Znaleziono 0 artykułów
26.12.2020

Najradośniejsze wydarzenia 2020 roku

26.12.2020
Kamala Harris /(fot. Joe Raedle)

Mijający rok nie był wyłącznie pasmem niepowodzeń. Kamalę Harris wybrano na pierwszą wiceprezydentkę Stanów Zjednoczonych, w wielu krajach zalegalizowano małżeństwa jednopłciowe, naukowcy wynaleźli szczepionkę na COVID-19. Pod koniec roku nadzieję, optymizm i pocieszenie przynoszą nam wiadomości o dobrych ludziach, którzy chcą pomagać innym.

Kamala Harris pierwszą wiceprezydentką Stanów Zjednoczonych

Może i jestem pierwszą kobietą na tym stanowisku, ale z pewnością nie będę ostatnią – mówiła Kamala Harris w zwycięskiej przemowie. – Każda mała dziewczynka, która to dziś ogląda, widzi, że Ameryka jest krajem możliwości. Oprócz Harris warto wspomnieć także o Sarze McBride, pierwszej transpłciowej senatorce, oraz Jen O’Malley Dillon, pierwszej kobiecie, która zarządzała zwycięską kampanią prezydencką Demokratów. To historyczny moment także ze względu na rekordową ilość osób LGBTQ+, które wybrano do Kongresu. Wielu ludziom na całym świecie zwycięstwo Bidena i Harris dało nadzieję na lepszą przyszłość.

Przemowa Obamów dla tegorocznych absolwentów

Jedną z najbardziej poszkodowanych grup w tym roku byli studenci. Zamiast doświadczyć ekscytującego wejścia w dorosłość, młodzi ludzie spędzili miesiące z dala od domu albo na kwarantannie w akademikach. Nie mogli także świętować zakończenia roku. Pociechą okazała się seria YouTube Originals zatytułowana „Dear Class of 2020”, czyli wirtualne przemowy światowych liderów i artystów. Świętując zakończenie roku ze studentami i ich rodzinami, inspirujący goście, tacy jak Malala, Condoleezza Rice, Beyoncé czy Barack Obama, okazali wsparcie. – Jeżeli mamy jakoś poradzić sobie w tych trudnych czasach, to zróbmy to razem. Bądźmy uważni na swoje wzajemne zmagania. I stawajmy w obronie swoich praw – mówili.

Nowy superenzym zjadający plastik

Pomimo negatywnych skutków COVID-19 dla człowieka wirus odciążył planetę. W wielu krajach zaobserwowano czystsze powietrze, plaże i mniejsze wydalanie spalin. I choć wydawało się, że nie będzie to miało to długofalowego efektu, po tym, jak pierwszy lockdown dobiegł końca, dokonano kolejnych ważnych odkryć. Zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych stworzył superenzym o nazwie PETase, który zjada plastik. Powstał dzięki robakowi znalezionemu na wysypisku śmieci w Japonii w 2016 roku. Potrafi w parę dni rozłożyć najczęściej spotykane materiały termoplastyczne, które zazwyczaj rozkładają się przez setki lat.

Bliskie wyginięciu gatunki zwierząt powróciły do życia

Fot. AKIM REZGUI

Dzikie zwierzęta, które były na skraju wyginięcia, powróciły do rejonów, gdzie turyści zazwyczaj je odstraszali albo środowisko było zanieczyszczone. Żółwie wodne w Tunezji pokonały wyzwania stawiane przez globalne ocieplenie, zanieczyszczenie plastikiem czy nadmierne wędkarstwo. Wzrosła ich liczba w tamtym obszarze, co przyczyniło się do lepszego funkcjonowania ekosystemu. Na Antarktydzie zaobserwowano 55 zagrożonych wyginięciem niebieskich wielorybów w ciągu 23 dni. W 2018 roku w tym samym czasie zanotowano raptem jednego. Wilki z Kolorado, które praktycznie wyginęły, powróciły do świata ludzi i wzbogaciły bioróżnorodność dzięki skutecznym programom adaptacyjnym. Po raz pierwszy od 3000 lat diabły tasmańskie powróciły także do sanktuarium w Australii. Pszczoły, które zadomowiły się w katedrze Notre-Dame w 2013 roku, przeżywają rozkwit po pożarze w 2019 roku.

Rekordowy wzrost globalnej energii odnawialnej

Raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej podsumował efekty COVID-19 jako „bolesne, ale nie wstrzymujące” wzrostu globalnej energii odnawialnej, która pod koniec 2020 roku osiągnęła najwyższy wynik w historii. W tym roku aż 90 procent światowych instalacji prądu pozyskiwało energię z odnawialnym źródeł, takich jak energia słoneczna czy energia wiatru. Raport przewiduje, że w 2025 roku zielone rozwiązania zdominują węgiel jako najczęściej wykorzystywane źródło energii.

99-latek uzbierał 33 miliony funtów na brytyjski NFZ

Sir Thomas Moore (Fot. Pool/Samir Hussein)

Przy największym wzroście zachorowań na COVID-19 w kwietniu brytyjski weteran wojenny kapitan Tom przeszedł 100 okrążeń wokół własnego ogrodu. Miał na piersi medale i chodził w kółko, aby uzbierać 1000 funtów dla brytyjskiego NFZ (NHS). Finalnie zdobył 33 miliony. Jego starania zostały nagrodzone rycerskim mianem i biografią, która jest obecnie w produkcji. Mężczyzna nagrał także cover piosenki „You’ll Never Walk Alone”, który znalazł się na pierwszym miejscu listy przebojów. Sir Tom skończył właśnie 100 lat. Z tej okazji ruszył z kampanią #WalkWithTom. Chce uzbierać środki na wsparcie osób osamotnionych. – Słońce jeszcze zaświeci, a chmury się rozejdą – powiedział.

Spełniły się marzenia 11-letniego baletmistrza z Nigerii

Fot. BENSON IBEABUCHI

Film Anthony’ego Mmesomy Madu, na którym tańczy w deszczu w Lagos, osiągnął szczyty popularności. Anthony jest jednym z 12 uczniów Leap of Dance Academy w Lagos, gdzie Daniel Ajala Owoseni naucza baletu za darmo. Anthony’ego zalała fala ofert stypendialnych na międzynarodowych szkołach baletu. W przyszłym roku Anthony przeprowadzi się do Stanów Zjednoczonych, aby rozpocząć naukę w Amerykańskim Teatrze Baletu. Chłopiec łamie stereotypy mówiące, że balet jest tylko dla dziewczyn. Film pozwolił mu także znaleźć przyjaciół w swoim rodzinnym mieście. Oscarowa aktorka Viola Davis skomentowała sukces Anthony’ego, publikując jego film i dodając podpis: – Nasi ludzie potrafią latać.

Największa liczba kobiet na stanowiskach prezesów w firmach Fortune 500

Kobiety nadal stanowią zaledwie 8 procent prezesów 500 największych amerykańskich korporacji. Niecały 1 procent z nich to kobiety czarnoskóre. W 2020 roku odnotowano jednak największą liczbę kobiet prezesek – aż 37 (od opublikowania listy jest ich już 40). Pierwszą prezeską była Katharine Graham w 1972 roku, która zarządzała „The Washington Post”. Meryl Streep odegrała jej postać w filmie „Czwarta władza”. Wśród pozostałych prezesek znalazły się Mary Barra z General Motors, Sonia Syngal z Gap Clothing i Carol Tomé z UPS.

Branża mody się zmienia

Według raportu Ellen MacArthur Foundation 71 procent konsumentów wykazało większe zainteresowanie odzieżą używaną. 54 procent liderów w zrównoważonej modzie odnotowało zwiększone zainteresowanie klientów. Platformy z używaną odzieżą takie jak Depop czy Vestiaire Collective odnotowały wzrost sprzedaży o 150 procent w Stanach Zjednoczonych w porównaniu z zeszłym rokiem i wzrost o 54 procent pomiędzy lutym a majem. Według raportu „w porównaniu z zakupem nowej rzeczy wybór używanej oszczędza średnio 1 kg odpadów, 3040 litrów wody i 22 kg dwutlenku węgla”.

Zakończenie praktyk obrzezania kobiet

W maju zdelegalizowano obrzezanie kobiet w Sudanie, narzucając karę trzech lat pozbawienia wolności wobec osób, które dopuszczają się takich praktyk. Obrzezanie może spowodować poważne krwawienie, infekcje i komplikacje podczas porodu. Wzrasta także ryzyko poronienia. Według organizacji UNICEF Sudan jest jednym z ośmiu krajów, gdzie ponad 80 procent kobiet i dziewczynek doświadcza obrzezania. Pomimo nowych regulacji prawnych wiele z nich nadal boi się, że praktyki będą stosowane w podziemiu, co narazi kobiety na jeszcze większe powikłania. Nowe prawo daje jednak nadzieję, że więcej kobiet będzie otwarcie mówić o praktykach obrzezania w Sudanie, gdzie ten temat nadal stanowi tabu.

Sukces kampanii Global Period Poverty

Dzięki pracy młodych aktywistek takich jak Amika George, założycielka organizacji non profit Free Periods, darmowe produkty sanitarne będą dostępne dla dziewczynek w całej Wielkiej Brytanii. W czerwcu tego roku premierka Nowej Zelandii Jacinda Ardern ogłosiła, że rząd opłaci produkty menstruacyjne w szkołach. Dzięki temu dziewczynki nie będą już musiały opuszczać lekcji w czasie miesiączki.

Legalizacja małżeństw jednopłciowych w wielu krajach

Robyn Peoples i Sharni Edwards /(Fot. PAUL FAITH)

W lutym doszło do zawarcia pierwszego legalnego małżeństwa dwóch mężczyzn w Irlandii Północnej. W maju Kostaryka zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe jako pierwszy kraj w Ameryce Centralnej. W lipcu Tajlandia zaakceptowała projekt ustawy legalizującej związki partnerskie. Pary homoseksualne w Tajlandii będą mogły także adoptować dzieci. We wrześniu, po trzech latach walki, homoseksualna para z Chorwacji jako pierwsza w kraju została rodzicami zastępczymi dwojga dzieci. Papież Franciszek okazał także swoje wsparcie wobec społeczności LGBTQ+, pokazując, że wiara katolicka powoli zmierza w dobrą stronę. – Osoby homoseksualne są dziećmi Bożymi i mają prawo do zakładania rodziny. Musimy stworzyć prawo do zalegalizowania ich związków – mówił papież.

Zakaz terapii konwersyjnej w wielu krajach i miastach

W tym roku Niemcy i Albania zakazały terapii konwersyjnej, która ma na celu rzekomo wyleczyć osoby nieheteronormatywne z homoseksualizmu i zmienić ich seksualność lub tożsamość płciową poprzez niebezpieczne i opresyjne metody. W mieście Meksyk i stanie Wirginia także zakazano takiej terapii. Boris Johnson obecnie pracuje nad implementacją zakazu w Wielkiej Brytanii, nazywając terapię konwersyjną „odrażającą”. Facebook i Instagram zobowiązały się także do blokowania promocji takich terapii na swoich platformach.

Piłkarz walczy z niedostatkiem żywności dla dzieci w Wielkiej Brytanii

Piłkarz Manchester United Marcus Rashford naciskał na rząd, aby przekazał 400 milionów funtów na darmowe posiłki w szkołach. Dzięki temu dzieci z biedniejszych rodzin będą mogły zjeść ciepły posiłek. Petycję piłkarza podpisało aż milion osób. Kampania zainspirowała wiele społeczności w całym kraju, które zaangażowały wolontariuszy do dostarczania darmowych paczek z jedzeniem do rodzin w potrzebie.

Mamy już szczepionkę na COVID-19

Po miesiącach prób i starań firmy farmaceutyczne takie jak Pfizer i BioNTech ogłosiły, że jedna z 11 szczepionek okazała się skuteczna dla 90 procent ludzi, chroniąc przed zachorowaniem na COVID-19. Szczepionka może ujrzeć światło dzienne w okresie przedświątecznym, pomagając osobom starszym i pracownikom medycznym. To niezwykły dzień dla nauki – szczepionka jest jedną z najszybciej ukończonych skutecznych szczepionek w historii.

Sarah Raphael
Proszę czekać..
Zamknij