Znaleziono 0 artykułów
29.10.2021

Włochy: manifestacje w obronie osób LGBT+

29.10.2021
Fot. Getty Images

27 października 2021 włoski senat odrzucił ustawę antydyskryminacyjną DDL Zan. W całych Włoszech odbywają się teraz manifestacje w obronie osób LGBT+. Włosi na ulicach Rzymu, Mediolanu i Palermo krzyczą „Wstyd!”

Na manifestacjach widać hasła „Legge Zan Subito” („Prawo Zan - natychmiast”) i „L’odio non è un diritto” („Nienawiść to nie prawo”).

Pomysłodawcą antydyskryminacyjnej ustawy DDL Zan (disegno di legge Zan) jest włoski poseł oraz działacz ruchu LGBT+ Alessandro Zan. Przewiduje ona kary do sześciu lat pozbawienia wolności za przestępstwa z nienawiści oraz do półtora roku więzienia za dyskryminację. Dodatkowo zobowiązuje szkoły do prowadzenia antydyskryminacyjnych lekcji. Projekt został ogłoszony w 2020 roku. Sprzeciwił mu się wówczas Watykan. We Włoszech organizowane były manifestacje zarówno jego zwolenników, jak i przeciwników.

Fot. Getty Images

Decyzja senatu oburzyła przedstawicieli świata mody. Donatella Versace i dyrektor kreatywny Valentino, Pierpaolo Piccioli, występują na Instagramie z wyciągniętymi przed siebie dłońmi z napisem „DDL Zan”. Donatella określa decyzję senatu jako ogromny krok w tył. Dyrektor kreatywny Gucci, Alessandro Michele, pisze o odrzuceniu podstawowych praw człowieka, a założyciel domu mody Valentino, Giancarlo Giammetti, kwituje: „Wstyd, Włochy”. Poparcie dla protestu wyraziła także influcencerka Chiara Ferragni.

Jak podaje portal omofobia.org, od 17 maja 2020 roku do 17 maja 2021 roku we Włoszech odnotowano 190 przypadków przemocy na tle homofobicznym.

Hanna Łopuszyńska
Proszę czekać..
Zamknij