki Atomy: Oprócz błękitnego nieba…

(Fot. materiały prasowe)

It-bag gdańskiej marki została uszyta w lokalnym zakładzie kaletniczym z garbowanej roślinnie skóry bydlęcej nappa. Mała, długa, prostokątna, pomieści tylko telefon, klucze i portfel. Na fali mody Y2K rozmiar XS powrócił w wielkim stylu. A odcień baby blue przypomina, że już za chwilę nareszcie nadejdzie wiosna.

Pasek Balagan: Oliwa sprawiedliwa

(Fot. materiały prasowe)

Marka Balagan, działająca w Warszawie i Tel Awiwie, to doskonały przykład na to, jak połączyć nowoczesny dizajn z tradycyjnymi metodami wykonania. Pasek ze skóry garbowanej roślinnie wyróżnia się oliwkowym odcieniem, tłoczeniem w motyw skóry krokodyla i brakiem klamry. Neutralny kolor wpisuje się w trend na kamuflaż, egzotyczna skóra to synonim luksusu, a intrygujący detal (a właściwie jego brak) pozwala się wyróżnić na tle setek innych akcesoriów.

Kolczyki Rosa Gold Chains: Niespokojna tafla

(Fot. materiały prasowe)

Gdy spokojne dotąd morze poruszą delikatne fale, tafla wody staje się nieregularna, pofałdowana, intrygująca. Inspiracja naturą to podstawa pracy Agnieszki Rosy, projektantki stojącej za marką Rosa Gold Chains. Korzystając z wiedzy doświadczonych rzemieślników, tworzy unikatowe przedmioty. Każdy jest trochę inny, doskonale niedoskonały. Kolczyki, wykonane ręcznie ze złota próby 585, wyróżniają się ciekawą w dotyku fakturą.

Marynarka Maryja Vintage: Dwa w jednym

Dzięki upcyklingowi moda wchodzi w kolejną fazę. Ubrania zyskują życie za sprawą precyzyjnego rzemiosła. Maryja Vintage, marka założona we Wrocławiu przez Aleksandrę Antonczak, zatrudnia teraz w szwalni uchodźczynie z Ukrainy. Patent jest perfekcyjny w swojej prostocie – dwie marynarki znalezione w second-handach łączą się w jedną. Z tego mariażu powstaje zupełnie nowa jakość. Przebój wiosny 2022 w Maryja Vintage to także komplety mini i krótkiego żakietu. Zupełnie jak z szafy Cher ze „Słodkich zmartwień”.

Top Isonme: Level up

(Fot. materiały prasowe)

W duchu zrównoważonej mody, poszanowania rzemiosła i upcyklingu działa także marka Isonme. Oprócz podwójnych marynarek oferuje topy szyte z materiałów z żakietów z drugiej ręki. Wyglądają trochę jak z męskiej szafy, a trochę jak z teledysków Britney Spears z przełomu wieków. Y2K w najlepszym wydaniu!

Sukienka Achrem: Gorzka czekolada

(Fot. materiały prasowe)

Satynową sukienkę polskiej marki mogłaby nosić Victoria Beckham. Albo właściwie każda jej naśladowczyni z pokolenia TikToka. Utrzymana w czekoladowym odcieniu, wyróżnia się ramiączkami spaghetti, głębokim dekoltem i troczkami pozwalającymi modyfikować jej długość. Piękna, praktyczna i ponadczasowa.

Torba Chylak: Struś z falbanką

(Fot. materiały prasowe)

Marka założona przez Zofię Chylak z szacunkiem odnosi się do kaletniczych tradycji. Założycielka chętnie wspiera także inicjatywy społeczne – walkę o prawa kobiet czy pomoc dla uchodźców z Ukrainy. W tym sezonie lansuje maksymalistyczny model – kubełek z falbanką czarny struś. Wykonany ze skóry wykończonej roślinnie, wyróżnia się ozdobną falbanką, która w połączeniu z tłoczeniem w skórę strusia sprawia wrażenie ekscentryczne, luksusowe, retro. W sam raz dla miłośniczek eklektyzmu.

Sukienka Magdy Butrym: Włóż róż

(Fot. materiały prasowe)

Butrym, ulubiona projektantka gwiazd (Kim Kardashian czy Hailey Bieber), stworzyła kolejną wersję swojej kultowej minisukienki. Tym razem zatopiła ją w odcieniu gumy balonowej i obszyła piórami. Niekoniecznie na Oscary – tak można pokazać się też w wakacyjnym kurorcie po zmierzchu.

Płaszcz Couple Dansant: Jak z szafy Marii Antoniny

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @coupledansant

 

A skoro o różowym futerku mowa, przyjaciółki Żaneta Mrowca i Magdalena Lenicka z Couple Dasant zasłynęły płaszczami z drugiej ręki, które obszywają futerkiem. Połączenie klasycznego fasonu trencza z ekscentrycznym detalem jest godne Marii Antoniny albo Carrie Bradshaw.

Kurtka Jackob Buczynski: Popowy patchwork

Na swoich kurtkach z upcyklingu projektant Jackob Buczynski łączy żywioły – róże z panterką, kratkę z paskami, komiks z malarstwem. Każda jest inna, każda wyjątkowa, a ręczne wykonanie sprawia, że staje się małym, szalonym dziełem sztuki. „My head is a jungle”, jak pisze Buczynski na Instagramie.


Autorka: Małgorzata Mirga-Tas

„Rzemiosło” to hasło przewodnie kwietniowego wydania „Vogue Polska”. Więcej inspiracji znajdziecie w magazynie. Do kupienia w salonach prasowych i online

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij