Znaleziono 0 artykułów
12.04.2022

Przy wspólnym stole: Polskie i ukraińskie przepisy na wiosnę

12.04.2022
Fot. materiały prasowe

Spotkanie przy stole to świetna okazja, żeby lepiej się poznać. Dlatego poprosiliśmy znanych szefów kuchni, restauratorów i blogerów – z Polski i Ukrainy – o podzielenie się ulubionymi przepisami na wiosnę.

Małgorzata Minta, ekspertka kulinarna: Nie tylko na święta

Fot. Małgorzata Minta

Tartinki z paprykową pastą jajeczną i ikrą z łososia

Składniki (na 10–12 tartinek):

1 bagietka
5 jajek ekologicznych
100 ml majonezu
1/4 łyżeczki słodkiej mielonej papryki
2–3 krople srirachy lub tabasco
szczypta chili
30 g ikry z łososia
sól, do smaku
zioła, do dekoracji

Sposób przygotowania:

  1. Jajka ugotuj na twardo. Ostudź, obierz ze skorupek. Bagietkę pokrój na kromki, ułóż na blaszce i wstaw do nagrzanego piekarnika (funkcja grill) na 1–2 minuty, żeby się zrumieniły.
  2. Jajka pokrój w drobną kostkę, przełóż do miski. Dodaj majonez, srirachę oraz paprykę, wymieszaj. Ułóż pastę na grzankach, na wierzchu udekoruj 1/2 łyżeczki ikry z łososia. Posyp papryką i udekoruj ziołami.

Anastasiia Vorger, blogerka kulinarna: Nowa jarzynowa

Kuchnie narodowe mają ogromną moc, bo potrafią przenosić nas w czasie i przestrzeni. Kiedy biorę kęs tej letniej ukraińskiej sałatki, znów jestem pięcioletnią dziewczynką na wakacjach w naszej daczy na przedmieściach Kijowa. Moja babcia drobno kroiła rzodkiewki, ogórki, szczypiorek i gotowane jajka. Potem doprawiała wszystko kwaśną śmietaną, świeżymi ziołami, solą i pieprzem. I powstawała bardzo soczysta sałatka, którą zwykle jedliśmy z gotowanymi wiosennymi ziemniakami, wymieszanymi z masłem, czosnkiem i koperkiem. Bardzo proste, a takie pyszne!

Wiosenna sałatka z rzodkiewką, ogórkiem i jajkiem

Fot. materiały prasowe

Składniki:

250 g rzodkiewki
250 g ogórków
2 jajka
200 g kwaśnej śmietany
pęczek szczypiorku
garść koperku
garść pietruszki
sól i pieprz, do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Gotuj jajka przez 8 minut. W międzyczasie umyj i pokrój rzodkiewkę na cienkie plasterki. Włóż do dużej miski i dodaj trochę soli. Pomoże to zmniejszyć gorycz rzodkiewki.
  2. Obierz i posiekaj jajka. Dodaj do miski z rzodkiewkami.
  3. Ogórki umyj i pokrój w cienkie plasterki (jeśli skórka jest gruba, polecam ją obrać). Dodaj do miski z rzodkiewką i jajkami. Następnie dodaj śmietanę.
  4. Posiekaj zioła i dodaj je do sałatki. Dopraw solą i pieprzem, wszystko wymieszaj i podawaj.

Od ataku Rosji na Ukrainę Anastasiia organizuje kursy rodzimej kuchni. Cały dochód z ich sprzedaży przekazuje na pomoc osobom dotkniętym wojną. Więcej o inicjatywie dowiecie się z jej Instagrama @madamevorger.

Mariusz Mac, bloger kulinarny: Na każdą porę dnia

Sezon na białe szparagi potrwa do końca czerwca. Moje szparagi są w sosie beurre blanc (fr. „białe masło”), czyli w ciepłej maślanej emulsji, zrobionej ze zredukowanego białego wina (użyłem Muscadet) i szalotki, do której powoli dodawałem zimne masło. Sos ten pochodzi z kuchni Doliny Loary. Całość wykończyłem małymi krewetkami koktajlowymi oraz kawiorem z pstrąga.

Białe szparagi beurre blanc z kawiorem

Fot. Mariusz Mac

Składniki:

szparagi
małe krewetki koktajlowe
200 g masła
2 małe szalotki
100 ml białego wytrawnego wina
kawior z pstrąga lub jesiotra
koperek
czarny pieprz i sól

Sposób przygotowania:

  1. Szparagi delikatnie obierz oraz wyrównaj długość. Następnie gotuj 15 minut w osolonej wodzie.
  2. Szalotkę posiekaj na bardzo drobną kostkę.
  3. W małym garnku podgrzej wino razem z posiekaną szalotką (objętość płynu powinna zredukować się do objętości 3 łyżek).
  4. Powoli dodaj zimne masło, kawałek po kawałku, dobrze mieszając, tak aby powstała emulsja.
  5. Krewetki delikatnie podsmaż lub podduś na parze do idealnej miękkości.
  6. Wyłóż na talerz szparagi, polej je sosem, dodaj krewetki, kawior i koperek. No i świeży pieprz!

Dmitrij Babak, szef kuchni Rest.Baczewskich: Przystawka obowiązkowa

Jaja nadziewane mięsem raków z kawiorem z polskiego jesiotra to danie proste. Raki są powszechnie dostępne i w Ukrainie, i w Polsce, poza tym były szeroko używane w kuchni warszawskiej. W Rest.Baczewskich gotujemy zupę rakową – intensywny bisque na pancerzach rakowych. Do ozdoby można wykorzystywać kawior z jesiotra (albo ze szczupaka lub pstrąga).

Jaja nadziewane mięsem raków z kawiorem z polskiego jesiotra

Fot. materiały prasowe

Składniki:

2 jajka kurze
30 g szyjek rakowych
10 g sosu ostrygowego
20 g soku z cytryny
30 g majonezu
10 g kawioru z jesiotra
sól
pieprz
szczypiorek

Sposób przygotowania:

  1. Jaja ugotuj na twardo (około 8–9 minut), wystudź i obierz.
  2. Ostrym nożem zetnij delikatnie spd, tak żeby jajo mogłć stabilnie. Wydrąż jaja w środku, pozostawiając rwne boki (ścianki).
  3. Szyjki rakowe rozmroź, doczyść w razie potrzeby. Pokrój nożem na kawałki o grubości około 3 mm. Dodaj odrobinę soku z cytryny i sosu ostrygowego.
  4. Pokrój wydrążoną masę z jajek (nic nie wyrzucaj). Połącz marynowane szyjki rakowe i pokrojone jaja w misce, dodaj sl, pieprz, łyżkę domowego majonezu, szczypiorek. Wymieszaj.
  5. Spróbuj, ewentualnie dopraw. Nadziewaj wydrążone jaja naszym nadzieniem. Ozdób kawiorem. Najlepiej smakują z szampanem lub białym winem wytrawnym.

Yevhen Klopotenko, szef kuchni: (Nie)tradycyjnie

Vereshchaka – pachnące żeberka wieprzowe pieczone w kwasie chlebowym, tradycyjnym napoju fermentowanym, popularnym w Ukrainie, z przyprawami i czosnkiem – to jedna z najstarszych receptur kuchni ukraińskiej. Tradycyjnym sposobem przygotowania tego dania jest kwas buraczany, ale można poeksperymentować z kwasem ciemnym, który robi się z chleba żytniego.

Vereszczaka, czyli żeberka w zakwasie chlebowym

Fot. materiały prasowe

Składniki:

1 kg żeberek wieprzowych
1 l zakwasu chlebowego z chleba żytniego
1 główka czosnku
2–3 łyżki oleju roślinnego (najlepiej sprawdzi się słonecznikowy)
1 łyżeczka suszonego oregano
2 łyżki mąki uniwersalnej
50 g niesolonego masła o temperaturze pokojowej
1 łyżka bułki tartej
2–3 pęczki pietruszki (opcjonalnie)
sól i mielony pieprz

Sposób przygotowania:

  1. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Odetnij żebra i pokrj między kości, aby je oddzielić. Każdy kawałek powinien mieć 1 lub 2 kości. Dopraw solą i pieprzem. Praską do czosnku zmiażdż wszystkie ząbki z całej główki czosnku i wmasuj w żeberka.
  2. Na patelni rozgrzej niewielką ilość oleju roślinnego (około 2–3 łyżek stołowych) i podsmaż żeberka, aż utworzą ładną brązową skrkę.
  3. Żeberka przełóż łębokiego naczynia do pieczenia i posyp suszonym oregano. Wlej kwas chlebowy do naczynia do pieczenia tak, aby żeberka były przynajmniej częściowo zanurzone. Piecz przez godzinę.
  4. Gdy żę upieką, przełóż je do naczynia i przykryj folią aluminiową, aby były ciepłe podczas przygotowywania sosu. Przelej zakwas chlebowy i soki z patelni do rondla i zmniejszaj przez około 15 minut.
  5. Aby sos zgęstniał, przygotuj beurre maniełącz mąkę z 50 g zmiękczonego masła o temperaturze pokojowej.
  6. Ciągle ubijając, aby sos nie zbrylał się, powoli dodawaj masłąkę do rondla. Obficie polej sosem ciepłe żeberka, posyp bułką tartą i podawaj. Możesz rwnież udekorować żeberka kilkoma gałązkami pietruszki, jeśli chcesz.

Więcej przepisów znajdziecie na https://klopotenko.com/en/.

Kaja Kręglicka, restauratorka, Forteca Kręglickich: Smak dzieciństwa

Moja babcia przygotowywała paschę pełną bakalii dla wszystkich przy stole i osobno malutką, bez rodzynek, specjalnie dla mnie. Jako dziecko byłam bardzo wybredna, a niechęć do rodzynek mi pozostała. W zależności od tego, jakie bakalie lubisz, możesz dowolnie dobierać je do paschy. Najważniejsze jest samodzielne przygotowanie sera, który jest słodszy i delikatniejszy niż gotowy twarożek. To on decyduje o wykwintnym smaku deseru.

Pascha wielkanocna

Fot. materiały prasowe

Składniki:

2 l mleka
laska wanilii
0,5 l kwaśnej śmietany 18%
6 jaj
250 g miękkiego masła
3/4 szklanki cukru pudru
bakalie (posiekane morele, figi, daktyle, kandyzowana skórka pomarańczowa)

Sposób przygotowania:

  1. Mleko zagotuj z rozciętą laską wanilii. Roztrzep jaja ze śmietaną i wlej powoli do wrzącego mleka. Gotuj, nie dopuszczając do przywierania do dna, na małym ogniu, aż cały płyn w garnku się zwarzy i podzieli na ser i serwatkę.
  2. Ostudź, usuń wanilię. Sito wyłóż podwójną warstwą gazy i odcedź ser. Najlepiej zostaw na noc ser na cedzaku, a rano dociśnij. Serek powinien być sypki, kruszący się.
  3. Masło zmiksuj z cukrem pudrem. Stopniowo dodawaj do masłągle miksując, i ucieraj na wolnych obrotach, aż powstanie spjny krem.
  4. Bakalie namocz, jeśli trzeba, osusz, pokrj drobno. Wymieszaj rwnomiernie z masą serową (bez miksowania).
  5. Wyłożoną gazą miskę napełą i wstaw do lodwki. Gdy stężeje, odwróć na talerz do gry dnem, zdejmij gazę i udekoruj.

Marta Gessler, restauratorka i autorka książek: Dopamine dessert

Tarta to taki mazurek, który mogę jeść przez cały rok, nie tylko od święta. Krucha miseczka, kruchy spód łączy się z kapitalnie rozpływającą się zawartością. Poza tym można ją pięknie dekorować. Oczywiście im mniej, tym lepiej. Na zdjęciu kropka z żurawiny i optymistyczny róż.

Różowa tarta mazurkowa

Fot. materiały prasowe

Składniki:

100 g cukru pudru
240 g mąki pszennej
35 g mąki migdałowej
1 g soli
120 g masła zimnego
1 jajko

Ganache z białej czekolady

190 g białej czekolady (35%)
90 ml śmietanki 30%
55 g mąki kokosowej
45 g masła

Sposób przygotowania:

  1. Mąkę pszenną, mąkę łową, cukier i sl wsypa do malaksera i wymieszaj. Masło wyjęte prosto z lodwki pokrój w kostkę i wrzuć do zmiksowanej mąki. Wszystko połącz pulsacyjnie, aż powstanie struktura podobna do piasku.
  2. Jajko wbij łej miski i lekko ubij, a następnie stopniowo wlewaj do malaksera, cały czas mieszając pulsacyjnie, aż wszystkie składniki się połączą w jednolitą masę. Żeby późniejsza praca była łatwiejsza, można lekko rozwałkować ciasto między dwoma arkuszami papieru do pieczenia, a następnie odstawić wki na minimum 2–3 godziny.
  3. Ciasto rozwałkuj na taką grubość, jaką lubisz. Ja lubię takie o grubości około 4 mm. Można pokroić je na dowolny kształt mazurkw lub wyłożyć foremkę. Piecz w temperaturze 180 stopni przez około 15 minut, aż będzie zł

Ganache

  1. Czekoladę posiekaj na małe kawałki, wrzuć do miski i rozpuść w kąpieli wodnej. Do rondelka wlej śmietankę, wsyp mąkę kokosową, wymieszaj i podgrzej. Zalej czekoladę śmietanką i dokładnie wymieszaj szpatułką. Można zmiksować ręcznym blenderem, wtedy ganache będzie supergładki.
  2. Ganache odstawić do lekkiego ostygnięcia, a następnie przełożyć na mazurek. Można go delikatnie zabarwić na różowo malinami, żurawiną. Najlepiej świeże owoce przetrzeć przez sito i wyciśnięty sok dodać do ganachu. Kolor zależy od ilości wlanego soku.
Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij