Znaleziono 0 artykułów
22.02.2021

Skwer Praw Kobiet przed siedzibą PiS

22.02.2021
Kraków (Fot. M.Lasyk/REPORTER/East News)

Pod koniec ubiegłego tygodnia radni zadecydowali, że bezimienny obszar zieleni przy ul. Retoryka przyjmie nazwę Skweru Praw Kobiet.

Krakowski skwer rozciągający się tuż przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości na Starym Mieście, pozostawał bez nazwy. Tam odbywają się protesty przeciwko łamaniu Konstytucji, a ostatnio także w sprawie październikowego wyroku TK, który orzekł o niezgodności tzw. kompromisu aborcyjnego z ustawą zasadniczą.

Małgorzata Jantos, radna Nowoczesnej, zaproponowała, by ochrzcić teren Skwerem Praw Kobiet, ale w znacznie szerszym tego słowa znaczeniu. „Skwer poświęcony Prawom Kobiet jest wyrazem naszego szacunku dla wszystkich kobiet polskich walczących o prawo do edukacji, prawa wyborcze, prawa decydowania o życiu każdej kobiety, ponieważ nikt inny nie ma prawa w XXI wieku czynić tego w jej imieniu” – pisała w uzasadnieniu.

Na posiedzeniu rozpętała się burza. Adam Kalita z ramienia PiS zarzucił radnej kłamstwo, mówiąc: – Pani chodzi tylko o strajki kobiet. O jakie prawa pani dzisiaj chce walczyć? Kobiety przecież skaczą na nartach, są kapitanami statków powietrznych, morskich.

Ostatecznie projekt został przyjęty decyzją 24 radnych, przeciw było 15, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij