Znaleziono 0 artykułów
03.06.2020

Filmowe biografie największych osobowości muzyki

03.06.2020
Diana Ross w "Lady Sings The Blues" /(Fot. Everet Collection)

„Bohemian Rhapsody” o frontmanie Queen, Freddiem Mercurym, z 2018 roku zarobił 900 milionów dolarów. Po sukcesie filmu powstają kolejne muzyczne biografie – Baz Luhrmann kręci film o Elvisie Presleyu z Austinem Butlerem w roli głównej, Jennifer Hudson zagra Arethę Franklin, a Lucy Boynton – Marianne Faithfull. Zanim zobaczymy nowe produkcje, warto przypomnieć sobie 10 klasyków tego gatunku.

„Lady śpiewa bluesa" (1972) o Billie Holiday

Diana Ross w "Lady Sings The Blues" (Fot. Shutterstock)

Jedna legenda muzyki gra inną – hołd reżysera Sidneya J. Furiego złożony utalentowanej artystce jazzowej to jednocześnie debiut Diany Ross na wielkim ekranie. Młoda Holiday, sprzątaczka w burdelu, zostaje zgwałcona i wpada w prostytucję, zanim zostaje zatrudniona jako śpiewaczka w nocnym klubie. Goszcząca w najlepszych salach balowych, nosząca połyskujące suknie i kwiaty we włosach, Holiday była sensacją. Jednak jej najlepsze piosenki nie powstałyby bez doświadczenia tragedii.

"Córka górnika” (1980) o Loretcie Lynn

Tommy Lee Jones i Sissy Spacek w Córce Górnika (Fot. Shutterstock)

Jak żyjącej w biedzie matce czwórki dzieci z rolniczego Kentucky udało się zamienić obskurne lokalne bary na najlepsze stacje radiowe Ameryki? Według reżysera Michaela Apteda na pewno pomogły hart ducha, determinacja i anielski głos Lynn. Pełna naturalnego wdzięku Sissy Spacek z łatwością wcieliła się w rolę wokalistki country, pomocną dłoń podaje jej Tommy Lee Jones jako mąż, dzięki któremu dostała swoją pierwszą gitarę. Film oparty na ciepłych dźwiękach, które zapewniły bohaterce sławę, ogląda się z prawdziwą przyjemnością.

"Tina” (1993) o Tinie Turner

Angela Bassett jako Tina Turner (Fot. Shutterstock)

W filmie Briana Gibsona Angela Bassett i Laurence Fishburne zagrali role życia, wcielając się w Tinę i Ike’a Turnerów. Najpierw to ona została wokalistką w jego zespole. Związek stał się przemocowy, gdy okazało się, że kariera Tiny przyćmiewa męża. Udaje się jej przetrwać, a dla innych kobiet staje się ikoną walki o niezależność.

„Ray” (2004) o Rayu Charlesie

Jamie Foxx jako Ray Charles (Fot. Shutterstock)

Wychowany na plantacji na Florydzie chłopak stracił wzrok w wieku siedmiu lat, kilka lat po utonięciu brata. Uratował go talent. W filmie Taylora Hackforda w tytułowej roli elektryzuje oscarowy Jamie Foxx. Doskonale oddaje charyzmę, dowcip i niezwykłą siłę woli legendy muzyki.

"Spacer po linie” (2005) o Johnnym Cashu

Joaquin Phoeniz jako Johnny Cash w Spacerze po linie (Fot. Everett Collection)

Kreacja Joaquina Phoenixa nadaje rytm słodko-gorzkiemu dramatowi Jamesa Mangolda o gwieździe muzyki country. Życie Johnny’ego Casha zmienia się, gdy poznaje June Carter (oscarowa rola Reese Witherspoon). Przemiana muzyka, wspaniała muzyka, pieczołowite kostiumy z lat 60. – ten film was zachwyci.

„Niczego nie żałuję” (2007) o Édith Piaf

Marion Cotillard w Niczego nie żałuję (Fot. Shutterstock)

W melancholijnym filmie Oliviera Dahana dzięki cienkim brwiom, wiśniowej pomadce i cięciu na boba oscarowa Marion Cotillard na naszych oczach zmienia się we francuską ikonę. Oglądamy Piaf jako dziecko śpiewające za pieniądze na ulicach Paryża do czasu, gdy właściciel klubu nocnego nie bierze jej pod swoje skrzydła. Sukces przychodzi szybko, ale towarzyszy mu tragedia: morderstwo mentora, stracona miłość i problemy ze zdrowiem.

„Gdzie indziej jestem” (2007) o Bobie Dylanie

Im Not There. Gdzie indziej jestem (Fot. Everett Collection)

Todd Haynes wywraca gatunek biografii muzycznej do góry nogami. Laureata Nagrody Nobla na różnych etapach życia gra aż sześciu aktorów – Cate Blanchett, Ben Whishaw, Christian Bale, Heath Ledger, Richard Gere i Marcus Carl Franklin. Warto zobaczyć zwłaszcza teraz, przed premierą nowego albumu mistrza.

"Control” (2007) o Ianie Curtisie

Control, filmowa biografia Iana Curtisa /(Fot. Everett Collection)

Pełnometrażowy debiut fotografa i reżysera klipów wideo, Antona Corbijna, opowiada o postpunkowym zespole Joy Division i jego wrażliwym wokaliście, Ianie Curtisie (Sam Riley). Cierpiący na ataki paniki i niezdolny do decyzji, kogo kocha – żonę (Samantha Morton) czy dziennikarkę (Alexandra Maria Lara) – Curtis jest bohaterem rozdartym, a takich kino kocha najbardziej.

"Straight Outta Compton” (2015) o NWA

Straight Outta Compton (Fot. Shutterstock)

Trzech ojców założycieli gangsterskiego rapu: Eazy-E (Jason Mitchell), Dr. Dre (Corey Hawkins) i Ice Cube (O’Shea Jackson Jr w roli swojego ojca), jest centralnym punktem przebojowego filmu F. Gary’ego Graya. Opowiada o dojściu do sławy hip-hopowej grupy NWA w 1980 roku, która spopularyzowała nowy rodzaj muzyki, używając mocnych słów o przemocy i brutalności policji. Całość jest usytuowana w kontekście zamieszek wywołanych przez Rodneya Kinga w Los Angeles. To intensywne studium dyskryminacji, ambicji i walki z systemem.

„Rocketman” (2019) o Eltonie Johnie

Rocketman (Fot. Shutterstock)

Gdy wirtuoz fortepianu, Elton John (Taron Egerton), zaprzyjaźnia się z tekściarzem, Berniem Taupinem (Jamie Bell), powstają prawdziwe przeboje. Surrealistyczny musical Dextera Fletchera opowiada o wzlocie, upadku i kolejnym wzlocie wielkiego artysty. Osią fabularną jest opowieść muzyka na terapii grupowej dla osób uzależnionych od narkotyków.

 

 

Radhika Seth
Proszę czekać..
Zamknij