Znaleziono 0 artykułów
13.09.2019

Stefan Gierowski: Malarstwo na granicy widzenia i ruchu

13.09.2019
Stefan Gierowski (fot. materiały prasowe)

Na wystawę „DEEP IMPACT – Stefan Gierowski i europejska awangarda lat 60.”, która rozpocznie się 15 września, czytelników „Vogue Polska” zaprasza Michel Gauthier, kurator paryskiego Centre Pompidou.

Lata 60. XX wieku charakteryzowała wyjątkowa dynamika. Kosmos był już prawie w zasięgu ręki, posady starego porządku drżały, a społeczeństwo szykowało się na zmiany. Ten ferment przenikał do świata sztuki, inspirując artystów do eksperymentów z formą. Taką próbę podjął Stefan Gierowski, który przyglądał się fenomenowi ruchu u samych jego podstaw. W obrazach z tamtego okresu eksplorował on „ruchliwość” linii – od widma kreski po świetlisty promień. Prace abstrakcjonisty wydają się zwodzić nasz wzrok, drżeć, poruszać się.

Stefan Gierowski, Obraz CCXXXVII, 1969 (ot. materiały prasowe)

Stefan Gierowski to jeden z najbardziej znanych polskich awangardzistów. Początkowo malował obrazy figuratywne, ale w drugiej połowie lat 50. zarzucił je na rzecz abstrakcji, częściowo pod wpływem współpracy z Galerią Krzywe Koło, jedyną w tamtym czasie galerią sztuki nowoczesnej promującej prace awangardowe. Jego twórczość zainspirowała takich artystów jak Marek Sobczyk czy Jarosław Modzelewski. Z ciekawostek, artysta nie nadaje swoim pracom tytułów, tylko oznacza je cyframi rzymskimi.

Michel Gauthier o Deep Impact dla Vogue Polska from VoguePolska on Vimeo.

Teraz prace artysty będzie można obejrzeć z bliska w ramach wystawy „DEEP IMPACT – Stefan Gierowski i europejska awangarda lat 60.”, która odbędzie się w Fundacji Stefana Gierowskiego (pl. Dąbrowskiego 8/11). Michel Gauthier, kurator paryskiego Centre Pompidou specjalizujący się w malarstwie awangardowym II poł. XX w., wpisał twórczość polskiego malarza w szerszy europejski kontekst. Oprócz obrazów Gierowskiego zobaczymy również prace Martina Barré, Anny-Evy Bergman, Jeana Degottex, Francesco Lo Savio, Mario Nigro, Otto Pienego, Pupino Samoná czy Jefa Verheyena.

„Deep Impact” ma stanowić element działań przyznających sztuce Stefana Gierowskiego wyjątkowe miejsce nie tylko w historii polskiej abstrakcji, ale także wśród europejskiej awangardy malarskiej. Wystawę trzeba odwiedzić przede wszystkim dlatego, że jest piękna – mówi Michel Gauthier. – Drodzy czytelnicy „Vogue Polska”, czekamy na Was! – dodaje.

Wernisaż wystawy „Deep impact” odbędzie się 14 wrześnie o godz. 19:00 w Fundacji Stefana Gierowskiego. Wyjątkową kolekcję prac polskiego abstrakcjonisty i legendy malarskiej awangardy drugiej połowy XX wieku będzie można obejrzeć od 15 września do 15 listopada.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij