Znaleziono 0 artykułów
09.05.2021
Artykuł partnerski

Wirtualny sklep na wysypisku śmieci

09.05.2021
Fot materiały prasowe

W trosce o planetę członkowie Converse All Stars, społeczności młodych artystów i aktywistów, uruchomili w pełni wirtualny sklep Renew Labs na… Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci. Inicjatywa ma zwrócić uwagę na zanieczyszczenie oceanów.

Gdzieś na Oceanie Spokojnym, między Kalifornią a Hawajami, natrafić można na nietypową wyspę. Tak wielką, że widoczną z kosmosu. To Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, czyli dryfujące wysypisko złożone głównie z plastikowych odpadów, które trafiły do oceanu. Plama została odkryta w 1997 r. przez Charlesa Moore’a, który początkowo myślał, że to przykryta śmieciami wyspa. Wtedy jej rozmiar szacowano na ok. 40 tys. ton odpadów. W ciągu kolejnych 20 lat jej rozmiar zwiększył się dwukrotnie, a jej powierzchnia to dziś ponad 1,5 mln km kwadratowych, czyli blisko pięć razy więcej niż powierzchnia Polski.

Mimo licznych apelów naukowców i aktywistów przez ostatnie dekady nie zrobiono wiele, by zapobiec rozrastaniu się oceanicznemu wysypisku. Sprawy w swoje ręce postanowili wziąć młodzi ludzie. W Dniu Ziemi globalna społeczność Converse All Star, tworzona przez artystów i aktywistów, stworzyła projekt, który ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia oceanów i zlikwidować wyspę ze śmieci. Otwarto wirtualny sklep Renew Labs Store na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci… z zamiarem zamknięcia go tak szybko, jak to możliwe.

Wewnątrz wirtualnego sklepu odwiedzający mogą zapoznać się z limitowaną kolekcją zrównoważonych prototypów stworzonych przez ponad 40 członków społeczności All Stars z całego świata. Wśród zaangażowanych w projekt twórców znalazły się rzeczniczki sprawiedliwości klimatycznej Maggie Zhou i Varsha Yajman z Australii, projektanci Pedro Souza z Brazylii, Dewi N. Sutrisno z Indonezji, a także artyści i aktywiści, jak Emma French z Austrii, Dulce Margarita Monjarat Leyva z Meksyku i Samkelo Boyde Xaba z RPA. – Zawsze byłam zwolenniczką świetnego stylu przy jednocześnie niskim wpływie na środowisko, ale w tym projekcie chcieliśmy zrobić coś jeszcze lepszego: Co by było, gdyby styl mógł mieć pozytywny wpływ? – mówi Maggie Zhou.

Fot. materiały prasowe

Dostępne w sklepie modele łączą klasyczny design marki z innowacyjnymi i przyjaznymi środowisku rozwiązaniami. – Wszystkie prototypy zostały stworzone przez utalentowanych członków All Stars. Część prototypów wykorzystuje nowe i zaawansowane technologie, takie jak tusz stworzony z wychwyconych zanieczyszczeń powietrza lub farba wyhodowana przez bioluminescencyjne mikroby. Inne sięgają do bardziej tradycyjnych rzemiosł, używając naturalnie występujących barwników z korzeni i jagód, a nawet resztek kwiatów nagietka z Día De los Muertos, które zazwyczaj lądują na wysypisku śmieci. Wiele z prezentowanych modeli to ręcznie robione unikatowe egzemplarze, inne powstały w limitowanym nakładzie – mówi Miguel Carrillo, dyrektor marketingu Converse. 

W sklepie będzie można kupić również Renew Crater, czyli najbardziej zrównoważony model Converse przeznaczony na rynek masowy. W Renew Labs Store będziemy mogli odkryć także inne, przyjazne środowisku marki, takie jak Bianca Boyd, Juno Araya i Cush Coma. Cały dochód sklepu zostanie przekazany organizacjom non profit, które zajmują się oczyszczaniem oceanów. Tym sposobem każda sprzedana para butów będzie przybliżała sklep do zamknięcia go na dobre.

Członkowie społeczności Converse All Stars zdają sobie sprawę, że tu ich praca się nie kończy. – Każdego roku do oceanu trafia 80 tys. ton plastiku, a globalnie mniej niż 10 proc. plastiku jest poddawane recyklingowi. Choć zamknięcie sklepu nie oznacza końca problemu, mamy nadzieję, że zwiększy świadomość nas wszystkich i przyszłych pokoleń, aby pomóc znaleźć zrównoważone rozwiązania – mówi Varsha Yajman. Nawet po zamknięciu sklepu społeczność chce kontynuować współpracę na rzecz zrównoważonej przyszłości. I przypomnieć nam wszystkim, że razem możemy zmienić świat.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij