Znaleziono 0 artykułów
02.12.2020

Szczepienia na Covid-19 dla Polaków

02.12.2020
Fot. Getty Images

Podczas konferencji prasowej dotyczącej dystrybucji szczepionki na Covid-19 premier Mateusz Morawiecki poinformował, że szczepienia nie będą obowiązkowe. Rząd czeka na decyzję Europejskiej Agencji ds. Leków, która rozpatruje propozycje dwóch koncernów farmaceutycznych.

Szczepionka będzie darmowa i dobrowolna. Ale zachowajmy się jak najbardziej odpowiedzialnie, bo nawet jeśli ktoś czuje się młody i silny, zaszczepieniem może ochronić bliskich – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Jeśli będą zgody ze strony europejskich agencji lekowych, szczepienia będzie można rozpocząć już za dwa miesiące.

29 grudnia odbędzie się spotkanie, podczas którego Europejska Agencja ds. Leków EMA przeprowadzi dyskusję na temat dopuszczenia pierwszej szczepionki na Covid-19, opracowanej przez amerykański koncern Pfizer, na rynek europejski. Szczepionka została już zaakceptowana przez Wielką Brytanię, która zapowiedziała, że dopuści ją do użytku w przyszłym tygodniu. Minister zdrowia Adam Niedzielski dodał, że 11 stycznia rozpatrywany będzie wniosek innej firmy – Moderny. Szczepionka, która trafi do Unii Europejskiej, będzie rozdzielana pomiędzy wszystkie kraje członkowskie.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w pierwszej kolejności zaszczepione zostaną osoby powyżej 60. roku życia, służby medyczne oraz mundurowe. Koszt zakupu szczepionek szacowany jest na kwotę od 5 do 10 mld złotych. Punkty szczepień znajdą się w POZ, innych stacjonarnych placówkach medycznych, mobilnych zespołach szczepiących oraz centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

 

Aleksandra Lewandowska
Proszę czekać..
Zamknij