Znaleziono 0 artykułów
05.08.2021

Najbardziej wiralowe momenty w modzie tego lata

05.08.2021
Fot. Imaxtree

Tego lata w modzie nie brakuje gorących momentów. Od powrotu Kendall Jenner i Belli Hadid na wybieg u Jacquemusa przez hipnotyzujący pokaz haute couture Balenciagi aż po historyczny debiut Pyer Moss na tygodniu mody haute couture, która uczciła czarnoskórych pionierów – to lato było pełne eksplozji twórczej błyskotliwości i radosnych spektakli, których wszyscy bardzo potrzebujemy.

Oto najważniejsze modowe momenty tego lata.

1. Dyrektor artystyczny Dior Men, Kim Jones, współpracował z raperem Travisem Scottem przy tworzeniu kolekcji na wiosnę-lato 2022.

Kim Jones ma smykałkę do współprac zgodnych z aktualnymi trendami. Tym razem połączył siły z idolem pokolenia Z, Travisem Scottem. Projekty inspirowane osobistym stylem Scotta (na ubraniach pojawił się motyw Cactus Jack z założonej przez rapera wytwórni płytowej) i charakterystyczną estetyką Diora w nadchodzących miesiącach na pewno zobaczymy na współczesnych ikonach mody.

2. Kendall Jenner i Bella Hadid powróciły na wybieg podczas pokazu Jacquemusa La Montagne

Do swojego pierwszego prawdziwego pokazu od początku pandemii francuski projektant Simon Porte Jacquemus zaprosił przyjaciółki supermodelki. Kendall Jenner, Bella Hadid, Adut Akech, Mona Tougaard i Jill Kortleve nosiły jego odsłaniające ciało looki inspirowane odzieżą narciarską i bielizną.

3. Marc Jacobs triumfalnie powrócił na nowojorską scenę

Przed pandemią pokazy Marca Jacobsa były niezmiennie atrakcją nowojorskiego tygodnia mody, dlatego po sezonie nieobecności w oficjalnym kalendarzu, jego powrót poza harmonogramem odbił się szerokim echem. Efekt? Kolorowa oda do szczęścia, inspiracji i kreatywności. A na wybiegu nowa generacja modelek, takich jak Gigi Hadid, Kaia Gerber i Imaan Hammam oraz gościnny występ Miley Cyrus.

4. Supermodelka Karen Elson wystąpiła w podnoszącym na duchu filmie Lightning Strikes: Musical Moschino

Na potrzeby męskiej kolekcji oraz linii Resort 2022 dyrektor kreatywny Moschino Jeremy Scott zaprosił swoją przyjaciółkę i wieloletnią muzę, Karen Elson, do współpracy przy tworzeniu muzyki do krótkiego filmu. Zabawny i pełen przepychu obraz z elementami muzyki i tańca został zwieńczony elektryzującym wykonaniem przez modelkę utworu „Lightning Strikes”.

5. Debiut Pietera Muliera w Alaïa

Od momentu ogłoszenia nominacji Pietera Muliera w Alaïa spekulowano, czy będzie on w stanie dorównać standardom wyznaczonym przez legendarnego założyciela firmy, zmarłego w 2017 r. Azzedine'a Alaïa. Na szczęście urodzony w Belgii dyrektor kreatywny spełnił wszystkie oczekiwania, prezentując kolekcję, która nie tylko oddała hołd dawnemu mistrzowi, lecz także wniosła nową energię, która emanowała czystym, niekłamanym, zmysłowym glamourem.

6. Balenciaga podbiła internet pierwszym od 53 lat pokazem haute couture

W pierwszej kolekcji haute couture marki od 1968 r. gruziński projektant mody Demna Gvasalia powrócił do korzeni i zorganizował fenomenalny pokaz w salonie Balenciagi przy 10 Avenue Georges V w Paryżu. Świat mody oszalał, a kanały na wszystkich platformach społecznościowych zostały zalane zdjęciami i klipami zamieszczonymi przez kilku szczęśliwych redaktorów, którzy byli tam obecni. Wyróżniające się momenty? Zbyt wiele do wyboru, ale na myśl przychodzi hybryda sukni balowej i dopasowanych spodni i mandarynkowa spódnica w połączeniu z za dużym kapeluszem z abażurem Philipa Treacy’ego.

7. Projektantka Sacai Chitose Abe zremiksowała projekty Jeana-Paula Gaultiera  

Chitose Abe z Sacai, jako pierwszy gościnny projektant, od kiedy Gaultier oficjalnie ustąpił ze stanowiska w styczniu 2020 r., przejęła dziedzictwo paryskiej potęgi w sezonie haute couture jesień-zima 2021-2022. Japońska projektantka na nowo zinterpretowała ikoniczne marynarskie topy, paski i gorsety, dodając do nich własne charakterystyczne akcenty – od ręcznie zbieranych plis przez zdekonstruowane trencze aż po hybrydowe elementy konstrukcyjne.

8. Pyer Moss uczciła czarnoskórych wynalazców swoją debiutancką kolekcją couture

Projektantka Pyer Moss Kerby Jean-Raymond zapisała się w historii jako pierwsza czarnoskóra projektantka zaproszona przez francuską Chambre Syndicale de la Haute Couture do prezentacji w oficjalnym programie. Kolekcja Pyer Moss, prezentowana w historycznie znaczącej posiadłości pierwszej czarnoskórej milionerki w USA, Madam CJ Walker, była ekstrawagancką, surrealistyczną odą do czarnoskórych pionierów z przeszłości.

9. Tomo Koizumi przywiózł swoje organzowe słodycze do Kioto

Nowy kreator Tomo Koizumi swój coroczny pokaz zorganizował na zamku Nijō w Kioto. – Chciałem rzucić sobie wyzwanie i uczynić tę kolekcję bardziej konceptualną" – powiedział w rozmowie z „Vogiem”. Tym razem zdecydował się na organzę wykonaną w 100% z przetworzonych plastikowych butelek, pomalowanych sprayem w charakterystycznych dla niego odcieniach gumy balonowej.

10. Saint Laurent zaprezentował męski pokaz we wnętrzu żywego dzieła sztuki

Na potrzeby pokazu kolekcji męskiej na wiosnę-lato 2022 dyrektor kreatywny Anthony Vaccarello zlecił amerykańskiemu artyście Dougowi Aitkenowi stworzenie instalacji artystycznej, która współgra z krajobrazem Wenecji w ramach Biennale Architektury. Podczas pokazu modelki przechadzały się po pryzmatycznej, lustrzanej konstrukcji w inspirowanych wiktoriańskim gotykiem strojach, które emanowały rock'n'rollowym seksapilem.

11. Valentino pokazał zapierający dech w piersiach pokaz couture w Wenecji

W kultowej stoczni Gaggiandre w Wenecji dyrektor kreatywny Valentino, Pierpaolo Piccioli, przedstawił kolejną wspaniałą kolekcję haute couture, która była hołdem dla kunsztu sztuki pięknej. Goście zostali poproszeni o ubranie się na biało, podczas gdy brytyjska piosenkarka Cosima śpiewała im serenady, a modelki prezentowały się w żywych kolorach i objętościach, które były po prostu zachwycające.

12. Fendi zaprezentowało krótkometrażowy film autorstwa Luki Guadagnino z narracją Kate Moss

W swojej drugiej kolekcji haute couture dyrektor kreatywny Kim Jones chciał przenieść publiczność do Rzymu. Udało mu się to dzięki filmowi stworzonemu przez Lukę Guadagnino, reżysera „Tamtch dni, tamtych nocy”. W krótkometrażówce wystąpiły supermodelki z lat 90. : Amber Valletta, Christy Turlington, Paulina Porizkova i Kate Moss, w misternie haftowanych sukniach w odcieniach szarości, różu i kremu.

Alex Kessler
Proszę czekać..
Zamknij