Znaleziono 0 artykułów
23.04.2021

Madeleine: Imprezowa księżniczka ze Szwecji

23.04.2021
Ślub z Christoperem ONeillem w 2013 roku / (Fot. Andreas Rentz, Getty Images)

Królowa Elżbieta II chciała ją wyswatać z księciem Williamem. Nic z tego nie wyszło, bo szwedzka księżniczka Madeleine, młodsza siostra następczyni tronu Wiktorii, wiedziała, że spętanie dworską etykietą nie da jej szczęścia. 

Tak jak Susseksowie, Madeleine z mężem i trójką dzieci wybrała życie po drugiej stronie Atlantyku. W Miami szwedzka księżniczka ma zapewnioną anonimowość, a o niczym innym nie marzyła.

Imprezowa księżniczka

Księżniczka księżna Hälsinglandu i Gästriklandu Madeleine Thérèse Amélie Joséphine, jak brzmi pełen tytuł Madeleine Bernadotte, jest najmłodszym dzieckiem króla Szwecji Karola XVI Gustawa i królowej Sylwii. Jej ojciec jest wnukiem królowej Wiktorii, zajmuje więc odległe miejsce w sukcesji do tronu brytyjskiego. Madeleine ma dwoje starszego rodzeństwa – siostrę, następczynię tronu, Wiktorię, i brata, Karola Filipa. Zawsze miała więcej swobody niż starsze rodzeństwo.

Z mężem i córką /(Fot. Ian Gavan, Getty Images)

Podczas gdy Wiktoria już jako nastolatka musiała brać udział w oficjalnych imprezach, Madeleine korzystała z wolności. W wieku trzech lat wymknęła się z ukochanym misiem na spacer, wywołując popłoch w pałacu. Niesforną księżniczkę szybko odnaleziono. Pragnienie wolności miało definiować życie Madeleine.

Chrzest księżniczki Adrienne /(Fot. Samir Hussein/Samir Hussein/WireImage, Getty Images)

Księżniczka, pytana o dzieciństwo, najchętniej wspomina wakacje na wsi, gdzie oddawała się jeździectwu. Po liceum stała się obiektem zainteresowania plotkarskich mediów. Wystarczyło kilka zdjęć z nocnych klubów w Sztokholmie, by ochrzczono ją „imprezową księżniczką”. Paparazzi nieustannie śledzili Madeleine, wyczekując na jej potknięcie. Jedynym „przewinieniem” była częsta obecność na parkiecie.

Na premierze swojej książki Stella and the Secret / (Fot. Julia Reinhart, Getty Images)

W jednym z wywiadów młoda księżniczka Madeleine przyznała, że chciałaby wyjechać za granicę, „aby poznać inną kulturę i próbować nowych rzeczy”. Gdy wybrała się do Anglii, Elżbieta II zaaranżowała spotkanie księżniczki z księciem Williamem w nadziei, że między młodymi zaiskrzy. Mówi się, że Madeleine wpadła w oko następcy brytyjskiego tronu. Z planów brytyjskiej monarchini nic jednak nie wyszło – Madeleine nie chciała żyć na dworze. Być może gdyby dała się namówić na małżeństwo, Meghan miałaby dziś sojuszniczkę i nie doszłoby do Megxitu? A może zamiast posłusznej Kate Windsorowie mieliby kolejną buntowniczkę w swoim gronie?

Złamane serce

Madeleine miłości szukała z dala od królewskiego dworu. W Szwecji takie związki nikogo nie dziwią i nie szokują. Wybrankiem księżniczki był prawnik Jonas Berstrom. Madeleine pod okiem paparazzich otwarcie okazywała ukochanemu uczucie. Kiedy Szwedzi szykowali się już na królewski ślub, pałac powiadomił o zerwaniu zaręczyn. Wyszło na jaw, że Berstrom zdradził księżniczkę z 21-letnią studentką podczas wyjazdu na narty z przyjaciółmi.

Z bratem, księciem Karolem Filipem /(Fot. Michael Campanell, Getty Images)

Madeleine wyjechała leczyć rany do Nowego Jorku, gdzie królowa Sylwia prowadziła fundację World Childhood Foundation. Tam księżniczka przeszła metamorfozę. Zmiany przyniosły nową miłość. Wybrankiem został pochodzący z Londynu bankier Christopher O’Neill. Pobrali się w 2013 roku w Sztokholmie.

Zwykłe życie

Przed ślubem Christopher ogłosił, że nie zamierza przyjmować szwedzkiego obywatelstwa. Co więcej, nie zrezygnuje z pracy zawodowej i nie przyjmie żadnego tytułu królewskiego, a Madeleine planowała przeprowadzkę do Londynu. Po pewnym czasie na świat przyszły dzieci pary – najpierw Leonore, następnie Nicolas i Adrienne. W 2019 roku król Karol Gustaw pozbawił wnuki książęcych tytułów. Nadal należą do rodziny i w razie śmierci następców tronu – dzieci księżniczki Wiktorii – teoretycznie mogą nosić koronę. Na razie są osobami prywatnymi. Księżniczka Madeleine skomentowała to wydarzenie na swoim Instagramie. „Ta zmiana była planowana od dłuższego czasu. Chris i ja uważamy, że jest ona dobra dla naszych dzieci, bo mogą dowolnie kształtować swoje życie”.

W 2019 roku /(Fot. Pascal Le Segretain, Getty Images)

Od kilku lat mieszkają w Miami. Christopher nadal pracuje w finansach, a Madeleine jest mamą na pełen etat, udziela się też w fundacji matki. Od czasu do czasu zamieszcza zdjęcia rodzinne na Instagramie. Z dala od dworu księżniczka odnalazła wolność.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij