Znaleziono 0 artykułów
30.05.2018

Seriale, które warto zobaczyć latem

30.05.2018
Amy Adams w serialu "Ostre przedmioty" (Fot. Materiały prasowe HBO)

Od kilku lat producenci telewizyjni dbają o to, żeby w wakacje widzowie nie musieli się ograniczać do nadrabiania zaległości z całego sezonu, ani do powtórek ulubionych pozycji. Letnie seriale jakością dorównują tym emitowanym w ciągu roku. Na jaki maraton warto przygotować się już teraz?

Fauda

Kadr z drugiego sezonu serialu "Fauda" (Fot. Materiały prasowe Netflix)

Skandynawskie seriale szokują psychopatycznymi postaciami, klaustrofobicznymi krajobrazami i makabrycznymi morderstwami. Izraelskie rozgrywają się w pełnym słońcu, co nie znaczy, że są mniej mroczne. O maestrii twórców z Tel Awiwu mogliśmy się już przekonać, oglądając amerykańskie produkcje „Homeland”, „Terapia” i „Hostages: Zakładnicy”, oparte na izraelskich pomysłach. Od niedawna do polskich stacji telewizyjnych docierają oryginalne seriale, z których wyróżnić warto „Faudę”. Kręcone nerwową kamerą, surowe, trzymające w napięciu odcinki do złudzenia przypominają reportaże o tym, co naprawdę dzieje się w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu. Mossad prowadzi nieustającą walkę z Hamasem. Żadna ze stron nie ma racji. Każda popełnia błędy. Po obu stronach bojownikami o słuszną – w ich mniemaniu – sprawę są ludzie niedoskonali, pokaleczeni, złamani. Otumanieni ideologią poświęcają życie swoje i swoich najbliższych w imię narodu, państwa, religii. Przekaz niepokojąco aktualny. 

Data premiery drugiego sezonu: 24 maja
Gdzie oglądać w Polsce: na Netflixie 

Unbreakable Kimmy Schmidt

Kadr z czwartego sezonu serialu "Unbreakable Kimmy Schmidt" (Fot. Materiały prasowe Netflix)

Ellie Kemper to jedna z wychowanek Tiny Fey. Nic dziwnego, że weteranka amerykańskiej komedii zatrudniła rudowłosą gwiazdę „Biura” w najbardziej szalonej ze swoich produkcji. Kimmy Schmidt spędziła swoje młodzieńcze lata zamknięta w bunkrze przez szalonego guru sekty, który wmówił jej, że uratował ją od apokalipsy. Uwolniona musi radzić sobie z tym, że świat wcale się nie skończył, a ona jest trzydziestolatką o mentalności małej dziewczynki. Z humorem, naiwnością i optymizmem zaczyna życie w Nowym Jorku. Jej oczami widzimy problemy wielkiego miasta – brutalną gentryfikację, nierówności społeczne, walkę o karierę, miłość i szczęście. W czwartym sezonie bohaterka idzie do pierwszej poważnej pracy w firmie zajmującej się nowymi technologiami. Możemy spodziewać się potężnej dawki ironii pod adresem Elonów Musków tego świata. 

Data premiery czwartego sezonu: 30 maja
Gdzie oglądać w Polsce: na Netflixie 

Pose

Kadr z drugiego sezonu serialu "Glow" (Fot. Materiały prasowe Netflix)

Po tym, jak producent Ryan Murphy zamienił w złoto horror, tworząc kolejne przerażające sezony „American Horror Story”, powraca do gatunku, w którym czuje się najswobodniej. Jego nowy musical będzie jednak odważniejszy niż „Glee”, chociażby dlatego, że w obsadzie znalazła się największa w historii telewizji grupa aktorów należąca do społeczności LGBTQ (w obsadzie także ulubieniec Murphy’ego – Evan Peters). W „Pose” drag queens i transseksualiści zawładną sceną „balls” w Nowym Jorku lat 80. „Balls, czyli spotkania osób, które nigdzie indziej nie zostały zaproszone”, jak tłumaczy główna bohaterka Blanca. Podczas tych spotkań o brawa, nagrody i sławę konkurują aktorzy, tancerze i performerzy. Pełne przepychu kostiumy, taneczne numery i popkulturowe nawiązania nie przysłaniają jednak najważniejszego przesłania serialu: najważniejsze to odnaleźć ludzi, którzy akceptują nas takimi, jakimi jesteśmy.

Data premiery: 3 czerwca 

Dietland

Julianna Margulies, która dopiero niedawno przestała być „Żoną idealną”, teraz obejmuje kierownictwo w luksusowym magazynie kobiecym. Jej wstępniaki pisze za nią ghostwriterka z nadwagą (w tej roli Joy Nash), która „nigdy nie chciała się wyróżniać”. Ale do świata botoksów, liftingów i liposukcji przynależeć nie może, więc postanawia się zbuntować, dołączając do kobiecej organizacji, która... zabija złych mężczyzn. Ostrze satyry serialu Marti Noxon, odpowiedzialnej m.in. za „UnReal”, jest więc jednocześnie wymierzone w blichtr, plastik i snobizm, oraz w rzeczywistość po #metoo. Ta mieszanka wybuchowa może wystrzelić, ale jest też ryzyko, że będzie niewypałem. 

Data premiery: 4 czerwca 
Gdzie oglądać w Polsce: AMC Polska 

Humans

Kadr z trzeciego sezonu serialu "Humans" (Fot. Colin Hutton/Kudos/Wild Mercury/Channel4, AMC)

Nie potrzeba stumilionowych budżetów, kosmicznych pościgów, ani Stevena Spielberga na fotelu reżyserskim, żeby postawić pytanie o to, czym jest sztuczna inteligencja, co czyni nas ludźmi, jak traktujemy innych. Wizję bardzo bliskiej przyszłości, w której wyzwaniem dla człowieczeństwa jest technologia, pokazuje już umiejętnie „Czarne lustro”. Brytyjski serial „Humans” to jeszcze bardziej kameralna odsłona filozofii sci-fi. Grupa androidów, które stają się świadome, podważa koncepcję wyższości ludzi nad stworzonymi przez nich „maszynami”. W trzecim sezonie okaże się, czy wszystkie androidy mogą stać się bardziej ludzkie. I czy konsekwencją będą chaos, pokój, czy wojna. 

Data premiery trzeciego sezonu: 5 czerwca 
Gdzie oglądać w Polsce: AMC Polska, na jesieni 

Dziewczyny nad wyraz

Kadr z pierwszego sezonu serialu "Dziewczyny nad wyraz" (Fot. Materiały prasowe Showmax)
Kadr z czwartego sezonu serialu "Unbreakable Kimmy Schmidt" (Fot. Materiały prasowe Netflix)

„Seks w wielkim mieście” dla pokolenia Instagrama. Po „Dziewczynach”, które nie chciały dorosnąć, oraz bohaterkach „Broad City”, dla których nie liczył się sukces w neoliberalnej rzeczywistości, poznajemy młodsze siostry Carrie Bradshaw. Jane, Kat i Sutton chcą być bogate, piękne i sławne, i wcale się tego nie wstydzą. Pracując dla magazynu o modzie „Scarlet” (serial inspirowany jest redaktor naczelną „Cosmopolitan” Joanną Coles) awansują i romansują, a przede wszystkim plotkują w bajecznej redakcyjnej garderobie. O seksie, oczywiście. I sprawach większej wagi: molestowaniu, mobbingu, ambicjach. Nie tylko dla dziewczyn, które marzą, żeby któregoś dnia pracować w branży mody. 

Data premiery drugiego sezonu: 12 czerwca 
Gdzie oglądać w Polsce: na Showmax 

The Affair

Kadr z czwartego sezonu serialu "The Affair" (Fot. Materiały prasowe Showmax)

Przed emisją tego serialu powinno pojawić się ostrzeżenie „Tylko dla dorosłych”. Nie dlatego, że epatuje przemocą, seksem i wulgaryzmami, jak przestrzega nas uczciwie Netflix. Romans nowojorskiego pisarza Noah i małomiasteczkowej kelnerki rozbija małżeństwa kochanków, niszczy życie rodzinom i prowokuje zbrodnię. A widzom miesza w głowach, każąc im wątpić w miłość, lojalność i wierność. Od tej psychodramy, w której za żadnego bohatera nie da się trzymać kciuków, nawet najtwardszych bolą brzuchy jak po bardzo gorzkiej pigułce prawdy. W czwartym sezonie wszyscy tracą zmysły. Uwaga: to zaraźliwe. 

Data premiery czwartego sezonu: 17 czerwca 
Gdzie oglądać w Polsce: na Showmax

Glow

Kadr z drugiego sezonu serialu "Glow" (Fot. Materiały prasowe Netflix)

Wrestlerki w fantazyjnych kostiumach powracają na ring. Serial zrealizowany dynamicznie jak teledysk z lat 80. gwarantuje jeszcze więcej kiczu, jeszcze więcej silnych kobiet, jeszcze więcej glow. Ruth (Alison Brie) i jej koleżanki w drugim sezonie będą bliżej wyśnionej kariery w Hollywood. Ale czy uda im się zwyciężyć w męskim świecie na własnych warunkach? 

Okładka książki "Ostre przedmioty"

Data premiery drugiego sezonu: 29 czerwca czerwca 
Gdzie oglądać w Polsce: na Netflixie

Ostre przedmioty

Amy Adams w serialu "Ostre przedmioty" (Fot. Materiały prasowe HBO)

„Zaginiona dziewczyna” zrobiła furorę, pokazując, że lepiej nikomu nie ufać, bo można srogo się zawieść. Gillian Flynn swoją pierwszą powieść też napisała o zbrodni pozornie doskonałej. W jej ekranizacji Amy Adams gra reporterkę znacznie bardziej przekonująco niż w „Supermanie”. Jej Camille Preaker, która dopiero co opuściła szpital psychiatryczny, powraca do rodzinnego miasteczka w Missouri, żeby zbadać sprawę zabójstwa dwóch dziewczynek. Reżyser „Wielkich kłamstewek”, Jean-Marc Vallée, producentka Marti Noxon z „UnReal” i od studio Blumhouse Productions od „Uciekaj!” stworzyli oniryczną wizję, w której obsesje bohaterki mieszają się z lękami małej społeczności, skrywając pod powierzchnią to, co wydarzyło się naprawdę. Złowieszczo lekki klimat „Przekleństw niewinności”, „Pikniku pod Wiszącą Skałą” i „Na pokuszenie” miesza się tu z klasycznymi filmami noir. 

Data premiery: 9 lipca
Premiera nowego wydania książki: 4 lipca
Gdzie oglądać w Polsce: w HBO i HBO Go

Jack Ryan

Producenci „Lost” zobaczyli w uroczym Johnie Krasinskim twardziela. W serialu szpiegowskim opartym na powieściach Toma Clancy’ego gra analityka CIA. Tempo akcji jak z „Mission Impossible”, zawiła fabuła niczym z filmu o Jasonie Bourne plus polityczne gierki w duchu „Homeland” zapewnią rozrywkę wszystkim tym, którzy nie mogą doczekać się najnowszej części Bonda. 

Data premiery: 30 sierpnia 
Gdzie oglądać w Polsce: na Amazon Prime Videos 

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij