Znaleziono 0 artykułów
04.01.2021

Unia Europejska walczy z plastikiem

04.01.2021
(Fot. Getty Images)

1 stycznia 2021 roku weszły w życie przepisy unijne zakazujące wprowadzania na rynek plastikowych produktów jednorazowego użytku. Państwa, które nie będą stosowały się do tych regulacji, zapłacą plastic tax.

Świat co chwilę obiegają zdjęcia ukazujące szkodliwy wpływ plastiku na naturalny ekosystem. Od foliówek pływających w oceanach przez okaleczone słomkami żółwie morskie po martwe zwierzęta, których wnętrzności wypełniają drobne elementy wykonane z tworzywa sztucznego.

1 stycznia 2021 roku weszły w życie nowe przepisy Unii Europejskiej, uchwalone ponad dwa lata temu. Regulacje zakazują wprowadzania na rynek plastikowych produktów jednorazowego użytku, w tym wykonanej z tworzywa zastawy stołowej oraz patyczków do uszu, czy styropianowych pudełek na jedzenie na wynos. „To kamień milowy w walce z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi, w przechodzeniu na gospodarkę obiegową oraz w osiąganiu celów Europejskiego Zielonego Ładu” – powiedział unijny komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa, Virginijus Sinkevicius. Prawo będzie egzekwowane podatkiem plastic tax, który obciąży państwa członkowskie UE niestosujące się do zasad. Tona wyprodukowanych i niepoddanych recyklingowi plastikowych opakowań będzie skutkowała obowiązkiem zapłacenia kary wynoszącej 800 euro.

Nim to się stanie, firmy mają ponad pół roku na wykorzystanie nakładów zgormadzonych w magazynach. Później przyjdzie czas na gwałtowne zmiany – restauracje będą zobligowane do tego, aby plastikowe pojemniki zastąpić wykonanymi z np. tektury. Komisja Europejska ma także nadzieję, że do 2025 roku liczba przetwarzanych plastikowych butelek wzrośnie do 77 proc.

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij