Znaleziono 0 artykułów
17.11.2022

Życie wolne od nałogu

17.11.2022
Fot. Getty Images

Choć wyniki badań wskazują jednoznacznie na ogromną szkodliwość palenia, wiele osób wciąż nie potrafi lub nie chce zerwać z nałogiem. Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu radzimy, jak rozpocząć trudny proces rzucania palenia. 

Stres, niewystarczająca motywacja, obawa przed przybraniem na wadze – jedne z najbardziej powszechnych powodów nieskutecznego rzucania palenia. Ale można też powiedzieć, że każdy powód jest dobry, aby wreszcie rozstać się z nałogiem. Jako ten najbardziej oczywisty należy wymienić troskę o zdrowie własne i najbliższych. Trudno też o lepszy czas, by zacząć drogę do życia bez papierosów, niż obchodzony co roku w trzeci czwartek listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Wielu podkreśla jednak, że łatwiej powiedzieć, niż zrobić. A pozbycie się nałogu z dnia na dzień nie jest możliwe. Dziś palacze mogą liczyć na konkretne wsparcie w tej niełatwej drodze. Badania potwierdzają, że jednym z pierwszych kroków do życia bez papierosów może okazać się przejście na e-papierosy.

Małymi krokami do celu

Niemal każdy palacz choć raz w życiu próbował zerwać z nałogiem. To niezwykle trudne wyzwanie. Na przeszkodzie staje chęć osiągnięcia natychmiastowego rezultatu. Wielu uważa, że palić należy przestać z dnia na dzień – pozbyć się nałogu niczym plastra z rany, szybko i raz na zawsze. Tymczasem dużo skuteczniejsza może okazać się metoda małych kroków.

Aby zacząć drogę do życia bez papierosów, potrzebne są odpowiednia motywacja, dużo silnej woli i odpowiednie wsparcie. Badania wskazują, że używanie e-papierosów stwarza znacznie mniejsze zagrożenie dla zdrowia niż tradycyjne papierosy. Nie jest to jednak powszechnie znany fakt – prawie dwie trzecie pozostałych palaczy nadal uważa, że używanie takich produktów jest równie szkodliwe jak palenie.

Dane te potwierdza raport zlecony przez Office for Health Improvement and Disparities w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej w Wielkiej Brytanii. Wykazano, że korzystanie z e-papierosów jest znacznie mniej szkodliwe niż tradycyjne palenie. Naukowcy z King’s College London odkryli, że palacze, którzy przeszli na e-papierosy, doświadczyli „znacznej redukcji” narażenia na toksyczne substancje, które mogą powodować raka oraz choroby płuc i układu krążenia. Dr Debbie Robson, jedna ze współautorek raportu, stwierdziła, że pomaganie ludziom w przejściu z palenia na e-papierosy powinno stać się priorytetem rządu. Cel jest jasny – Anglia wolna od dymu tytoniowego do 2030 roku. Autorzy raportu ostrzegają jednak, że po e-papierosy nie powinny sięgać osoby niepalące. A także, że problemem staje się coraz częstsze używania e-papierosów przez dzieci. Raport powstał na podstawie wyników ponad 400 opublikowanych badań z całego świata.

Wśród palaczy krąży popularny żart, że rzucanie palenia jest bardzo proste – robili to wiele razy. Gdy mówimy o zdrowiu, sprawa robi się jednak poważna – wymaga zdecydowanych działań. Porażka ma szansę okazać się dodatkową motywacją, aby spróbować jeszcze raz. Tego, że e-papierosy mogą pomóc zerwać z nałogiem osobom, którym nie udało się tego dokonać w inny sposób, dowodzą naukowcy z Hiszpanii. Na piątym Szczycie Naukowym ds. Redukcji Szkód Tytoniowych dr Fernando Fernández Bueno, rzecznik Platformy ds. Redukcji Tytoniu i specjalista chirurgii onkologicznej, opowiedział się za szkoleniem pracowników służby zdrowia w zakresie wdrażania strategii e-papierosów jako sposobu na zerwanie z nałogiem wśród palących pacjentów.

Bez dymu, bez zapachu

E-papierosy mogą pomóc palaczom zerwać z nałogiem. Są też mniej szkodliwe dla zdrowia niż tradycyjne. Na tym nie kończą się ich zalety. Należy do nich również brak drażniącego, szkodliwego dymu oraz nieprzyjemnego zapachu. A te potrafią skutecznie zniechęcić najbliższych, znajomych i współpracowników do palaczy. Nawet jeśli wychodzimy zapalić na zewnątrz, zapach i tak pozostaje na ubraniach i na włosach.

Chociaż zerwanie z paleniem papierosów nie jest łatwe, warto podjąć to wyzwanie. Nie tylko dla siebie i własnego zdrowia, lecz także dla bliskich. E-papierosy, podobnie jak saszetki nikotynowe, to łatwo dostępna alternatywa, która może ułatwić nam zupełną rezygnację z palenia. A ta niesie szereg korzyści dla zdrowia, ale także dla portfela, co stanowi dodatkową motywację. Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu to idealny moment, aby rozpocząć drogę do zdrowszego życia, wolnego od papierosowego dymu.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij