Znaleziono 0 artykułów
26.05.2020

W czerwcu znów pójdziemy do kina?

26.05.2020
(Fot. Getty Images)

W ramach trzeciego etapu znoszenia obostrzeń nałożonych w związku z pandemią rząd uruchomił m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne, a częściowo również restauracje, kawiarnie i bary. Teraz przyszedł czas na kulturę, a wiceminister rozwoju zapowiedziała możliwość otwarcia kin już w czerwcu. 

W audycji radiowej Jedynki wiceminister rozwoju Olga Semeniuk zapowiedziała, że kina mogą zostać ponownie otwarte już w czerwcu. Miałby to być kolejny krok w odmrażania gospodarki. – Bardzo mocno rozważany jest wariant uruchomienia kin w pierwszej połowie czerwca – powiedziała wiceminister w odpowiedzi na pytanie, czy kina otworzą się 1 czerwca. Zastrzegła jednak, że o konkretnej dacie poinformują premier oraz minister zdrowia. – Liczymy na to, że te pierwsze dwa tygodnie czerwca pozwolą nam jak najszerzej się gospodarczo otworzyć, choć uzależnione to będzie od stanu epidemicznego w kraju – dodała.

Semeniuk dodała, że od kilkunastu tygodni trwają konsultacje z różnymi branżami na temat bezpiecznego powrotu do działalności w dobie koronawirusa. Za pomocą wideokonferencji rząd wchodzi w dialog z przedsiębiorcami na temat przygotowania do pracy w nowym reżimie sanitarnym. W poniedziałek, 1 czerwca, odbędą się konsultacje z branżą reprezentującą kina, a we wtorek z sektorem lotniczym. Rząd ma nadzieję przygotować w ten sposób każdą branżę do nowej rzeczywistości. Wiceminister zapowiedziała także rozmowy z przedstawicielami branż działających na tzw. wyspach usługowych w centrach handlowych.

Parę dni temu rząd ogłosił także nowe zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy. Z kwarantanny zwolnione są osoby przekraczające granicę RP w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych wykonywanych w Polsce lub w państwie UE lub EOG. Dotyczy to również osób pracujących w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, na podstawie zawartych przez te kraje umów i porozumień z UE. Dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym, uczniowie i studenci przekraczający granicę RP są zwolnione z kwarantanny, tylko jeśli pobierają nauki w Polsce lub państwie sąsiadującym. Kwarantanną nie obejmuje się także ich opiekunów.

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij