Znaleziono 0 artykułów
22.05.2020

Najbardziej wzruszające filmy o macierzyństwie

22.05.2020
„Kłamstewko” (Fot. Materiały prasowe M2)

Z okazji Dnia Matki przypominamy klasyczne kinowe przedstawienia rodzicielstwa – w jasnych, choć czasem absurdalnych, dowcipnych i melancholijnych barwach. 

"Para na życie” (2009)

"Para na życie” (Fot. Big Beach Films/Kobal/Shutterstock)

W filmie drogi Sama Mendesa Verona (Maya Rudolph) i Burt (John Krasinski), którzy spodziewają się dziecka, mają trzy miesiące, aby podjąć decyzję, gdzie będą je wychowywać. Przejeżdżając trasę od Phoenix do Tucson i Montrealu do Miami, odnawiają relacje z przyjaciółmi, rodziną i znajomymi, jednocześnie przechodząc transformację z niepewnych siebie trzydziestolatków w odpowiedzialnych dorosłych. To ciepła, choć melancholijna opowieść o obawach, frustracjach i radości związanych z rodzicielstwem.

„Wszystko w porządku" (2010)

„Wszystko w porządku"  (Fot. Mandalay Vision/Kobal/Shutterstock)

Dwie matki są lepsze niż jedna, co pokazuje dramat rodzinny Lisy Cholodenko. Julianne Moore i Annette Bening grają Jules i Nic, parę której życie przewraca się do góry nogami, kiedy ich dzieci (Josh Hutcherson i Mia Wasikowska) odnajdują swojego biologicznego ojca (Mark Ruffalo), dawcę spermy, którego nigdy nie spodziewał się ich spotkać. Absurdalne kłótnie, trudne rozmowy i kryzys wieku średniego razem tworzą świeży obraz małżeństwa i macierzyństwa.

„Boyhood” (2014)

Boyhood (Fot. Pictorial Press Ltd / Alamy Stock Photo)

Mistrzowska rola Patricii Arquette jako rozwiedzionej, samotnej matki w kręconym na przestrzeni 12 lat filmie Richarda Linklatera, przyniosła jej Oscara, Złoty Glob i szacunek w branży filmowej. Patricia gra Olivię,która wychowuje syna Masona (Ellar Coltrane) i córkę Samanthę (Lorelei Linklater). Kończy studia dla dorosłych, walczy z finansowymi problemami i związkiem pełnym przemocy, nie udając, że zna na wszystko odpowiedź.

„Kobiety i XX wiek” (2016)

„Kobiety i XX wiek” (Fot. Pictorial Press Ltd / Alamy Stock Photo)

Częściowo autobiograficzny film Mike’a Millsa o dorastaniu w latach 70. to list miłosny do hipisowskiej matki. Annette Bening gra Dorotheę, która prowadzi pensjonat zamieszkiwany przez ekscentryczne postacie: fotografkę (Greta Gerwig), wyzwoloną nastolatkę (Elle Fanning) i Jamiego, syna Dorothei (Lucas Jade Zumann). Chłopca wychowują po trochu wszystkie trzy niezwykłe kobiety, które różni wszystko, ale łączy miłość do feminizmu.

"Lion. Droga do domu” (2016)

"Lion. Droga do domu” (Fot. Everett Collection Inc / Alamy Stock Photo)

Prawdziwa historia pięcioletniego chłopca, który gubi się na dworcu w Indiach była podstawą filmu Gartha Davisa. Saroo, grany najpierw przez Sunniego Pawara, a później Deva Patela, zostaje zabrany do sierocińca i wkrótce potem adoptowany przez australijską rodzinę (Nicole Kidman i David Wenham). Lata później, jako dorosły mężczyzna, postanawia odnaleźć swoją biologiczną matkę i rodzinne miasteczko. Wszystko kończy się bardzo wzruszającą sceną, która uświadamia widzom, że rodzice są niezwykle ważni – i biologiczni, i adopcyjni.

„Lady Bird” (2017)

Ladybird (Fot. Moviestore/Shutterstock)

Od intensywnych wycieczek na zakupy do ostrych kłótni w samochodzie – relacja Lady Bird (Saoirse Ronan) i jej matki, Marion (Laurie Metcalf) jest bardzo napięta, ale także pełna miłości. Staje się także podstawą wysublimowanej komedii Grety Gerwig. Film śledzi ostatni rok Lady Bird w liceum, przeplatający się z ulubionymi aktywnościami matki z córką: płaczem podczas słuchania audiobooków, oglądaniem domów, na które nigdy nie byłoby je stać i zwiedzaniem słonecznego Sacramento.

„Tully” (2018)

"Tully" (Fot. K French/Focus Features/Kobal/Shutterstock)

Bezsenne noce, dnie spędzone w samotności i depresja poporodowa stają się codziennością  Marlo (Charlize Theron), matki trójki dzieci. Odkąd poznaje nianię, Tully (Mackenze Davis), jej życie zmienia się diametralnie. Ten przejmujący dramat to trzecia współpraca reżysera Jasona Reitmana z Diablo Cody („Juno”, „Young Adult”), równie dowcipna jak pozostałe. Film brutalnie przedstawia trudy macierzyństwa i oczekiwania społeczne, z którymi zmaga się główna bohaterka.

„Kłamstewko” (2019) 

„Kłamstewko” (Fot. LANDMARK MEDIA / Alamy Stock Photo)

Niezwykła gra Awkwafiny buduje słodko-gorzką komedię, opowiadającą o rodzinie w kryzysie. Aktorka gra rolę Billi pisarkę, która wyrusza w podróż do Chin, aby zobaczyć się z babcią (Zhao Shuzhen), po tym jak u tej ostatniej zdiagnozowany zostaje złośliwy nowotwór. Cała rodzina ukrywa diagnozę przed babcią. Jako pretekst do zebrania wszystkich w jednym miejscu przed jej śmiercią organizują wesele. Ten film w reżyserii Lulu Wang na pewno wywoła w was chęć wykręcenia numeru do mamy (i babci).

Radhika Seth
Proszę czekać..
Zamknij