Znaleziono 0 artykułów
24.07.2020

Tradycje weselne z całego świata

24.07.2020
(Fot. Getty Images)

Od indyjskiej kąpieli w kurkumie przez weselne lasso w Meksyku aż po budzenie panny młodej strzałem w Austrii – przyglądamy się zwyczajom weselnym różnych kultur.

Brazylia: Szczęście dla singli

Panna młoda spisuje imiona swoich przyjaciół singli w rąbku sukni ślubnej (w Grecji panuje taki sam zwyczaj, ale zamiast na rąbku imiona umieszcza się na podeszwie buta), by odnaleźli szczęście w miłości. Podczas tańca goście mogą wrzucać pieniądze do złotego pantofelka panny młodej.

Nigeria: Stroje przodków

(Fot. Getty Images)

W czasie ceremonii panna młoda przebiera się w stroje przodków. Komplety są zrobione z aso oke, ręcznie dzierganego materiału, który symbolizuje plemię rodziny panny młodej, jej męża albo obojga. Para uzgadnia konkretny dresscode, aso ebi, także dla gości weselnych.

Austria: Strzała amora

W północnym regionie Salzkammergut, w Tyrolu i Styrii, do tradycji weselnej należy wystrzał z broni albo fajerwerki, które budzą pannę młodą w dniu ślubu, a sąsiedzi i przyjaciele robią zamieszanie przed domem, by odgonić złe duchy.

Japonia: Pij sake

(Fot. Getty Images)

Ceremonia picia sake san san kudo (czyli „trzy trzy dziewięć razy”) to jedna z najstarszych tradycji weselnych w Japonii, która sięga 1600 roku. Zamiast wymieniać się przysięgą małżeńską, panna młoda i pan młody (a także rodzice) piją sake. Każdy robi to trzy razy z trzech różnych szklanek. Pierwszy raz symbolizuje przypieczętowanie związku pomiędzy rodzinami. Drugi reprezentuje nienawiść, pasję i ignorancję. Ostatnie trzy łyki to wolność od tych trzech przywar. Trójka jest uznawana za szczęśliwą cyfrę, dlatego dziewięć łyków jest równe potrójnemu szczęściu.

(Fot. Getty Images)

Tunezja: Happy henna

Henna odgrywa szczególną rolę w tunezyjskich ślubach. Para świętuje przez sześć dni, zanim dojdzie do ceremonii ślubnej. W początkowej części inna kobieta z rodziny maluje za pomocą henny kwieciste wzory z motylami na rękach i stopach panny młodej. Ceremonia harkous następuje dzień później. Wtedy henna jest na nowo nakładana. Rytuałowi towarzyszy występ kobiecego zespołu, który gra tradycyjne tunezyjskie utwory.

Włochy: Romeo i Julia

Włosi nie biorą ślubu we wtorki (poświęcone bogu wojny) ani w piątki, która uważa się za dni złego ducha. Maj i sierpień są także skreślane z listy tak samo jak Adwent czy Wielki Post. Jedną z tradycji weselnych jest zaskoczenie panny młodej serenadą (la serenata), którą pan młody śpiewa pod oknem swojej przyszłej małżonki dzień przed ślubem.

Rosja: Miłosny okup

(Fot. Getty Images)

Do rosyjskiej tradycji należy porywanie panny młodej przez jej rodziców przed ceremonią. Pan młody musi zapłacić okup (vykup nevesty) – pokonać różne przeszkody. Udowadnia w ten sposób miłość do panny młodej. Jeśli nie może wykonać zadań, musi zapłacić druhnom kwiatami, czekoladkami albo gotówką.

Meksyk: Weselne lasso

Współczesne śluby w Meksyku to mieszanka starych i nowych tradycji. Popularny jest rytuał el lazo (czyli weselne lasso). Rodzice chrzestni (padrinos) oplatają ramiona pary młodej kwiatami i różańcami po przysiędze małżeńskiej. Kwiaty symbolizują miłość i jedność. Według tradycji rodzice chrzestni są wybrani po to, aby dzielić się swoim doświadczeniem i siłą własnego związku z parą. Nie należy zatem wybierać samotnych kobiet do weselnego lassa.

Chiny: Panna moda w płacz

(Fot. Getty Images)

Ślubowi społeczności Tujia w Chinach towarzyszy płaczliwy chór. Płacz panny młodej symbolizuje smutek związany z opuszczaniem domu. To też wyraz wdzięczności dla rodziców. Panna młoda powinna zacząć płakać na miesiąc przed ceremonią ślubu, razem z matką, babciami, siostrami i ciotkami.

Wielka Brytania: Stare, nowe, niebieskie i pożyczone

Angielski folklor mówi, że szczęście pannie młodej przyniesie „coś starego, coś nowego, coś pożyczonego, coś niebieskiego i srebrna sześciopensówka w bucie”. Ta tradycja przyjęła się także w Stanach Zjednoczonych i zakłada, że stary przedmiot pobłogosławi przyszłe dziecko pary, pożyczony od szczęśliwej żony przyniesie powodzenie w małżeństwie, nowy zwiastuje świetlaną przyszłość, niebieski – wierność, a moneta dobrobyt.

Indie: Moc kurkumy

(Fot. Getty Images)

Na parę dni przed ślubem panna młoda w Indiach, w Bengalu Zachodnim i Bangladeszu, bierze udział w rytuale gaye holud, czyli pokrycia ciała kurkumą. Jej rodzina uciera kurkumę w moździerzu i nakłada pastę na twarz i ciało panny młodej. Kurkuma jest znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwstarzeniowych. Pomaga także rozjaśnić cerę panny młodej przed wielkim dniem.

Ellen Burney
Komentarze (1)

Gość27.07.2020, 14:10
chciałabym kiedyś trafić na takie prawdziwe indyjskie wesele
Proszę czekać..
Zamknij