Znaleziono 0 artykułów
11.03.2022

„Vogue Polska” do słuchania. Rusza kilkanaście nowych podcastów

11.03.2022

Dzisiaj startujemy z wielkim projektem podcastowym. Przygotowaliśmy dla was audycje o kulturze, modzie, kulinariach, psychologii, architekturze, zrównoważonym rozwoju i sprawach społecznych. Prowadzą je dziennikarze „Vogue Polska” oraz współpracujący z nami eksperci. Programy są dostępne dla wszystkich, w całości za darmo, m.in. na Vogue.pl, w aplikacji „Vogue Polska”, na Spotify i YouTubie. 

Kiedy parę miesięcy temu planowaliśmy uruchomienie szerokiej oferty podcastowej pod szyldem „Vogue Polska”, nie mogliśmy przewidzieć, że jej debiut przypadnie na tak dramatyczny czas – wojny i cierpienia, walki Ukrainek i Ukraińców o życie, ich masowych migracji wymuszonych przez bezprawne działania rosyjskich najeźdźców. W obliczu tych wydarzeń zdecydowaliśmy się zmienić formułę weekendu premierowego, okroić go z tych elementów, które nie odpowiadają obecnym nastrojom. Nie rezygnujemy jednak z samych podcastów, nie przesuwamy ich startu, bo czujemy, że właśnie teraz mogą się one okazać jeszcze bardziej potrzebne. 

To, co teraz liczy się najbardziej, to empatia, bycie razem, bezinteresowna pomoc niesiona tym, których wojna popchnęła do porzucenia swoich domów, a nierzadko również najbliższych ludzi, i ucieczki w nieznane. Z ogromnym podziwem przyglądamy się tym, którzy od wybuchu wojny w Ukrainie angażują się w działania na granicy polsko-ukraińskiej, w fundacjach, nieformalnych stowarzyszeniach, na polskich dworcach. Tym, którzy organizują zbiórki odzieży, jedzenia i lekarstw. Tym, którzy zapewniają wsparcie psychologiczne i dbają o to, żeby uchodźcy nie czuli się pozostawieni sami sobie. Tym, którzy przyjmują uchodźców u siebie, witają ich jak dawno niewidzianych znajomych. Mogłabym tak długo wymieniać – łańcuch dobrych uczynków, które możemy obserwować w tych dniach, nie ma końca. My też nie stoimy z boku: angażujemy się w pomoc Ukrainie zarówno jako redakcja, jak i prywatnie. Na Vogue.pl informujemy również o tym, co dzieje się z naszymi ukraińskimi współpracownikami i przyjaciółmi, opisujemy, jak z kryzysem radzi sobie (lub nie radzi) branża mody, nagłaśniamy inicjatywy, które służą zbieraniu funduszy dla ofiar wojny.  

Bez wątpienia po napaści Putina na Ukrainę świat zmienił się na zawsze. Zarówno w wymiarze polityczno-militarnym, jak i pod kątem gospodarki czy relacji społecznych. Do tych zmian będą się z pewnością odnosić prowadzący audycje, które dzisiaj u nas debiutują. Zuzanna Krzątała, modelka i aktywistka, aktualnie mocno zaangażowana w pomoc uchodźcom z Ukrainy, w swoim programie „Call to action!” będzie rozmawiać z tymi, którzy na co dzień pracują na rzecz innych. Pisarz Wojciech Engelking w programie „Czas odzyskany” przyjrzy się zagadnieniom, którymi często operujemy automatycznie – jak zdekodowana w pierwszym odcinku „konsekwencja” – i będzie szukać kulturowych korzeni omawianych zagadnień. Jego gośćmi na start są dziennikarz Dariusz Rosiak oraz wydawczyni i pisarka Anna Dziewit-Meller. Z kolei u Anny Jurgaś, prowadzącej podcast „About time!” – o zrównoważonym życiu, pierwszym gościem jest Mirosław Proppé, prezes WWF Polska, który podkreśla, jak ważne jest symbiotyczne współżycie z naturą, i tłumaczy, dlaczego rozwój rozumiany jako permanentny wzrost nieuchronnie prowadzi do tragedii.

Ważną częścią naszej oferty podcastowej są programy dotyczące wewnętrznej równowagi, zdrowia, także psychicznego, well-being. Cieszę się bardzo, że Orina Krajewska, aktorka i prezeska Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”, zgodziła się poprowadzić u nas podcast „Osobiste rozmowy holistyczne”. – Do audycji zapraszam osoby, które zajmują się szeroko pojętym zdrowiem, pytam je o sposoby, które pozwalają im na co dzień budować równowagę wewnętrzną i dobrostan emocjonalny – mówi Orina. Podobne wątki w swoich programach poruszać będą również aktorka Marieta Żukowska oraz nasz redakcyjny duet: Kamila Wagner i Agnieszka Zygmunt. Pierwszy odcinek ich „SPA”, czyli „Super Przyjemnej Audycji”, został poświęcony emocjonalnym escape roomom. Wzmacniający jest też program, który prowadzi Ania Sańczuk. „Jak ona to robi” to opowieść o kobietach, które zdecydowały się na zawodowy lub prywatny przewrót. Na start: Agnieszka Kowalska, dziennikarka, orędowniczka lokalności, recyklingu i prostoty. Ani Sańczuk opowiada m.in. o zakrętach na drodze od korpo do freelancerki, ewolucji od miejskiej dziewczyny do podmiejskiej aktywistki, osiadłej w Falenicy. Ci, którzy pocieszenia i odpowiedzi szukają w gwiazdach, powinni natomiast posłuchać Poli Godot, która w kolejnych odcinkach serii audio będzie wyjaśniać Basi Czyżewskiej najważniejsze pojęcia związane z tarotem i horoskopem lunarnym. 

Silna w „Vogue Polska” będzie sekcja kulturalna. Mike Urbaniak – jako „Open Mike” – zabierze nas w podróż do Coney Island, która prowadzi przez Teatr Nowy w Łodzi, gdzie powstał spektakl „Wszyscy jesteśmy dziwni” Olgi Ciężkowskiej na podstawie książki Karoliny Sulej. O „Córce” Maggie Gyllenhaal i „Matkach równoległych” Pedra Almodóvara w debiutanckim odcinku audycji „Z przyjemnością: O (pop)kulturze” będą dyskutować prowadzące program – Anna Tatarska i Anna Konieczyńska. Polecam wam też podcast literacki „Słowo za słowo”, z którym wystartowała nasza sekretarz redakcji i szefowa wydawnictwa Osnova, Maria Fredro-Smoleńska. W pierwszym odcinku Marysia pyta Zofię Zasacką – socjolożkę i adiunktkę w Bibliotece Narodowej i Instytucie Badań Edukacyjnych – o stan czytelnictwa w Polsce, o to, jakie tytuły się u nas sprzedają. Z kolei o sztuce będzie pod egidą „Vogue Polska” opowiadała Anna Theiss, prowadząca „Szturm sztuk” (jeśli posłuchacie, obiecuję, że tokenizacja sztuki nie będzie miała dla was tajemnic), o architekturze zaś – Beata Chomątowska, która w premierowym wydaniu „Archigłosów” skupi się na pierwszych Polkach wykonujących zawód architekta. O sztuce, ale kulinarnej, podcast poprowadzi nieoceniona Małgosia Minta. Jej audycja „W pogoni za kolacją” to pochwała turystyki kulinarnej, przewodnik po najgorętszych miejscach w Skandynawii, Chile czy Słowenii. 

„Vogue Polska” to, rzecz jasna, moda. O niej w podcastach będą opowiadać Harel i Michalina Murawska. Harel skupi się na wątkach historycznych – jej program to sentymentalna, pełna osobistych odnośników opowieść o minionych epokach w modzie. Na początek rok 1996. Co robiło się wtedy w wolnym czasie? Które kolory były modne? Jakie buty wypadało mieć i dlaczego anielskie skrzydła były elementem co najmniej pożądanym? O tym posłuchacie w „Wehikule Harel”. Michalina Murawska wzięła się za to za współczesność. Debiutancki odcinek podcastu „(Un)dressed” postanowiła poświęcić najważniejszym trendom na wiosnę-lato 2022. 

Wszystkie badania wskazują na to, że Polska to jeden z najprężniej rozwijających się rynków, jeśli chodzi o podcasty na świecie. Treści audio towarzyszą nam w codziennym życiu, są świetnym narzędziem edukacji i rozrywki. Kogo warto słuchać? Nad tym pochyla się Kamila Wagner. Jej „Podcast o podcastach” to wyjątkowy autorski przegląd rzeczy godnych uwagi i waszych uszu. Kamila gościć będzie u siebie topowych podcasterów, wypyta ich o to, jak tworzą swoje programy, kim się inspirują, w jakich kierunkach chcą się rozwijać. 

Tymczasem mam nadzieję, że audycje, które dla was przygotowaliśmy w pierwszej odsłonie naszej podcastowej oferty, uznacie za ciekawe. Że będą wam one towarzyszyć, że będą was rozśmieszać, wzruszać, w tym trudnym czasie koić wasze nerwy, a może – bo i tak się zdarza – skłaniać do działania. Obiecuję, że to dopiero początek, bo ciąg dalszy nastąpi. 

Wszystkie odcinki podcastów znajdziecie m.in. na Vogue.pl.

Hanna Rydlewska
Komentarze (1)

Anna Skopicz Radkiewicz 11.03.2022, 21:27
Cudownie💋
Proszę czekać..
Zamknij