Znaleziono 0 artykułów
10.05.2020

Wsparcie dla sztuki

10.05.2020
(Fot. Getty Images)

W czasie izolacji kultura przeniosła się do sieci. I choć dzięki temu możemy doświadczać sztuki w domu, artyści znaleźli się w trudnym położeniu. Jeżeli chcesz im pomóc przetrwać ten niepewny czas, weź udział w inicjatywach wspierających ich działania.

Sztuki wizualne

Polish Art NOW!: Artyści i fani, łączcie się

 

Polish Art NOW! to oddolna, niezależna, spontaniczna inicjatywa łącząca artystów z odbiorcami sztuki. Ruch został zainicjowany na wzór światowej akcji Matthew Burrowsa „Artist Support Pledge”. Ma pozwolić artystom działać w czasie pandemii w oparciu o zaufanie odbiorców.

Od 30 marca polscy twórcy mogą dołączyć do akcji na Instagramie. Wystarczy zgłosić swój udział, wysyłając e-maila z dowolną liczbą prac. Można również oznaczyć profil @polishartnow na Instagramie pod postem ze swoimi pracami. Organizatorzy opublikują wybrane dzieła, a zainteresowani kupnem zostaną przekierowani do konkretnego artysty.

Co ważne, Polish Art NOW! nie pobiera żadnych dodatkowych opłat, jedynie łączy twórców z odbiorcami. Inicjatywa tworzy także efekt kuli śnieżnej, prosząc artystów o dobrowolne przekazanie 20 proc. z wpływów ze sprzedaży na zakup prac od innych uczestników. Jeżeli marzyliście o abstrakcyjnym obrazie w sypialni albo pobudzającej wyobraźnię fotografii, Polish Art NOW! to okazja na zapoczątkowanie domowej kolekcji.

Akcja Galerii Sztuki ØL3: Plakaty za 50 zł

Kto szuka dobrej sztuki w dobrej cenie, niech zajrzy do Galerii Sztuki ØL3. Stali bywalcy galerii przy Oleandrów mogą wesprzeć swoich ulubionych ilustratorów, kupując plakaty za symboliczne 50 zł. Wydrukowane w warszawskiej pracowni sitodruku prace nawiązują do tematyki koronawirusa w żartobliwy sposób. Dochody ze sprzedaży zostaną przekazane na rzecz wsparcia autorów oraz lokalu przy Oleandrów 3. Barwne ilustracje idealnie odświeżą także wnętrza po wiosennych porządkach.

Literatura

Książka na telefon: Ratuj księgarnie

Nawet 40 proc. księgarń w Polsce może upaść z powodu pandemii. By do tego nie dopuścić, wystartowała akcja „Książka na telefon”. Wystarczy wybrać księgarnię z podanej listy i skontaktować się mailowo, telefonicznie lub przez media społecznościowe. Podając tytuł książki, której szukasz, możesz łatwo zarezerwować pozycję. Pracownicy chętnie udzielą także rady lub podadzą swoje rekomendacje. Jeżeli jesteś wzrokowcem, możesz nawet obejrzeć stan regałów książkowych na internetowym livie. Następnie księgarnia zrealizuje wysyłkę na terenie całego kraju, zachowując przy tym zasady higieny i bezpieczeństwa.

Empik Premium: E-booki i audiobooki za darmo

Dobrym pomysłem jest też sięgnięcie po e-booki i audiobooki. Sklepy takie jak Empik udostępniają swoje zasoby dla użytkowników premium, a przez pierwsze 60 dni można korzystać z nich za darmo. Jeżeli interesują was polecenia literackie artystów czy osób publicznych, warto wziąć udział w spotkaniach na żywo. W ramach akcji Big Book Cafe można posłuchać o najważniejszych lekturach, które uformowały osobowości przedstawicieli kultury czy polityki. Zaczerpnięta inspiracja uchroni nas przed nietrafionym zakupem książkowym i pomoże przy tym pisarzom w trudnym czasie.

Muzyka

Słuchaj i wspieraj

Inicjatywę „Zostań z muzyką” zainspirował koncert Urszuli 15 marca o tej samej nazwie. Polska Fundacja Muzyczna postanowiła wesprzeć muzyków i pracowników z branży. Organizatorzy bezpośrednio pomagają artystom pozbawionym dochodów w obliczu pandemii.

Muzycy zagrają koncerty we własnych domach, studiach nagrań czy salach prób. Podczas każdej transmisji słuchacze będą mogli kliknąć w wirtualną puszkę i wpłacić dowolną kwotę. Pieniądze trafią na konto Polskiej Fundacji Muzycznej, a po zakończeniu wydarzenia zostaną wypłacone w formie darowizny. Fundacja wesprze także specjalistów od nagłośnienia, oświetleniowców i techników, którzy są nieodłączną częścią koncertów muzycznych.

Artyści tacy jak Aga Zaryan organizują również koncerty na swoich kanałach społecznościowych. W ramach akcji „Kwarantanna na na” można było usłyszeć też zespół The Dumplings, który specjalnie na tę okazję powrócił w starym składzie. Oprócz koncertów warto też sięgnąć po płyty swoich ulubionych artystów. Można też kupić bilety na koncerty jesienne z wyprzedzeniem, by okazać wsparcie organizatorom. Nawet najmniejszy gest może pomóc muzykom, którzy czas kwarantanny wykorzystują na komponowanie nowych utworów i zbieranie inspiracji.

Koncert The Dumplings (Fot. Adam Burakowski/REPORTER/Eastnews)

Film

Wspieramy kina: Kup e-bilet

Przez pandemię kina zamknęły drzwi, a największe premiery filmowe przeniosły się na platformy streamingowe. Na pomoc przychodzi akcja „Wspieramy kina”, która umożliwia zakup e-biletów do kin w całej Polsce. W Warszawie w akcji bierze udział m.in. kino Wisła. W ramach inicjatywy można zamówić dowolną liczbę bezterminowych e-biletów. Na maila otrzymasz specjalny kod, który będzie można wymienić na bilet w przyszłości.

Kino dla medyka: Dla naszych lekarzy

Najlepsze polskie produkcje możecie też zobaczyć, korzystając z legalnych źródeł. Gdyńskie Centrum Filmowe zainicjowało akcję „Kino dla medyka”, dzięki której walczący z COVID-19 lekarze i pielęgniarki będą mogli skorzystać z darmowych seansów. Kupując „zawieszony” bilet za 15 zł, umożliwisz pracownikom medycznym skorzystanie z darmowego seansu filmowego po pandemii. Przemęczeni ciężką walką o nasze zdrowie, zasługują na gest wsparcia i solidarności.

Teatr

Wspieram kulturę: Darowizna dla aktorów

Teatry zorganizowały transmisję spektakli online, najczęściej na swoich profilach w mediach społecznościowych. Domowe transmisje nie pomagają jednak artystom pozbawionym dochodu. Akcja „Wspieram kulturę” zapoczątkowana przez Ewejściówki.pl i Biletomat.pl to okazja, by wesprzeć aktorów grających na deskach polskich teatrów. Kupując bilet na spektakl online, widzowie mogą wpłacić darowiznę – ceny zaczynają się od złotówki, a kończą na 100 zł.

„Miłość na Krymie” Teatru Współczesnego (Fot. materiały prasowe)

W ramach akcji można obejrzeć kultowe przedstawienia takie jak „Miłość na Krymie” Teatru Współczesnego w reżyserii Erwina Axera. Doskonała rola Zapasiewicza, który wciela się w bogatą psychologicznie postać o niezwykłej wrażliwości i rozumności, czyni spektakl niezapomnianym. Z kolei Teatr Soho udostępnia swój spektakl „Idiota” na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego. W rolę główną Myszkina wcieli się Agata Buzek. Traktując postać jako ideę, a nie człowieka z krwi i kości, reżyser postanowił rozpisać rolę na aktora i tancerza. W ten sposób umożliwił Myszkinowi wejście w dialog z samym sobą.

Do akcji dołączyły także: Teatr Wielki Opera Narodowa, Teatr Lalka, Teatr Na Dole i wiele innych.

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij