Znaleziono 0 artykułów
13.05.2020

Trzeci etap znoszenia obostrzeń w Polsce

13.05.2020
(Fot. Getty Images)

Rząd zapowiedział znoszenie kolejnych restrykcji, nałożonych ze względu na pandemię koronawirusa. W trzecim etapie odmrażania gospodarki uruchomione zostaną, m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne, a częściowo również restauracje, kawiarnie i bary.

W połowie kwietnia premier Morawiecki, wraz z ministrem zdrowia, Łukaszem Szumowskim, przedstawili plan stopniowego odmrażania polskiej gospodarki. W pierwszym etapie procesu zdecydowano o przywróceniu dostępu do lasów i parków. Następnie uruchomiono hotele, miejsca noclegowe, markety budowlane w weekend oraz biblioteki i instytucje kultury. Teraz przyszedł czas na kolejne znoszenia obostrzeń.

Podczas konferencji prasowej premier Morawiecki zapowiedział, że od przyszłego poniedziałku, 18 maja, będą zostaną otwarte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Częściowo otwarte zostaną również ogródki w restauracjach, kawiarniach i barach oraz hale sportowe i orliki.. Zmianie ulegną także reguły dotyczące transportu publicznego

(Fot. Getty Images)

Od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka dla dzieci. Nie będą to jednak regularne zajęcia. Prowadzenie zajęć będzie za to możliwe w szkołach policealnych, które mogą wystartować już w najbliższy poniedziałek. Dla tegorocznych maturzystów i uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty zostaną uruchomione konsultacje z nauczycielami. Od 1 czerwca taką możliwość będą mieli wszyscy uczniowie.

– Mamy dziś zupełnie inną sytuację niż w krajach europejskich, opanowaliśmy epidemię koronawirusa – zapewniał premier. Tymczasem wczoraj w kraju padł kolejny rekord zakażeń w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 600 nowych przypadkach zachorowań, z czego ponad 100 na Śląsku, który stał się jednym z głównych ognisk epidemii w kraju. W sumie w Polsce odnotowano już ponad 17 tysięcy przypadków, a blisko 900 osób zmarło.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij