Znaleziono 0 artykułów
27.05.2023

Wystawa i aukcja „Sztuka Współczesna. Urban Art” w DESA Unicum

27.05.2023
Piotr Pauk Lump, Dworzec główny, element scenografii wideoklipu (Fot. Materiały prasowe)

Według podręcznikowej definicji urban art łączy w sobie street art i graffiti oraz wszelkie wizualne działania artystów w przestrzeni miejskiej. Jego język jest niezwykle indywidualny, a styl twórcy rozpoznawalny na pierwszy rzut oka. To sztuka, która najpierw intryguje i „łapie wzrok widza” – przebija się przez szyldy, plakaty, uliczny zgiełk, a dopiero potem rozwija swoją opowieść. Często jest wyrazem buntu, frustracji, uciśnienia, zdradza nastroje społeczne buzujące tuż pod powierzchnią. Jest więc zjawiskiem, które pojawia się i znika, nasila się w określonych momentach dziejowych, jest papierkiem lakmusowym społecznych przemian. Wystawę „Sztuka Współczesna. Urban Art”, którą zwieńczy aukcja, można już oglądać w DESA Unicum.

Urban art.: Artyści wychodzą na ulicę

„Sztuka Współczesna. Urban Art” pokazuje szeroką reprezentację polskich artystów tworzących w nurcie urban artu. Wielu z nich ze sztuką w przestrzeni publicznej jest związanych od lat 90., kiedy to po upadku komunizmu do Polski dotarła fala amerykańskiego graffiti, która wraz z całą kulturą hip-hopu stała się ogromną inspiracją dla nowych, alternatywnych ruchów artystycznych w Polsce. – mówi Karolina Stanisławska z zespołu DESA Unicum.

Z kolei Joanna Wolan, koordynatorka ds. sprzedaży DESA Unicum, podkreśla rynkową atrakcyjność prac – Zarówno dla wytrawnych kolekcjonerów, jak i osób zaczynających przygodę z rynkiem sztuki aukcje urban artu są okazją do zapoznania się z uznaną i cenioną sztuką, ale wciąż też zaskakującą i niebanalną.

Natalia Rak, Beyond The Veil (Fot. Materiały prasowe)

Sztuka ulicy stała się dla młodego pokolenia szansą, żeby zaistnieć na własnych zasadach. Niekoniecznie w galeriach i instytucjach kultury, które w transformacji pogrążyły się w kryzysie, ale często na ulicy, blisko „zwykłych” ludzi, do których przekaz trafiał dzięki wymownej grafice, poczuciu humoru i zaangażowaniu społecznemu.

Stanisławska podkreśla, że popularność urban artu była jednocześnie ważną tendencją międzynarodową, z czasem przyjętą i zaakceptowaną przez badaczy i opiniotwórcze instytucje. – Od początku lat 2000., na Zachodzie i w Stanach Zjednoczonych, urban art zyskał popularność oraz nobilitację instytucji artystycznych. Obecnie funkcjonuje on w światowym obiegu artystycznym jako kategoria sztuki współczesnej. Natomiast polscy reprezentanci urban artu należą do międzynarodowego grona artystów i z ogromnym powodzeniem działają na szerokim polu sztuki na całym świecie – dodaje.

Polska reprezentacja

Na wystawie można oglądać stworzone na tę okazję prace polskich sław urban artu – Chazme 718, Proembriona, Cekasa i Bartka Stypki. Eksperci DESY są też dumni z pozyskania dzieł Roberta Procha, znanego głównie jako twórca murali.

Był jednym z najbardziej cenionych artystów urban artu. Jego absolutnie wyjątkowy styl został doceniony na całym świecie. Dość szybko twórczością artysty zainteresował się promotor, współpracownik i kurator Banksyego Steve Lazarides. Już w 2014 r. Robert Proch jako pierwszy polski artysta zrealizował indywidualną wystawę w kultowej Lazarides Gallery w Londynie. Na naszej wystawie jedną z prac, która z pewnością przykuwa uwagę, jest obraz Procha pt. „Hangover” z 2018 r., prezentowany na wspólnej wystawie „From Dusk till Dawn” Procha i Chazme 718 w Kirk Gallery w Danii. Obraz należy do serii kilkunastu ostatnich obrazów stworzonych przez artystę – opowiada Joanna Wolan.

Piotr Pauk Lump, Dworzec główny, element scenografii wideoklipu (Fot. Materiały prasowe)

Wystawa w DESIE jest jednak przeglądem rozmaitych technik – od klasycznego graffiti przez szablony (duet Monstfur, Czarnobyl) i abstrakcję (m.in. Seikon) aż po rzeźbę (Cekas). Według ekspertów tak zróżnicowany język świadczy o dojrzałości urban artu, a także jego mocnej pozycji w szerszym kontekście sztuki współczesnej. 

Co potwierdza ugruntowana w świecie sztuki pozycja reprezentowanych na wystawie i aukcji twórców. – Aukcja „Sztuka Współczesna. Urban art” to jeden z tych projektów, które dedykowane są szczególnym zjawiskom artystycznym. W historii sztuki co pewien czas zaobserwować możemy pewnego rodzaju fenomeny kulturowe, które stają się podstawą do utworzenia nieformalnych grup artystycznych – dodaje koordynatorka.

Michał Wręga / SEPE, Exit From The Roundabout (Fot. Materiały prasowe)

Wystawę „Sztuka Współczesna. Urban Art” można oglądać do 29 maja DESA Unicum, ul. Piękna 1a.

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij