Znaleziono 0 artykułów
03.01.2019

„Ślepnąc od świateł” wśród najlepszych seriali na świecie

03.01.2019
Kadr z serial „Ślepnąc od świateł” (Fot. Materiały prasowe HBO)

Jedna z najgłośniejszych i najpopularniejszych polskich produkcji telewizyjnych tego roku zaczyna zdobywać uznanie za granicą. Branżowy portal „Variety” umieścił ją właśnie na liście najlepszych nieanglojęzycznych seriali 2018 roku.

To elegia dla Warszawy i poemat miłosny dla miasta – tak o serialu zrealizowanym na podstawie bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka mówi jego twórca,  Krzysztof Skonieczny. W poemacie Skoniecznego, który opowiada go ustami najbardziej znanych, lecz także debiutujących na ekranie aktorów, zakochali się już Polacy. W HBO był najchętniej oglądaną produkcją 2018 roku. Teraz zaczyna zdobywać świat. 

Kadr z serialu „Ślepnąc od świateł”  (Fot. Materiały prasowe HBO)
Kadr z serialu „Ślepnąc od świateł” (Fot. Materiały prasowe HBO)

Utrzymany w klimacie thrillera noir serial, który sam reżyser woli jednak nazywać ośmiogodzinnym, podzielonym na rozdziały filmem, znalazł się właśnie na liście najlepszych nieanglojęzycznych seriali 2018 roku według portalu „Variety”. W zestawieniu towarzyszą mu między innymi brazylijski dramat „Iron Islands”, złożony aż z 70 odcinków chiński „The Story of Yanxi Palace” (najchętniej wyszukiwany serial roku w Google'u!) oraz wyprodukowane przez izraelską telewizję i nawiązujące klimatem do „Black Mirror”, „Autonomies”. 

Uzwzględnienie „Ślepnąc od świateł” w tym zestawieniu może być dopiero początkiem międzynarodowych sukcesów polskiej produkcji HBO. Na 2019 rok zaplanowano bowiem amerykańską premierę serialu. Obecnie trwają prace nad jego tłumaczeniem.

Michalina Murawska
Proszę czekać..
Zamknij