Znaleziono 0 artykułów
18.06.2022

Dior Cruise 2023: Hiszpański temperament

18.06.2022
(Fot. materiały prasowe)

Morze czerwonych goździków zdobiących bruk i kamienice Plaza de España. Spektakularny pokaz flamenco, orkiestra na żywo oraz nawiązania do corridy. Już z samej oprawy pokazu Diora zorganizowanego o zmierzchu w Sewilli, tętniła energia roztańczonej, fascynującej kolorem Hiszpanii.

W czwartek, 16 czerwca, z okazji święta Bożego Ciała, ulicami Hiszpanii przeszły liczne procesje. W pochodzie wybijały się kolorowe szaty arcybractw. Aleje udekorowano kwiatami i pachnącymi ziołami. W oknach wywieszono XVII-wieczne gobeliny oraz sztandary. Tego dnia o zmierzchu w Sewilli odbyła się również prezentacja kolekcji Cruise 2023 Diora, której jedną z głównych inspiracji był wizerunek Madonny niesionej podczas parady na złocistej lektyce. Odniesienia były widoczne w bogatych detalach: koronkach, rozłożystych spódnicach oraz haftach współtworzonych z atelier Jesús Rosado (na co dzień pracownia zdobi szaty figur świętych). Ale na Plaza de España królowała nie tylko obfitość.

(Fot. materiały prasowe)

Wiodącą inspiracją była bowiem La Capitana, jak nazywano Carmen Amayę, rewolucyjną - pod względem formy ekspresji i stroju - tancerkę flamenco. Artystka była pierwszą, która podczas występów, zamiast nosić czerwoną suknię, decydowała się na aksamitny komplet ze spodniami, tradycyjnie przypisywany mężczyznom. Stąd też na wybiegu liczne garnitury, kamizelki z jedwabną podszewką i bufiaste koszule. Bolerka, pudełkowe marynarki i cygaretki przewlekane złotymi nićmi to już luźne nawiązania do stroju torreadorów.

(Fot. materiały prasowe)

Podczas prac nad kolekcją Maria Grazia Chiuri nie była ślepo zapatrzona w podkoloryzowaną historię regionu. Pracowała z lokalnymi rzemieślnikami. Wnikliwie badała każdy szczegół. Przestudiowała proweniencję elementów tradycyjnego ubioru. Dzięki temu  odkryła, że przewijająca się na pokazie mantylka w rzeczywistości pochodzi z Chin, a do Sewilli dotarła dopiero w XVII wieku. A hiszpańskie motywy w projektach przemycał już Christian Dior (choćby suknia Bal à Séville z 1956 roku). U projektantki moda lubi zataczać romantyczne koło.

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij