Znaleziono 0 artykułów
25.06.2019

Tomasz Kot zagra Nikolę Teslę

25.06.2019
Tomasz Kot (Fot. Getty Images)

Nowa produkcja twórców "Dziewczyny z perłą" oparta będzie na scenariuszu Ananda Tuckera i rzuci inne światło na biografię wynalazcy.

Zgłosił prawie 300 patentów i 125 wynalazków. Wymyślił pierwszy silnik elektryczny, dynamo rowerowe, radio, ale też elektrownię wodną czy baterię słoneczną. Fascynowała go koncepcja zastosowań prądu zmiennego, co było przyczyną wieloletniego sporu jaki toczył ze swoim największym konkurentem, Thomasem A. Edisonem. Osadzone w realiach końca XIX i początków XX wieku życie Tesli pełne było pasji i punktów zwrotnych. Od dawna inspiruje też filmowców, jednak nowa produkcja, oparta na scenariuszu Ananda Tuckera, który także wyreżyseruje film, rzuci inne światło na biografię wynalazcy. W rolę wielkiego naukowca wcieli się Tomasz Kot, aktor którego zagraniczne media tytułują jako gwiazdę nominowanej do Oskara „Zimnej Wojny”. Polskiej publiczności Kot kojarzy się też z rolą Zbigniewa Religi w „Bogach”, czy Ryszarda Reidla w „Skazanych na Bluesa”. I choć jeszcze niedawno media spekulowały, że pojawi się w nowym Bondzie, co na razie nie zostało potwierdzone, Kot doczekał się szansy w dużej zagranicznej produkcji.


Jak donosi portal „Deadline”, nowy film twórców „Dziewczyny z Perłą” skoncentruje się na końcowym okresie życia Tesli, w którym, według niektórych, wynalazca dziwaczał pogrążając się w szalonych, oderwanych od rzeczywistości wizjach, a według innych rozwijał wizjonerskie teorie, które znacznie wyprzedziły realia swoich czasów. Na starość naukowiec prowadził badania na temat wolnej energii: (...) ujarzmiłem promienie kosmiczne i sprawiłem, by służyły jako napęd (...). Ciężko pracowałem nad tym przez ponad 25 lat, a dziś mogę stwierdzić, że się udało. (cytat z 10 lipca 1931 r. z Brooklyn Eagle)

Nikola Tesla (Fot. Getty Images)

I choć wynalazca odznaczał się doskonałą pamięcią - często nie zapisywał wszystkich swoich koncepcji na papierze - pikanterii dodaje fakt, że być może jego idee z tego okresu mogą być wciąż pomocne. Zaraz po śmierci Tesli rząd amerykański skonfiskował zapiski znajdujące się w pokoju naukowca.

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij