Znaleziono 0 artykułów
28.02.2021

Królowe i księżniczki w haute couture

28.02.2021
(Fot. Getty Images i Rex Features)

Nikt nie nosi haute couture z taką klasą, jak członkinie rodzin królewskich. Oto najpiękniejsze stylizacje koronowanych głów w Chanel, Diorze i Valentino.

Od początków istnienia monarchie na całym świecie kolekcjonowały obrazy, rzeźby i antyki, zajmując się mecenatem sztuki. Wbrew pozorom jedne z najznakomitszych dzieł nie wiszą na ścianach, lecz znajdują się w garderobach.

Sztuka haute couture od zawsze była powiązana z rodzinami królewskimi. W 1868 roku – 10 lat po stworzeniu pierwszego domu mody haute couture w Paryżu – brytyjski projektant Charles Frederick Worth, oficjalny krawiec francuskiej cesarzowej Eugenii, założył La Fédération de la Haute Couture et de la Mode. Federacja, będąca oddziałem francuskiego Ministerstwa Przemysłu, ustaliła surowe kryteria, które muszą spełnić marki, aby zaliczać się do elitarnego grona domów mody haute couture.

Każdy z nich posiada zaufaną grupę klientów. Szejkini Kataru Moza bint Nasser jest zapaloną kolekcjonerką Chanel. Z kolei Rania, królowa Jordanii, preferuje projekty Givenchy, Maksyma, królowa Niderlandów, stawia na Valentino, a Ameerah al-Taweel, księżniczka Arabii Saudyjskiej, wybiera Ralpha & Russo. Niektóre członkinie rodzin królewskich zostały nawet muzami projektantów. „Księżniczka” Lee Radziwill zainspirowała liczne kolekcje Giambattisty Vallego i często pojawiała się na jego pokazach.

Prawdziwy couturier potrafi kreacją podkreślić osobowość. Biała suknia Christiana Diora była ukochaną w kolekcji Małgorzaty. Księżniczka była zresztą gospodynią dwóch pokazów Diora w Blenheim Palace w latach 50. XX wieku. Na jeden z charytatywnych pokazów zaprosiła nawet jako modelkę Elizabeth z Toro. Otworzyło to przed księżniczką z Ugandy międzynarodową karierę – prezentowała projekty haute couture w prasie w latach 60. i 70.

Eugénie de Montijo, Cesarzowa Francji 1853 r. (Fot. Getty Images)

Elżbieta Austriacka, 1860 r.

Królowa Elżbieta II w zielonej sukni w Białym Domu w Waszyngtonie z Mamie Eisenhower,  1957 r. (Fot. © Rex Features)

Księżniczka Małgorzata w Clarence House Londynie, 1960 r. (Fot. © Rex Features)

Księżniczka Małgorzata i Christian Dior (Fot. Getty Images)

Księżna Diana i John Travolta W Białym Domu, 1985r. (Fot. © Rex Features)

HH Sheikha Moza bint Nasser w Nieuwe Kerk w Amsterdamie, 2013 r. (Fot. Getty Images)

Sheikha Moza Bint Nasser żegna się z królem Juanem Carlosem i królową Sofią, Hiszpania, 2011 r. (Fot. Getty Images)

Księżniczka Maxima I książę Willem-Alexander, Holandia, 2013 (Fot. Getty Images)

Ślub księcia Felixa i Claire Lademacher, Luxemburg, 2013 r. (Fot. Getty Images)

Michel Roger, Albert II książę Monako, księżniczka Hanoveru Karolina, Tatiana Santo Domingo i Andrea Casiraghi w Grimaldi Forum, 2014 r. (Fot. Getty Images)

Księżniczka Monako Charlene, Monte Carlo, 2015 r. (Fot. Getty Images)

Królową Jordanii Rania, Cannes, 2017 r. (Fot. Getty Images)

Księżniczka Tajlandii Sirivannavari Nariratana przed pokazem Christiana Diora, Paryż, 2017 r. (Fot. Getty Images)

Lee Radziwiłł na pokazie Giambattista Valli haute couture, Paryż, 2012 r. (Fot. Getty Images)

(Od lewej) Evangeline Bell Bruce, księżna Toro Elizabeth Christobel Edith Bagaaya Akiiki i Marc Bohan, projektant domu mody Christian Dior, Paryż, 1971 r. (Fot. © Rex Features)

Ross Aston
Proszę czekać..
Zamknij