Znaleziono 0 artykułów
04.08.2021

Makijażyści, których warto obserwować

04.08.2021
Fot. Marcelo Gutierrez

Bezmyślne przeglądanie Instagrama w poszukiwaniu piękna może przytłaczać, zwłaszcza gdy kolorowe makijaże zlewają się w całość. Lepiej więc śledzić mniej kont, za to bardziej wyselekcjonowanych. Wykonaliśmy tę pracę za ciebie – oto sześć najbardziej ekscytujących nazwisk w branży beauty, które warto śledzić już teraz.

1. Marcelo Gutierrez

Urodzony w Kolumbii Marcelo Gutierrez przeniósł się do USA wraz z rodziną, gdy miał pięć lat. Aspirujący malarz, performer i filmowiec poważnie potraktował makijaż dopiero wtedy, gdy zaczął tworzyć dzikie, wymyślne stylizacje na wieczorne wyjścia w Nowym Jorku.

Zamiast zwyczajowej drogi asystowania Gutierrez podjął współpracę z twórcami, których spotkał na swojej drodze, w tym z fotografkami  Petrą Collins i Renell Medrano. To właśnie z Medrano Gutierrez stworzył jedno ze swoich najważniejszych dzieł: kampanię Heron Preston dla Calvina Kleina, którą Gutierrez określa jako ważny moment, z udziałem rapera Nasa i modelki Ashley Graham.

Inspiruje się mieszanką kultury queer, efemeryd popu i klubów nocnych, kształtując te odniesienia wokół tożsamości każdego, kto siedzi na jego krześle (a byli to wszyscy, od Palomy Elsesser po Troye’a Sivana). Gutierrez wykorzystuje makijaż jako formę twórczej ekspresji. „Podoba mi się pomysł noszenia określonego makijażu, aby zaznaczyć konkretny emocjonalny moment w czyimś życiu, który reprezentuje to, jak ten ktoś się czuje, jak chce być postrzegany i co chce przyciągnąć”.

2. Mona Leanne

Dorastając w Reading, w Wielkiej Brytanii, jako dziecko Mona Leanne spędzała weekendy na malowaniu własnej twarzy. „Po prostu uwielbiam twarze” - mówi. „Twarz każdej osoby jest inna, więc gdy jesteś artystą makijażu, twoje płótno jest zawsze inne”.

Poruszona pragnieniem opowiadania historii poprzez swoją pracę, Leanne spędziła cztery lata, asystując legendarnej makijażystce Pat McGrath, zanim zaczęła działać na własną rękę. Pracując z muzykami takimi jak Shygirl i Little Mix, jak również z markami takimi jak Vivienne Westwood, Leanne nieustannie przesuwa granice możliwości makijażu, co często skutkuje fantastycznymi kreacjami wysadzanymi kryształkami lub ozdobionymi kwiatami, które graniczą z surrealizmem. Dodaje: „Dla mnie makijaż to wolność wyrażania siebie, tożsamość i eskapizm. Może to być również forma terapii”.

3. Daniel Sallstrom

Szwed Daniel Sallstrom przez całe życie eksperymentował z makijażem, często przeobrażając się w istoty z innego świata, przechodząc z jednej subkultury do drugiej, aż w końcu trafił na londyńską scenę nocnego życia queer. „Całe życie robiłam makijaż, więc dla mnie pochodzi on z fascynacji możliwością zmiany alchemii swojego ciała, wypaczenia go i przekształcenia się w coś zupełnie innego” – mówi.

Oprócz własnego ciała miał przyjemność przekształcać wszystkich, od Kate Moss do Naomi Campbell, a także pracować dla takich marek, jak Saint Laurent i Vetements. „Piękno jest dla mnie kluczowym elementem” - mówi Sallstrom o tym, co stara się przekazać w swoich pracach. „To nie oznacza komercyjnego piękna – ktoś może być piękny z czerwonymi kontaktami i kapiącą krwią lub łzami”.

4. Ammy Drammeh

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ammydrammeh (@ammydrammeh)

Córka gambijskich imigrantów Ammy Drammeh dorastała w Barcelonie, gdzie spędzała całe dnie na grabieżach kosmetyczki swojej matki, aby odtworzyć stylizację z książki o sławnym makijażyście z lat 90., Kevynie Aucoinie. Dopiero gdy w wieku 20 lat przeprowadziła się do Londynu, zaczęła pracować przy sesjach zdjęciowych, asystując wizażyście Andrew Gallimore’owi.

Drammeh, zainspirowana muzyką, popkulturą, hiszpańską sztuką ludową i swoimi zachodnioafrykańskimi korzeniami, często współpracująca z takimi markami jak Mulberry i Gucci, szybko staje się jedną z tych, których warto obserwować. Niedawno jej projekt znalazł się na okładkach brytyjskiego i amerykańskiego Vogue’a, na których pojawili się odpowiednio aktorka Thandie Newton i piosenkarz Harry Styles. „Odnajduję piękno w tym, co nieoczekiwane” – mówi – „oraz w uroku i pewności siebie danej osoby"”.

5. Cécile Paravina

Francuska makijażystka Cécile Paravina nigdy nie myślała, że skończy w branży beauty. W rzeczywistości była na dobrej drodze do zostania projektantką mody, kiedy prokrastynacja wzięła górę. Znudzona pracą, kierowała swoją energię na oglądanie tutoriali kosmetycznych Lisy Eldridge i tworzenie dziwacznych stylizacji, w których potem szła do szkoły.

„Zaczęło się od hobby, a potem już mi się spodobało” – mówi. „To niekończące się źródło przyjemności, aby po prostu móc wyrazić swoją indywidualność poprzez makijaż, zmienić swoją twarz i wykreować swoją własną osobę”.

Od czasu przeprowadzki do Paryża trzy i pół roku temu Paravina współpracowała z najbardziej ekscytującymi nazwiskami w świecie mody, od Aminy Muaddi i Fenty po fotografa Hugo Comte i stylistkę Patti Wilson. Jej najnowsza praca to kampania Les Marins Jeana Paula Gaultiera, w której przemieniła Bellę Hadid w perłową syrenę.

6. Anthony H. Nguyen

Anthony H. Nguyen, wietnamsko-amerykański wizażysta i ambasador kosmetyków KVD, dorastał, marząc o reżyserowaniu filmów grozy. Dopiero gdy przyjaciel matki kupił mu kosmetyki do make-upu scenicznego, zainteresował się makijażem. „Moja rodzina jest bardzo tradycyjna i staromodna” - mówi. „Bycie gejem było trudne, a makijaż stanowił dla mnie ucieczkę, jeśli chodzi o wczuwanie się w różne postacie i role”.

Doskonaląc swój kunszt w makijażu dla MAC Cosmetics i Anastasia Beverly Hills oraz udowadniając swoją wartość rodzinie, wkrótce zaczął malować gwiazdy. Dziś do grona jego klientów zaliczają się Katy Perry, Adele i Dua Lipa.

Zamiłowanie Nguyena do horroru i tworzenia postaci jest wciąż widoczne w jego kreacjach. Ostatnio współpracował z fryzjerką Evanie Frausto, aby przekształcić Lil Nas X w pozaziemską istotę do teledysku „MONTERO (Call Me By Your Name)”.

Tish Weinstock
Proszę czekać..
Zamknij