Znaleziono 0 artykułów
30.12.2020

Wystawa Beaty Konarskiej „2020”

30.12.2020
(Fot. Dzięki uprzejmosci Beaty Konarskiej)

Gdy galerie i muzea pozostają zamknięte, sztuka wychodzi na ulicę. Malarka Beata Konarska, twórczyni Pegazów na placu Krasińskich, Kogutów przy ulicy Pięknej i serii wlepek reprodukujących obrazy, otwiera wystawę na fasadzie dawnego liceum Hoffmanowej, obecnej siedzibie Komuny Warszawa przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie.

Jesteśmy w okresie transformacji, która dokonuje się na wielu płaszczyznach – społecznej, klimatycznej, politycznej, gospodarczej i osobistej. Wydaje mi się, że żadna społeczność, ani żadna osoba nie może pozostać obojętna na ten proces. Pandemia zatrzymała nas i zmusiła do refleksji nad prawami i obowiązkami człowieka względem planety oraz człowieka względem drugiego człowieka.

Beata Konarska „I’can’t breathe, #BlackLivesMatter” z serii „2020”

Seria obrazów „2020” zaczęła powstawać podczas lockdownu w pracowni zaaranżowanej w mieszkaniu. Musiałam o połowę zmniejszyć format obrazów, przestawić się i przystosować. Każdy aspekt życia stał się skromniejszy, ograniczony, minimalistyczny. 

Beata Konarska „Social distancing” z serii „2020”

Pierwszy obraz – „Social distancing” – powstał pod wpływem szoku związanego z wymogiem noszenia maseczek. Efekt zasłonięcia twarzy w przestrzeni publicznej był i jest bardzo mocnym psychologicznie i społecznie działaniem, ikonicznym znakiem czasów. W moim malarstwie od wielu lat topografia twarzy jest specyficznie zmieniona. Jedynym malowanym przez mnie elementem są usta, w przypadku pandemii dodatkowo zasłonięte maseczką, co daje mocny przekaz.

Beata Konarska „Himalayas visible from India” z serii „2020”

Kolejne prace serii „2020” powstawały pod wpływem pandemicznych przemyśleń. Dystans społeczny, codzienność online, izolacja, strach o zdrowie i o przyszłość, bezradność, samotność. Uczyliśmy się i cały czas uczymy funkcjonować w tej zmienionej rzeczywistości, licząc, że normalność musi wrócić. Ale czy wróci? I jaka będzie ta nowa normalność? 

Beata Konarska „Jellyfish in Venice canal” z serii „2020”

Pandemia zmieniła nasze dotychczasowe rozumienie świata. Przewartościowała priorytety. Zaczynamy zastanawiać się, co jest naprawdę w życiu ważne. Pytanie, czy wyciągniemy wnioski z tej lekcji jako gatunek? Czy potrafimy trwale zmienić styl życia, rezygnując z komfortu niezastanawiania się nad konsekwencjami nadmiernej, bezmyślnej, śmieciowej konsumpcji? I przede wszystkim, czy największe korporacje, truciciele naszej planety, zaczną być odpowiedzialne za jej przyszłość?

Wystawa potrwa do czerwca 2021 roku.

Wysłuchała Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij