Znaleziono 0 artykułów
08.03.2022

Linia Pomocy SEXED.PL otwarta dla osób w kryzysie psychicznym, związanym z wojną

08.03.2022
(Fot. materiały prasowe)

„O godzinie 20.00 liczba uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do Polski, przekroczyła milion osób” – podała Straż Graniczna w niedzielę 6 marca 2022 roku. Według szacunków MSWiA, z dnia na dzień ich liczba wzrasta o około 110 tysięcy. Każdy z nich dźwiga ogromny bagaż emocjonalny. To dla nich, a także dla Polaków, którzy wspierają Sąsiadki i Sąsiadów z Ukrainy lub bacznie śledzą doniesienia ze wschodu, antyprzemocowa Linia Pomocy SEXED.PL poszerzyła działalność o konsultacje psychologiczne dla osób w kryzysie, związanym z wojną.

ONZ nazywa ukraińską emigrację najszybciej postępującym kryzysem uchodźczym w Europie od zakończenia II wojny światowej. I wskazuje, że do tej pory większość obywateli Ukrainy, uciekających przed agresją wojsk rosyjskich, natychmiast znalazło schronienie u rodziny, przyjaciół lub nieznajomych w Europie. Przy czym każdy z nich dźwiga inny bagaż doświadczeń i ogromny bagaż emocjonalny – zespół stresu pourazowego (PTSD) czy traumy wojenne, którym towarzyszą bezsenność, apatia, niekiedy agresja.

(Fot. materiały prasowe)

Aby zrozumieć ten stan, psychologowie radzą przypomnieć sobie pierwsze miesiące pandemii COVID-19, którym towarzyszyły powszechny niepokój, dezorientacja, utrata poczucia bezpieczeństwa, niepewność jutra. A następnie zwielokrotnić w wyobraźni te obawy kilkunastokrotnie. Tak właśnie jest w przypadku osób udzielających pomocy. Przebodźcowanie, wyczerpanie, poczucie bezsensu, niemoc. – Nasilenie takich uczuć może powodować realne cierpienie, z którym trudno jest sobie radzić – mówi Anna Ciucias z SEXED.PL.

(Fot. materiały prasowe)

Dlatego w marcu antyprzemocowa Linia Pomocy SEXED.PL poszerzyła działalność o bezpłatną pomoc psychologiczną dla każdej osoby w kryzysie, związanym z wojną. Jeśli udzielasz schronienia Ukraińcom, wspierasz fundację, a przy tym borykasz się z kryzysem psychicznym lub czujesz się przytłoczony, potrzebujesz wsparcia, wysłuchania – doświadczony zespół psycholożek i psychologów SEXED.PL oferuje bezpłatną oraz anonimową pomoc od poniedziałku do piątku. „Przygotowaliśmy się również na kontakt ze strony naszych Sąsiadów i Sąsiadek z Ukrainy – mogą korzystać z naszego wsparcia po angielsku lub po ukraińsku na czacie (za pomocą translatora)”, dodają organizatorzy.

(Fot. materiały prasowe)

Psychologowie z doświadczeniem w interwencji kryzysowej czekają na was od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 20.00 pod numerem 720 720 020 oraz na czacie na www.sexed.pl.

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij