Znaleziono 0 artykułów
27.08.2020

Wspólna kolekcja Ikei i Lego

27.08.2020
(Fot. materiały prasowe)

Po raz pierwszy w historii skandynawskie marki połączyły siły, a efektem ich współpracy jest system do przechowywania BYGGLEK. Inspirowana zabawą linia trafi do sklepów już 1 października.

Ikea i Lego mają wiele wspólnego. Skandynawskie marki (pierwsza powstała w Szwecji, druga w Danii) zaczynały jako rodzinne firmy, a ich główne siedziby do dziś mieszczą się w małych miejscowościach, w których dorastali założyciele. Obie cenią sobie prostotę, użytkowość i kreatywność. Mimo tylu wspólnych cech i wartości, nigdy dotąd nie pracowały razem. Aż do teraz.

Po raz pierwszy w historii słynne brandy połączyły siły, a efektem ich kilkumiesięcznej współpracy jest kolekcja BYGGLEK. W linii znalazł się stworzony przez projektantów Ikei i Lego system do przechowywania. Kolekcja składa się z pojemników w czterech rozmiarach i zestawu klocków, z pomocą którego można nadać każdemu pudełku indywidualny sznyt.

 

BYGGLEK powstało z myślą o najmłodszych, a inspiracją dla kolekcji była zabawa (nazwa kolekcji to gra słów między szwedzkimi czasownikami „budować” i „bawić się”) – Nasze marki zawsze wierzyły w siłę zabawy. To ona pozwala nam odkrywać, eksperymentować i marzyć – mówi Andreas Fredriksson, projektant IKEA. – Tam, gdzie dorośli często widzą bałagan, dzieci dostrzegają przestrzeń do działania. Kolekcja BYGGLEK ma być punktem styku obu tych światów. – Porządek też może być twórczy. Naszym celem było stworzenie kolekcji, która będzie służyła zarówno dzieciom, jak i rodzicom – dodaje Rasmus Buch Løgstrup, projektant z Grupy LEGO.

(Fot. materiały prasowe)

Projektanci podkreślają, że kolekcja powstawała pod czujnym okiem ich dzieci. – To było fascynujące, obserwować jak szybko dzieci zrozumiały zastosowanie produktów i nadały im własny kierunek – mówił Løgstrup.

Co ciekawe, kolekcja BYGGLEK nie ma instrukcji typowych dla mebli i zabawek obu marek. – Wyobraźnia nie zna granic, a nam zależało, żeby dzieci miały pełną swobodę tworzenia. Nie ma właściwego czy niewłaściwego sposobu na stworzenie pudełka, liczy się pomysł – dodaje Fredriksson.

(Fot. materiały prasowe)

Ikea i Lego dużą wagę przykładają do odpowiedzialnej produkcji. Wspólna kolekcja powstała więc również z myślą o środowisku. Pudełka BYGGLEK mają służyć domownikom latami, w czym pomóc ma minimalistyczny dizajn i neutralna paleta barw. – Swoje pierwsze klocki lego dostałem w połowie lat 70. Później przekazałem je swoim dzieciom, a one przekażą je swoim – mówi Fredriksson. – Liczymy, że ten sam los spotka naszą kolekcję. W końcu prostota jest ponadczasowa.

Projektanci nie wykluczają dalszej współpracy Ikei i Lego. Trwają rozmowy dotyczące innych kolekcji, w tym mebli.

Kolekcja BYGGLEK trafi do sklepów w całej Europie już 1 października.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij