Znaleziono 0 artykułów
16.11.2022

Trydent: Najlepsze miejsce do życia we Włoszech

16.11.2022
Fot. Mathaus Gartner

Włochy to niezwykle różnorodny kraj, a każdy jego region ma w sobie coś wyjątkowego. Położone na północy Trentino wyróżnia się nie tylko zapierającymi dech w piersiach widokami, lecz także niezwykle wysokim standardem życia. I to dla osób w każdym wieku. Nic więc dziwnego, że w raporcie „Generational Quality of Life in 2022” włoskiego dziennika ekonomicznego „Il Sole 24 Ore” niekwestionowane pierwsze miejsce zajęła stolica regionu, Trydent. Czemu miasto zawdzięcza to wyróżnienie? Świetne położenie, usługi i infrastruktura, dynamicznie rozwijająca się gospodarka, nowoczesna edukacja i nowe inwestycje. A do tego zaangażowanie w innowacyjność oraz zrównoważony rozwój.

Komfort niezależnie od wieku

Raport włoskiego dziennika zbadał to, jak w danych miastach żyje się poszczególnym grupom wiekowym. I o ile w przypadku seniorów wygrało Cagliari, młodym najlepiej żyje się w Piacenzie, a dzieciom w Aoście, o tyle Trydent jest miastem, w którym na równie wysokim poziomie mogą żyć wszystkie pokolenia. Pośród 107 stolic prowincji we Włoszech to właśnie Trydent jest jedyną, która znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu dziennika „Il Sole 24 Ore”. Żyje się tu bardzo długo (drugie miejsce w klasyfikacji), zdrowo i komfortowo. Trydent może się poszczycić niskim spożyciem leków na choroby przewlekłe, sporą liczbą bibliotek, zadbanymi domostwami, niską stopą bezrobocia wśród młodych i wysoką liczbą absolwentów uczelni wyższych.

Fot. A. Bernasconi

To nie wszystkie wyróżnienia zdobyte przez stolicę prowincji Trentino. Trydent po raz kolejny zajął pierwsze miejsce w corocznym rankingu ItaliaOggi i Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie, dotyczącym jakości życia we Włoszech. To już XXIV edycja rankingu, lecz po raz pierwszy jedno miasto znalazło się w czołówce w aż ośmiu z dziewięciu rozpatrywanych kategorii: biznes i praca, środowisko, edukacja i szkolenia, dochody i majętność, bezpieczeństwo społeczne i wypoczynek.

Natomiast w badaniu Urban Ecosystem przeprowadzonym przez Legambiente, Ambiente Italia i dziennik „Il Sole 24 Ore” Trydent ponownie znalazł się na pierwszym miejscu pod względem zrównoważonego rozwoju oraz stanął na czele rankingu EY Smart City Index, który przeanalizował włoskie gminy z punktu widzenia zrównoważonej infrastruktury miejskiej. Bo Trydent nie tylko prężnie się rozwija, lecz także stawia na ekologię. Mieszkańcy miasta sumiennie segregują odpady, ale też starają się wytwarzać ich jak najmniej. Powietrze jest czyste, a w regionie stale przybywa przestrzeni dla rowerzystów.

Fot. A. Bernasconi

„Zielony” uniwersytet i las tropikalny w muzeum

Władze uniwersytetu w Trydencie – jednego z najlepszych we Włoszech – szczególną wagę przykładają do dbałości o zrównoważony rozwój. Energia zasilająca budynki uczelni pochodzi wyłącznie z odnawialnych certyfikowanych źródeł. Na uniwersytecie stworzono również specjalną komórkę UniTrento Green Office, która zajmuje się wdrażaniem strategii działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jest też innowacyjną przestrzenią do dyskusji dla przedstawicieli władz, stowarzyszeń ekologicznych i zaangażowanych w ochronę środowiska studentów. Ale to nie wszystko, bo uczelniane szeregi zasiliła osoba odpowiedzialna za racjonalne zarządzanie energią, czyli menedżer ds. energii.

Fot. Matteo De Stefano

Zrównoważony rozwój jest także priorytetem dla MUSE, zaprojektowanego przez włoskiego architekta Renzo Piano Muzeum Nauki w Trydencie. Na sześciu piętrach znajdziemy wystawy opowiadające historię regionu. A na najwyższym, niczym na szczytach Dolomitów, o których opowiada muzeum, jest nawet fragment lodowca, który można dotknąć. Jesienią ubiegłego roku w MUSE otworzono Galerię Zrównoważonego Rozwoju. Ale jedną z największych atrakcji tego niezwykłego muzeum jest 600-metrowa szklarnia, która odtwarza skrawek lasu tropikalnego w górach Udzungwa w Tanzanii. Na odwiedzających czeka ciepłe, wilgotne powietrze dziewiczych terenów Afryki z wodospadami, pionowymi ścianami klifów i bujną roślinnością. MUSE może też poszczycić się własnym ogrodem warzywnym, skupiającym gatunki z różnych regionów Italii. Znajdziemy tu więc takie okazy, jak papryczki Asti, kabaczki w kształcie beretu z Piacenzy pochodzące z Lacjum, zwane brodami mnicha agretti, oraz sycylijską cukinię serpentynową. Z kolei w muzealnej winnicy Grape Garden temat zrównoważonego rozwoju jest poruszony w kontekście winiarstwa w Trentino. Znajdziemy tu kilka odpornych na zmieniające się warunki klimatyczne szczepów, które są badane przez Fundację Match. MUSE zarządza też Alpejskim Ogrodem Botanicznym Viote, który jest jednym z najstarszych i największych w Alpach. Na jego kolekcję składa się ok. 2 tys. gatunków roślin wysokościowych z całego świata, z których wiele jest zagrożonych wyginięciem.

Fot. Carlo Baroni

Morze zieleni i zrównoważona turystyka

Choć położony w otoczeniu gór, Trydent to morze zieleni. Dęby, jesiony, graby pospolite, sosna i świerk to tylko niektóre gatunki składające się na płuca Trydentu. W mieście znajdziemy też największy we Włoszech, liczący aż 17 hektarów, park miejski Bosco della Città. Z tutejszych punktów widokowych roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama na całą dolinę Adygi. Są też miejsca odpoczynku i arboretum egzotycznych gatunków drzew z obu Ameryk, Azji i całego basenu Morza Śródziemnego. Kto pragnie jeszcze intensywniejszego kontaktu z naturą i spektakularnych widoków, może wybrać się na wycieczkę pod miasto, do pobliskiego wąwozu Ponte Alto, który przez tysiące lat rzeźbiły wody rzeki Fersina. Dziś znajdują się tu majestatyczne, wysokie na ponad 40 metrów wodospady, które obmywają warstwy czerwonej naturalnej skały. Całą spektakularnie podświetloną konstrukcję można podziwiać ze specjalnych widokowych tarasów.

Fot. Carlo Baroni

Innym pomysłem na krótką wycieczkę jest wypad do pobliskiej doliny Valsugana, największej w regionie Trentino, która obfituje w lasy, uprawy i jeziora idealne do orzeźwiającej kąpieli, takie jak Levico i Caldonazzo, wyróżnione europejskim znakiem Błękitnej Flagi, świadectwem wysokiej jakości wody i infrastruktury. Komfort i zdrowie zapewniają z kolei ośrodki termalne Levico Terme oraz Vetriolo – eleganckie uzdrowisko, będące ulubionym miejscem wyjazdów zdrowotnych w Środkowej Europie już od XIX w. Co więcej, w lipcu 2019 r. Valsugana stała się pierwszym we Włoszech (i jednym z nielicznych na świecie) obszarem, który otrzymał certyfikat zrównoważonej turystyki przyznawany przez organizację non profit Global Sustainable Tourism Council (GSTC).

Fot. Pillow Lab

To jedne z wielu przykładów na to, że podobnie jak jego stolica, cały region Trentino skupiony jest na zrównoważonym rozwoju, kontakcie z naturą i świadomym rozwoju z poszanowaniem tutejszej flory i fauny. Najbardziej wiarygodnymi ambasadorami trydenckiego zrównoważonego stylu życia są mieszkańcy regionu, dla których priorytetem jest dobrostan najbliższego otoczenia.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij