Znaleziono 0 artykułów
06.07.2021

Najlepsze filmy nagrodzone Złotą Palmą w Cannes

06.07.2021
(Fot. Materiały prasowe)

Na chwilę przed zakończeniem 75. Festiwalu Filmowego w Cannes przypominamy najsłynniejsze filmy w historii wydarzenia. Przy Croisette zwyciężali legendarni reżyserzy: Roberto Rossellini, Orson Welles czy Luis Buñuel. Kto w tym roku zdobędzie Złotą Palmę? 

1. „Słodkie życie” (1960): Tydzień w Rzymie

(Fot. Materiały prasowe)

Widz spędza siedem dni w Rzymie ze zmęczonym życiem dziennikarzem (Marcello Mastroianni), który szuka sensacji do prowadzonej przez siebie kolumny plotkarskiej. Interesują go tajemnicze kobiety, takie jak zblazowana dziedziczka grana przez Anouk Aimée. Najbardziej urzekającą bohaterką filmu Federica Felliniego jest Anita Ekberg, która przeszła do historii kina za sprawą kąpieli w fontannie di Trevi.

2. „Powiększenie” (1966): Zdjęcie zbrodni

(Fot. Materiały prasowe)

Veruschka w ozdobionej koralikami sukience koktajlowej, Vanessa Redgrave w ubraniu w kratę oraz Jane Birkin w sukience w paski – aktorki występujące w klasyku Michelangela Antonioniego są równie piękne, co stylowe. Grają dziewczyny ubiegające się o pracę u fotografa mody (David Hemmings), którego życie komplikuje się, gdy przypadkiem odkrywa miejsce zbrodni. Thriller portretuje swingujący Londyn lat 60. XX wieku. 

3. „Taksówkarz” (1976): Niespodziewane piękno

(Fot. Materiały prasowe)

Stworzona przez Martina Scorsesego opowieść o miejskim wyobcowaniu z niesamowitą rolą Roberta De Niro. Taksówkarz, weteran wojny w Wietnamie, przemierza ulice Nowego Jorku. To obraz pełen przemocy, a jednocześnie niespodziewanego piękna, widocznego w fantasmagorycznych neonach, na pokrytych kroplami deszczu chodnikach w czy parze złowieszczo unoszącej się nad studzienkami kanalizacyjnymi. 

4. „Czas apokalipsy” (1979): Okrucieństwo wojny

(Fot. Materiały prasowe)

Francis Ford Coppola śledzi żołnierza (Martin Sheen) podróżującego z sekretną misją z Wietnamu do Kambodży, gdzie ma zamordować zbiegłego pułkownika (Marlon Brando). Film ukazuje okrucieństwo wojny, przenosząc widza na pokryte napalmem pola. Ataki z powietrza ogląda się w nim przy akompaniamencie „Ride of the Valkyries” Wagnera. W głębszym wymiarze to obraz o absurdzie wojny i jej konsekwencjach dla człowieka. 

5. „Cały ten zgiełk” (1979): Genialny musical

(Fot. Materiały prasowe)

Autobiograficzny musical Boba Fosse’a zaczyna się od sceny skupiającej się na postaci ekscentrycznego choreografa (Roy Scheider), który dzieli czas między Broadway a Hollywood. W filmie zobaczymy oniryczne sekwencje taneczne, wymyślne kostiumy i genialny umysł mistrza.

6. „Sobowtór” (1980): Epopeja o samurajach

(Fot. Materiały prasowe)

Rozgrywająca się w XVI-wiecznej Japonii historia złodziejaszka, który podszywa się pod zmarłego pana (obie postaci grane są przez Tatsuyę Nakadaiego). W samurajskiej epopei Akiry Kurosawy przeplatają się szekspirowskie intrygi oraz widowiskowe bitwy.

7. „Paryż, Teksas” (1984): Film drogi

(Fot. Materiały prasowe)

Tłem dla tego melancholijnego filmu drogi Wima Wendersa są pejzaże południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Mężczyzna (Dean Stockwell) odnajduje brata (Harry Dean Stanton), który zaginął w tajemniczych okolicznościach cztery lata wcześniej. Potem próbuje odnaleźć swoją dawno niewidzianą żonę (Nastassja Kinski). Dzięki klasycznemu bobowi i różowemu sweterkowi z moheru aktorka stała się ikoną stylu. 

8. „Fortepian” (1993): Zakazana miłość

(Fot. Materiały prasowe)

Jane Campion jako pierwsza i jedyna reżyserka otrzymała nagrodę główną konkursu w Cannes. Na szczególną uwagę zasługują nagrodzone Oscarami role Holly Hunter jako niemej wdowy oraz Anny Paquin jako jej przedwcześnie dojrzałej córki. Gdy matka zostaje kandydatką na żonę właściciela ziemskiego, wyruszają w podróż do Nowej Zelandii. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy zaczyna udzielać lekcji gry na pianinie leśnikowi (Harvey Keitel).

9. „Złodziejaszki” (2018): Portret rodziny

(Fot. Materiały prasowe)

Hirokazu Koreeda opowiada o biedzie we współczesnym Tokio. Portretowana przez niego rodzina jest zarządzana przez starszą kobietę. Starają się przeżyć, kradnąc w supermarkecie. Potem przyjmują pod swój dach dziecko (Miyu Sasaki), nad którym – jak podejrzewają – znęcają się rodzice. Czy było to porwanie czy misja ratunkowa?

10. „Parasite” (2019): Współczesna przypowieść 

(Fot. Materiały prasowe)

Odważna satyra – pierwszy film od 1955 roku, który otrzymał Złotą Palmę i Oscara za najlepszy film – ma już ugruntowaną pozycję w historii kina. Koreański reżyser Bong Joon-ho łączy czarną komedię i hitchcockowski horror, by opowiedzieć o dwóch klanach – biednym i ambitnym oraz zamożnym, choć naiwnym. Dojmujące poczucie, że zaraz wydarzy się coś złego, nie pozwala oderwać się od ekranu. 

Radhika Seth
Proszę czekać..
Zamknij