Znaleziono 0 artykułów
25.04.2020

Sezon na szparagi

25.04.2020
(Fot. Małgorzata Minta)

Po polsku, z parmezanem czy w risotto? Najlepiej codziennie inaczej. Gdy na stragany trafiają pierwsze świeże, lokalne szparagi, całe menu powinno zostać im podporządkowane.

Nie data w kalendarzu, ale pojawienie się szparagów wyznacza dla mnie początek prawdziwej wiosny. Owszem, można je niby kupić przez cały rok, ale nic nie pobije lokalnych szparagów – chrupiących, soczystych i aż słodkich w smaku. To jedna z tych rzeczy, które są tak dobre, że właściwie nie potrzeba im wiele dodatków. Wystarczy, że eksponują smak świeżych warzyw, a nie go dominują.

I jeszcze kilka szparagowych porad. Niezależnie od tego, na które danie się zdecydujecie, ważne, by skorzystać z możliwie najświeższych szparagów. Kupując je, sprawdźcie, czy końcówki w miejscu nacięcia nie są przesuszone i zdrewniałe, a główki szparagów są jędrne i twarde. Po drugie, zielonych szparagów zazwyczaj nie trzeba obierać. Wystarczy usunąć dolną końcówkę pędu i nieco skórki przy niej oraz odciąć malutkie łuskowate listki. Białe jednak mogą mieć włóknistą, nieprzyjemna skórkę, więc lepiej obrać je do ¾ wysokości.

I wreszcie, jedne i drugie najlepiej gotować na parze lub w specjalnym garnku do gotowania szparagów. Dzięki temu zachowają jędrność i pełnię smaku.

Szparagi z grilla z parmezanem

(Fot. Małgorzata Minta)

Gdy pierwszy raz spróbujecie szparagów z grilla, odkryjecie ich zupełnie nowe oblicze. Lekko muśnięte żarem, z seksownymi czarnymi tatuażami, smakują słodyczą wiosny i ogniskiem. Uprzedzając pytania – by je przyrządzić, nie potrzeba ogrodu ani mozolnego rozstawiania grillowego ekwipunku. Spokojnie wystarczą patelnia grillowa i domowa kuchenka.

Składniki (na 2 osoby)

1 pęczek zielonych szparagów
1 ząbek czosnku, pokrojony w plasterki
2 łyżki oliwy extra virgin
50 g parmezanu lub grana padano
20 g orzeszków piniowych lub płatków migdałowych opcjonalnie
sok z cytryny
sól, świeżo mielony czarny pieprz

Szparagi umyj, odetnij dolne końcówki. Na patelni rozprowadź 1 łyżkę oliwy. Rozgrzej patelnię, ułóż na niej szparagi i grilluj, przewracając co 2–3 minuty, aż się zrumienią. Przełóż na talerz, zetrzyj na wierzch parmezan, posyp, jeśli chcesz, orzeszkami piniowymi lub migdałami. Skrop oliwą, oprósz solą, pieprzem oraz skórką otartą z cytryny i podawaj.

(Fot. Małgorzata Minta)

Białe szparagi à la polonaise

(Fot. Małgorzata Minta)

Czyli białe szparagi po polsku. Klasyka, może nieco zapomniana, a dla mnie równie genialna co mała czarna.

Składniki:

1 pęczek białych szparagów
2 łyżki tartej bułki
2 łyżki masła
1 jajko ugotowane na twardo
2 łyżki świeżo posiekanej natki pietruszki
sól, świeżo mielony czarny pieprz
sok z cytryny

Szparagi umyj, odetnij końcówki, obierz ze skórki do ¾ wysokości. Ugotuj na parze al dente, by były miękkie, ale wciąż jędrne. W międzyczasie na patelni roztop masło, dodaj bułkę tartą i zrumień, dopraw solą i pieprzem. Gorące szparagi ułóż na talerzu, polej podsmażoną bułką tartą, posyp posiekanym jajkiem i pietruszką. Skrop sokiem z cytryny i podawaj.

Risotto ze szparagami i groszkiem

(Fot. Małgorzata Minta)

Risotto to mój comfort food. Kojące jest już jego przygotowanie – stanie przy garnku i mieszanie perłowych ziarenek ryżu, aż do momentu, gdy będą odpowiednio miękkie. Potem uciecha czeka przy jedzeniu, bo nic tak nie podnosi na duchu jak talerz kremowego risotto z pierwszymi wiosennymi warzywami. Do przygotowania tej potrawy najlepiej nadaje się ryż do risotto (arborio, carnaroli), ale w kryzysie sprawdzi się także inny krótkoziarnisty ryż, choćby na sushi.

Składniki (na 2 osoby)

200 g ryżu do risotto
½ średniej cebuli białej lub cukrowej
1 ząbek czosnku
2 łyżki oliwy
75 ml białego wytrawnego wina
4 zielone szparagi
½ szklanki mrożonego zielonego groszku przelanego wrzątkiem lub 100 g świeżego groszku cukrowego
1 litr bulionu warzywnego
2 łyżki masła (lub mascarpone)
sól, świeżo mielony pieprz

do podania: starty parmezan, listki bazylii lub posiekany szczypiorek

Szparagi umyj, odetnij końcówki, obierz z łusek. Pokrój na centymwtrowe kawałki, zostawiając główki w całości. Odłóż. Cebulę obierz, drobno posiekaj. Czosnek obierz, zmiażdż lub przeciśnij przez praskę. Na patelni rozgrzej oliwę, dodaj cebulę i czosnek, smaż 2–3 minuty, aż cebula się zeszkli. Dodaj ryż i smaż na średnim ogniu, mieszając, aż ziarenka zaczną być przezroczyste przy brzegach. Podlej ryż winem, zwiększ ogień i poczekaj, aż płyn odparuje. Dodaj ½ szklanki bulionu, zmniejsz z powrotem ogień i gotuj, mieszając, aż ryż wchłonie płyn. Dodaj kolejną porcję wywaru (½ szklanki lub 2 chochelki) i gotuj, wolno mieszając ryż. Kontynuuj, aż zużyjesz ¾ płynu (ok. 15 minut). Dodaj pokrojone szparagi bez główek, dodaj znowu bulion i gotuj przez 2–3 minuty. W końcu dodaj groszek oraz główki szparagów i ostatnią chochelkę płynu. Spróbuj, czy ryż jest al dente (powinien być miękki, ale stawiać opór pod zębami). Wyłącz ogień pod garnkiem. Dopraw solą i pieprzem oraz masłem (lub mascarpone), wymieszaj. Przed podaniem posyp parmezanem oraz ziołami.

Małgorzata Minta
Proszę czekać..
Zamknij