Znaleziono 0 artykułów
22.12.2020

Najlepsze wystawy 2021 roku

22.12.2020
Deana Lawson, Mama Goma, Gemena, DR Congo, 2014 (Fot. Deana Lawson, courtesy of Sikkema Jenkins & Co., New York; and David Kordansky Gallery, Los Angeles)

Nie wiemy jeszcze, czy na pewno się odbędą. Nie jesteśmy pewni, czy galerie będą otwarte. Zastanawiamy się, czy będziemy mogli podróżować. Ale w trudnych czasach kreatywność daje nam nadzieję, więc polecamy ekspozycje, które mają szansę stać się wydarzeniami artystycznymi nadchodzącego roku. Większości będą towarzyszyły wykłady online.

Najlepsze wystawy o fotografii:

Diana Markosian: „Santa Barbara

Diana Markosian, The Arrival , 2019 (Fot. Diana Markosian)

Wystawa Diany Markosian została zainspirowana operą mydlaną z lat 80., którą artystka oglądała w Moskwie jako dziecko. „Santa Barbara” ukazuje podróż jej matki do Stanów Zjednoczonych, gdzie szukała nowego życia dla siebie i dzieci. Podczas castingu Markosian szukała aktorów do odegrania jej własnej rodziny, a zdjęcia robiła na starych filmach. Zaangażowała do pomocy także scenarzystę odpowiedzialnego za oryginalną operę mydlaną. Dialog został wycięty z finalnej wersji filmu, ale można go zobaczyć w monografii opublikowanej przez Aperture.

SFMOMA, San Francisco, Stany Zjednoczone, 13 lutego – 27 czerwca

Tracey Rose: „Shooting Down Babylon

Wystawa artystki z Afryki Południowej nawiązuje tytułem do jej audiowizualnej pracy z 2016 roku, w której mierzy się z niezachodnimi rytuałami oczyszczania i egzorcyzmów. Poddaje także refleksji temat leczenia się z kolonialnej traumy. Wystawie towarzyszyć będzie publikacja na temat 25-letniej kariery Rose.

Zeitz MOCAA, Kapsztad, Afryka Południowa, 17 lutego – 29 sierpnia

Martine Syms: O Atenie

Martine Syms (Fot. Taylor Rainbolt)

Teksty, fotografie i poruszające obrazy amerykańskiej artystki nie będą ograniczać się wyłącznie do ramek czy ekranów. Obejmą ściany, podłogi i meble. W swojej pracy dla prestiżowej komisji Future Fields artystka skupia się na postaci Ateny, która po raz pierwszy ukazała się w jej filmie krótkometrażowym „Capricorn”. Syms łączy wideo z muzyką i sztuczną inteligencją.

Fondazione Sandretto Re Rebaudengo, Turyn, Włochy, 18 marca – 20 czerwca; Philadelphia Museum of Art, Stany Zjednoczone, jesień

James Barnor: Dokument z Ghany i Londynu

Know My Name, National Gallery of Australia / Fot. James Barnor

W latach 50. studio fotografa Jamesa Barnora, Ever Young, znajdowało się w sercu transformacji mieszkańców Ghany. – Każde ważne święto albo procesja, która odbywa się w Akrze, mija nasz front – wspominał. Jego fototapeta z motywem chmur stała się tłem dla kochanków, dzieci, aktorów i sportowców. Barnor wychodził na ulice, by fotografować polityczne zamieszki i protesty. Przeprowadził się do Londynu w latach 60., uwieczniając odurzającą popkulturę tamtej dekady z perspektywy swojej diaspory.

Serpentine Galleries, Londyn, Wielka Brytania, 30 marca – 30 sierpnia

Deana Lawson: Codzienne życie czarnej społeczności

To pierwsza fotografka, która wygrała nagrodę Guggenheim Museum Hugo Boss Prize. Intymne aspekty codzienności pokazywane przez Lawson będzie można zobaczyć podczas wiosennej wystawy dedykowanej artystce. Lawson postrzegała zdjęcia jako „zwierciadło codziennego życia, ale także projekcję tego, co chciałaby, żeby się wydarzyło. Chodzi o ustalanie innego standardu wartości i powtarzanie każdego dnia, że czarne życia i codzienne doświadczenia są piękne, silne i inteligentne”.

The Guggenheim, Nowy Jork, Stany Zjednoczone, maj–jesień 2021; ICA Boston, Stany Zjednoczone, 27 października – 6 marca 2022

Najlepsze wystawy performatywne:

Félix González-Torres: The Politics of Relation

Stos ciasteczek z wróżbą, plakatów i korali. W późnych pracach Félix González-Torres zachęca do utożsamiania się z ciałem poprzez obiekty, które konsumujemy, dotykamy, nosimy ze sobą. To piękne i rozkoszne rzeczy, które symbolizują miłość, migrację i chorobę. Wystawa zagląda za kulisy pracy artysty poprzez kontekst kultur hiszpańskiej, latynoamerykańskiej i karaibskiej, a także autorytaryzmu i pożądania.

MACBA, Barcelona, Hiszpania, marzec

Lorraine O’Grady: Both/And

Lorraine OGrady (American, born 1934). Art Is. . . (Girl Pointing) ,1983/2009 (Fot. Lorraine O’Grady/Artists Rights Society(ARS), New York)

W latach 80. O’Grady nawiedzała nowojorskie zakazane galerie jako Mlle Bourgeoise Noire, czyli czarna piękność z lat 50., przebrana w suknię zrobioną z 180 par białych rękawiczek. Artystka deklamowała krytyczną poezję, jednocześnie bijąc się białym kańczugiem. W ramach wystawy retrospektywnej została poproszona o podzielenie się krytycznym stanowiskiem z galeriami kolekcjonerskimi muzeum.

Brooklyn Museum, Nowy Jork, Stany Zjednoczone, 5 marca – 18 lipca

Ryoji Ikeda: Podziemny labirynt

Dawna fabryka winyli, 180 The Strand (a także miejsce londyńskiego tygodnia mody) zamieni się w podziemny labirynt autorstwa artystki dźwięku i światła, Ryoji Ikeda.

180 Studios, Londyn, Wielka Brytania, wiosna

Anne Imhof: „Natures Mortes

Jedna z najbardziej wpływowych współczesnych artystek współpracowała z Riccardem Tiscim z Burberry podczas pokazu wiosna-lato 2021. Nad performance’ami artystka pracowała, m.in. z malarką Elizą Douglas (projekt „Sex” do zobaczenia w Castello di Rivoli Museum of Contemporary Art w Turynie od 15 marca do 30 maja). Jej trzyaktowa opera, „Angst”, była przesycona seksualnym dreszczem i agresywnym nastrojem. Na potrzeby projektu w Palais de Tokyo Imhof rozebrała tyły budynku.

Palais de Tokyo, Paryż, Francja, kwiecień

Chim-Pom: Czarny humor

Istnieje czarny humor i prace kolektywu Chim-Pom, który plasuje się w zupełnie innej kategorii satyry. Od 2006 roku japoński kolektyw pokazuje odporne na trucizny superszczury i maluje je jako postać Pikachu. W „Black of Death” zebrali stado ogromnych żywych wron z Shibuyi. Odpowiadają także za międzynarodową wystawę „Don’t Follow the Wind” w strefie zamkniętej w Fukushimie.

Mori Art Museum, Tokio, Japonia, 21 października – 30 stycznia 2022 

Najlepsze wystawy malarstwa:

Michael Armitage: „Paradise Edict

Michael Armitage,The Paradise Edict, 2019 (©Michael Armitage © White Cube (Theo Christelis). Exhibition organised by Haus der Kunst,Munich, in collaboration with the Royal Academy of Arts, London)

Jeden z najciekawszych młodych malarzy urodzony w Kenii Michael Armitage przedstawia historię sztuki, fantasy, folklor i polityczną publicystykę razem z odurzającymi kompozycjami narysowanymi na pniu drzewa fikusa z Ugandy. Ta ogromna wystawa ujrzy światło dzienne 10 lat po tym, jak Armitage ukończył Królewską Akademię Sztuki. Zobaczymy 15 obrazów razem z wyselekcjonowanymi pracami artystów z późnego XX wieku ze wschodniej Afryki.

Haus der Kunst, Monachium, Niemcy, aż do 14 lutego; Royal Academy of Arts, Londyn, Wielka Brytania, 13 marca – 6 czerwca; potem przeniesie się do Nairobi Contemporary Art Institute, Kenia 

Kara Walker: Refleksja historyczna

Kara Walker; Barack Obama as Othello The Moor With the Severed Head of Iago in a New and Revised Ending by Kara E. Walker; 2019 (Fot. The Joyner Guiffrida Collection, San Francisco, USA © Kara Walker)

Po sukcesie monumentalnej rzeźby „Fons Americanus” w londyńskim Tate Modern Kara Walker powraca z dwiema wystawami. Zaangażowane historycznie, poruszające i zmuszające do refleksji prace Walker przykuwają uwagę niezależnie od rozmiarów – zarówno panoramiczne sylwetki i rzeźby, jak i intymne obrazy. Jej europejskiemu show „A Black Hole is Everything a Star Longs” to Be towarzyszy premiera książki opublikowanej przez Cornerhouse.

Kunstmuseum Basel, Szwajcaria, maj–wrzesień; Schirn Kunsthalle, Frankfurt, Niemcy, jesień; De Pont Museum, Tilburg, Holandia; The Broad, Los Angeles, Stany Zjednoczone, termin jeszcze nieznany

Paula Rego: Polityka i psychika

Paula Rego, The Dance, 1988 

Dramatyczne obrazy urodzonej w Portugalii artystki to fantazje na temat prawdy, dotykające kwestii miłości, straty i relacji międzyludzkich. Obecnie 86-letnia artystka odeszła od malarstwa abstrakcyjnego na rzecz odkrywania tematu ludzkiej psychiki, często używając do tego postaci w opowiadaniach jako posłanników ludzkiego dramatu. Rego odkrywa brutalność małżeństw, miłość i żałobę. Porusza delikatne tematy związane z polityką, łącznie z prawami reprodukcyjnymi w serii „Abortion”.

Tate Britain, Londyn, Wielka Brytania, 16 czerwca – 24 października

Alma Thomas: Kobieca abstrakcja

Alma W Thomas, Blast Off

W 1972 roku Alma Thomas w wieku 81 lat została pierwszą afroamerykańską kobietą, której poświęcono solową wystawę w nowojorskim Whitney Museum. Kiedyś chciała zostać architektką, co w tamtych czasach było niedostępne dla kobiet. Ostatecznie przepracowała 35 lat jako nauczycielka. Dopiero na emeryturze zaczęła eksperymentować z malarstwem abstrakcyjnym i z tego właśnie jest znana. Ta zabytkowa wystawa przedstawia rzadko pokazywane zestawy teatralne Thomas, materiały i projekty modowe oraz obrazy z późnego okresu jej kariery.

The Chrysler Museum of Art, Virginia, Stany Zjednoczone, 9 lipca – 3 października; The Phillips Collection, Waszyngton D.C., Stany Zjednoczone, jesień 2021; Frist Art Museum, Tennessee, Stany Zjednoczone, wiosna 2022; The Columbus Museum, Georgia, Stany Zjednoczone, lato 2022

Jadé Fadojutimi: Emocjonalne pejzaże

Jadé Fadojutimi (Fot. Mark Blower)

Brytyjska malarka abstrakcyjna zyskała międzynarodowe uznanie dzięki kompleksowości i głębi prac. Jej emocjonalne pejzaże „podważały istnienie uczuć i reakcji wobec codziennych doświadczeń”. – Podważają naszą percepcję i perspektywę, pokazując jednocześnie zmagania. Rozpoznają brak naszego ja spowodowany automatycznym myśleniem, że nasza tożsamość jest już w pewien sposób zdefiniowana, jak i frustrację wobec tego, że farby akceptują te cechy lepiej niż ja sama – mówi.

The Hepworth Wakefield, Yorkshire, Wielka Brytania, 20 listopada–maj 2022; ICA Miami, 30 listopada – 1 maja 2022

Najlepsze wystawy o dizajnie:

Yoshitomo Nara: Inspiracja muzyką

Studio japońskiego artysty pełne kolekcji płyt zostało odtworzone jako element centralny wystawy poświęconej jego pasji do muzyki. Dorastając w północnej Japonii, Nara po raz pierwszy usłyszał amerykański folk w radiu nadającym z amerykańskiej bazy lotniczej. Z czasem zachwycił się okładkami ulubionych płyt, które, według kuratorki Miki Yoshitake, miały szczególny wpływ na artystę. Sprawdź kanał LACMA na YouTubie, aby posłuchać rozmów i obejrzeć filmy wideo.

LACMA, Los Angeles, Stany Zjednoczone, wiosna; YUZ Museum, Szanghaj, Chiny, jesień

Sophie Taeuber-Arp: „Living Abstraction

Podczas krótkiej kariery w latach 20. i 30. Sophie Taeuber-Arp reprezentowała awangardowy nurt, często współpracując ze swoim mężem Jeanem Hansem Arpem. Tworzyli dadaistyczne przedmioty, abstrakcyjne obrazy i projekty, które podważały hierarchię sztuki i rzemiosła. Google Arts and Culture udostępniło niektóre z wystaw w sieci.

Kunstmuseum Basel, Szwajcaria, 19 marca – 20 czerwca; Tate Modern, Londyn, 15 lipca – 17 października; MoMA, Nowy Jork, Stany Zjednoczone, 21 listopada – 2 marca 2022

Najlepsze wystawy o herstory:

The New Woman Behind the Camera”: Kobiece doświadczenie

W latach 20. koncept „nowej kobiety” był etapem emancypacji. Prace o globalnym wymiarze przedstawiają, jak kobiety patrzyły na świat przez obiektyw aparatu – w fotografii studyjno-portretowej, jak i reklamowej, dokumentalnej czy artystycznej. Wiele z tych niezwykłych kobiet odkrywało w ten sposób swoją wolność, w tym Lola Álvarez Bravo, Imogen Cunningham, Dorothea Lange, Dora Maar i Tina Modotti. Ich życia były równie porywające jak ich fotografie.

National Gallery of Art, Waszyngton D.C., Stany Zjednoczone, 14 lutego – 31 maja; Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork, Stany Zjednoczone, 12 lipca – 7 listopada

Another Energy: Power to Continue Challenging – 16 Women Artists from around the World”: Młodość kontra dojrzałość

„Another Energy” odnosi się do kulturowej obsesji młodości. Wystawa jest poświęcona artystkom powyżej 70 lat (w tym niezwykła Carmen Herrera, obecnie w wieku 105 lat). Kuratorzy mają nadzieję, że artystki dostarczą alternatywnego spojrzenia na ostatnie pół wieku, jego trudy i społeczne zmiany. Katalog zostanie wyprodukowany podczas trwania wystawy.
Mori Art Museum, Japonia, 22 kwietnia – 6 września

Witch Hunt: Wiedźmy rządzą

Od starodawnych wiedźm aż po współczesne odpowiedniki: niezależne kobiety mają już dość obelg. Wystawa, która początkowo miała trwać w trakcie wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, przedstawia prace 15 artystek, w tym Yael Bartany, Candice Breitz i Otobong Nkangi.

Hammer Museum, Los Angeles, Stany Zjednoczone, jesień

Najlepszy wystawy o morzu:

The Imaginary Sea”: Pobudzenie wyobraźni

Villa Carmignac, usytuowana na wyspie Porquerolles we Francji, to raj nie z tej ziemi. Meksykański kurator Chris Sharp „przedstawi nie tylko to, jak artyści podchodzą do związku człowieka z naturą, lecz także jak morze pobudza naszą wyobraźnię”.

Villa Carmignac, wyspa Porquerolles, Francja, wiosna

Sun & Sea (Marina)”: Opera na plaży

Sun & Sea (Marina) (Fot. Andrej Vasilenko)

Ekologiczno-artystyczna opera wykonywana na piaszczystej plaży, w otoczeniu psów i bawiących się dzieci. Opera wywołała sensację podczas Venice Biennale w 2019 roku. Pomimo trudnej logistyki opera litwińskich artystek i kompozytorek, Rugilė Barzdžiukaitė, Vaivy Grainytė i Liny Lapelytė, wyruszy w trasę koncertową.
Malmö Konsthall, Szwecja, maj; E-WERK Luckenwalde, Niemcy, maj; NET Festival, Rosja, listopad

Cristina Iglesias: The Lighthouse of Santa Clara Island
Rzeźbiarka Cristina Iglesias skonstruowała niezwykłą pracę w starej latarni morskiej na wyspie Santa Clara. To ogromna konstrukcja wykonana z brązu i wtapiająca się w morskie podłoże. Wypełnia się i opróżnia razem z falami w niezwykle medytacyjny sposób. Instalacja łączy rzeźbę, światło i dźwięk.
San Sebastián, Hiszpania, kwiecień

Najlepsze wystawy o historii:

Slavery”: Przemoc w przedmiotach

Wiosenna wystawa w Rijksmuseum opowiada historię 10 ludzi, którzy doświadczyli niewolnictwa podczas holenderskiej ery kolonializmu. Przedmioty obnażają historię bogactwa i przemocowego wykorzystywania ludzi.

Rijksmuseum, Amsterdam, Holandia, 12 lutego – 30 maja

Ancient Peru”: Andyjskie artefakty

Lama, odlew ze złota (Fot. The Trustees of the British Museum)


Wystawa łączy tekstylia, biżuterię, ceramikę i pierzaste przedmioty z czasów cywilizacji andyjskiej z 2000 r. p.n.e. Przedstawia niezwykłe artefakty, niektóre pokazywane po raz pierwszy, które dostarczają wglądu do aspektów płci, władzy i wierzeń z czasów starożytnych.

British Museum, Londyn, Wielka Brytania, 11 listopada – 20 lutego 2022

Najlepsze nowości i niespodzianki:

Bourse de Commerce Pinault Collection, Paryż, Francja

Tadao Ando Architect & Associates, Niney and Marca Architects, Agence Pierre-Antoine Gatie / Fot. Marc Domage

Pod koniec stycznia spektakularna giełda papierów wartościowych, Bourse de Commerce, która została zaprojektowana na nowo przez japońskiego architekta Tadao Ando, otworzy się jako dom dla kolekcji prezesa Keringa, François-Henri Pinaulta. Wśród prac znalazły się dzieła Agnes Martin, Cindy Sherman i Takashi Murakamiego.

Superblue, Miami, Stany Zjednoczone

Kolejki do tej niezwykłej i fotogenicznej instalacji to efekt m.in. obecnej kultury selfie. Marc Glimcher z galerii Parc i Mollie Dent-Brocklehurst odpowiadają na trendy i otwierają ogromną przestrzeń Superblue w Miami. W ramach inauguracji będzie można zobaczyć prace artysty światła, Jamesa Turrella, cyfrowych magików z teamLab i primadonny słynącej z teatralnych przedstawień, Es Devlin.

Fondazione Sandretto Re Rebaudengo, Guarene, Włochy

Fondazione Sandretto Re Rebaudengo otworzy latem nowy park z rzeźbami obok historycznego pałacu we wzgórzach Roero w regionie Piemontu. Wśród prac znajdą się dzieła francuskiej artystki, Marguerite Humeau.

Hettie Judah
Proszę czekać..
Zamknij