Znaleziono 0 artykułów
28.10.2022

Tęczowy Piątek: To świat musi się zmienić, a nie ty

28.10.2022
Natasza Parzymies (Fot. Weronika Kuryło) 

Jak co roku, w ostatni piątek października świętujemy Tęczowy Piątek, inicjatywę Kampanii Przeciw Homofobii stworzoną z myślą o młodych osobach LGBT+ z całej Polski. Do sieci trafił z tej okazji spot „Jesteś okej!” w reżyserii Nataszy Parzymies. Z twórczynią wiralowej „Kontroli” rozmawiamy o tym, co chciałaby powiedzieć queerowym osobom uczniowskim w tak wyjątkowym dniu.

Aż 65 proc. młodzieży LGBT+ w Polsce doświadczyło przemocy, a 75 proc. miewa myśli samobójcze. Co 10 młoda osoba LGBT+ została wyrzucona z domu. Spada też liczba akceptujących je rodziców – wynika z badań przeprowadzonych przez Kampanię Przeciw Homofobii we współpracy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego. – To potworne statystyki, które każdego powinny zmobilizować do działania – mówi Joanna Skonieczna z Kampanii Przeciw Homofobii. W reakcji na tak druzgocące dane polska organizacja wspierająca osoby LGBT+ zainicjowała w 2016 roku szczególną akcję dedykowaną osobom uczniowskim.

Osoby bohaterkie kampanii Jesteś okej! (Fot. materiały prasowe)

Celem Tęczowego Piątku jest okazanie wsparcia osobom LGBT+ w wieku szkolnym. – Chcemy im pokazać, że nie są same, że wiele osób w całym kraju – zarówno dorosłych, jak i ich rówieśników – stoi za nimi murem – dodaje Skonieczna. Święto młodzieży LGBT+ obchodzimy co roku w ostatni piątek października. W ramach wydarzenia w wielu szkołach w całym kraju odbywają się akcje solidarnościowe, a nauczyciele i uczniowie przychodzą tego dnia ubrani w tęczowe ubrania. Oddolnemu wymiarowi akcji towarzyszy kampania stworzona przez KPH we współpracy z osobami LGBT+.

Tęczowy Piątek to święto, które w centrum stawia młodzież LGBT+. Jej potrzeby, emocje, marzenia. Chcemy, żeby każda młoda osoba LGBT+ w Polsce usłyszała tego dnia, że jest okej – mówi Cecylia Jakubczak z KPH i dodaje: – Dlatego w tym roku wychodzimy w przestrzeń publiczną, rozklejając na terenie całej Polski plakaty i billboardy z hasłami kampanii, czyli „Jesteś okej!” i „Będzie dobrze!”.

 

W tym roku akcji towarzyszy również spot z udziałem osób LGBT+, w którym po raz pierwszy w Polsce wystąpiły osoby reprezentujące wszystkie płcie i orientacje seksualne. Wśród bohaterów klipu znaleźli się m.in. modelka Julia Sobczyńska, bohaterka czerwcowej okładki „Vogue Polska”, Anu Czerwiński i Izabela Zabielska.

Reżyserką klipu została Natasza Parzymies, twórczyni wiralowej „Kontroli”. Tylko nam opowiedziała o dorastaniu jako osoba LGBT+, kulisach powstania spotu oraz o tym, co chciałaby powiedzieć osobom uczniowskim w ich dniu.

(Fot. Karolina Jackowska)

Julia Właszczuk: Dlaczego takie inicjatywy jak Tęczowy Piątek są ważne?

Natasza Parzymies: Okres dorastania jest ogólnie trudny. A okres dorastania, gdy na dodatek odbiega się od „normy”, to już w ogóle jazda bez trzymanki. Tęczowy Piątek jest kierowany do młodych ludzi, młodzieży szkolnej. Chcemy im pokazać, że nie są sami. Jeśli nie mogą dostać tego wsparcia z najbliższego otoczenia, to chcemy, żeby nasz spot dawał im siłę. 

Czy dostrzegasz zmianę w sytuacji osób LGBT+ w Polsce?

Jestem optymistką, więc dostrzegam zmianę na lepsze. Świat idzie do przodu, a Polska powolutku razem z nim. Wiele jednak musi się jeszcze zmienić w naszej narodowej mentalności, dlatego nasza walka trwa.

(Fot. Weronika Kuryło)

Jakie są największe wyzwania stojące przed tęczową społecznością?

Największym wyzwaniem jest chyba życie ze świadomością, że są osoby, które zwyczajnie swoim zachowaniem czy słowami odbierają ci twoje człowieczeństwo. Mimowolnie przyzwyczajasz się do tego, nawet jeśli starasz się żyć swoim życiem i być ponad to. Ale życie ma się jedno. Chce się z niego czerpać garściami i przeżyć je w pełni, nie myśląc bezustannie, jak widzą cię inni. 

„Kontrola” zyskała już status queerowego klasyka. Co dla ciebie znaczy tak duży odzew publiczności?

Dla mnie to najwspanialsze, co mogło się wydarzyć. Cieszę się, że polskie osoby queerowe mogą się wreszcie zobaczyć na ekranie w pełnej okazałości. Bohaterowie „Kontroli” czerpią z życia garściami, na co zasługuje każdy z nas. To serial, który sama potrzebowałam zobaczyć. Zobaczyć siebie i swoje problemy na ekranie. W moim własnym języku i kraju. 

(Fot. Karolina Jackowska)

Co chciałabyś powiedzieć młodym osobom LGBT+ tego (i każdego innego) dnia?

To świat się musi zmienić, a nie ty. I zmienia się. Trochę to potrwa, ale naprawdę w końcu będzie tak, jak powinno być. Będzie dobrze.

Więcej o akcji dowiecie się na teczowypiatek.org.pl.

1/23 Aleksandra Herzyk

2/23 Arloh Wat

3/23 Maciej Łączyński

4/23 Izabela Zabielska

5/23 Julia Sobczyńska

6/23 Dominika Olejnik

7/23 Anu Czerwiński

8/23 Ola Petrus

9/23 Ola Pietrus

10/23 Mateusz Jaskot

11/23 Arkadiusz Studziński

12/23 Helena Ubrańska

13/23 Mateusz Jaskot

14/23 Karolina Jasińska

15/23 Katarzyna Zillmann

16/23 Arkadiusz Studziński

17/23 Katarzyna Zillmann

18/23 Tomasz Gregorczyk

19/23 Tomasz Gregorczyk

20/23 Helena Urbańska

21/23 Karolina Jasinka

22/23 Kacper Potępski

23/23 Kacper Potępski i Dominika Olejnik

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij