Znaleziono 0 artykułów
04.09.2022

Polska sztuka fotograficzna: Stan wyjątkowy

04.09.2022
Weronika Gęsicka, Untitled #2, z serii Smash, dzięki uprzejmości artystki i Galerii Jednostka, Warszawa

Fotograficzne prace 27 polskich artystek i artystów, będące komentarzem do codziennego życia, zmian społecznych, politycznych, będzie można oglądać w centrum sztuki ZAK w Berlinie. To największa do tej pory w Niemczech wystawa poświęcona polskiej współczesnej fotografii artystycznej i dokumentalnej.

Wystawa w Berlinie jest zapisem zmian społecznych minionych kilkunastu lat, historią o ludziach i czasach. Zamysłem kuratorów, Grażyny Siedleckiej i Jensa Peppera, od początku było stworzenie opowieści odnoszącej się do specyficznych sytuacji, w których działają współcześni polscy twórcy fotografii. – Obecna władza i związane z nią instytucje coraz silniej wpływają nie tylko na życie zawodowe artystów, lecz także na życie codzienne. I dlatego, w sposób naturalny, polityka stała się tłem dla części zdjęć. Zgromadzone na wystawie prace nie tylko doskonale komentują, lecz także wielowymiarowo pokazują polską rzeczywistość – zapewnia Grażyna Siedlecka.

Zuza Krajewska, Tutors Birthday, z serii IMAGO

Na wystawie będzie można zobaczyć zdjęcia Michała Łuczaka dotyczące wydobycia węgla, prace Rafała Milacha, które są dokumentacją protestów przeciwko nowemu prawu aborcyjnemu (stały się też symbolami zachodzących zmian), fotografie Pawła Jaszczuka nawiązujące do kościoła, w którym duchowość miesza się z komercją. Tematy wojny i polskiego patriotyzmu, a dokładniej zainteresowanie Polaków odgrywaniem scen historycznych, powraca na zdjęciach Agnieszki Rayss.

Rafał Milach, z serii Serie Strajk, 2020-2021, dzieki uprzejmości artysty i Galerii Jednostka, Warszawa

„Stan wyjątkowy” to prezentacja prac artystów, którzy będą wpływać na następne pokolenia

– Na wystawie są też prace, które powstały poza granicami Polski. Należą do nich projekty Michała Siarka, dokumentującego życie małej społeczności w Norwegii, Łukasza Rusznicy lub Piotra Zbierskiego, będące poszukiwaniami głębszego sensu codziennego funkcjonowania. Ci twórcy zwracają się w stronę lokalnych wierzeń, tradycji, zwolnienia tempa życia – dodaje Siedlecka.

Adam i Dyba Lach, z serii How to Rejuvenate an Eagle

Wystawa w Berlinie stała się okazją, by mieszkańcy miasta albo turyści mogli poznać polską współczesną fotografię. – Niewielu naszych fotografów i fotografek jest tutaj znanych, nawet wśród osób zajmujących się sztuką. Rozpoznawalne są nazwiska Rafała Milacha i Anety Grzeszykowskiej, ale niewiele więcej. Chcemy to zmienić i pokazać na wystawie, jak ekscytująca i wyjątkowa jest współczesna polska scena fotograficzna, jak wielu ciekawych fotografów to Polacy, mieszkający w Polsce i na świecie – mówi Jens Pepper.

Kuba Dąbrowski, o.T.

„Stan wyjątkowy” stał się przekrojowym pokazem polskiej współczesnej sceny fotograficznej i panujących na niej trendów, prezentacją prac artystów, którzy mają już wyrazisty styl, zdobywają uznanie, będą wpływać na następne pokolenia. Można w Berlinie zobaczyć portrety, autoportrety, martwe natury, pejzaże, fotografię dokumentalną oraz abstrakcyjną. Obok nich – wideo, instalacje, publikacje związane z fotografią albo będące częścią prezentowanych projektów. Wszystkie prace powstały po 2010 roku, a większość w ciągu ostatnich pięciu lat.

Magda Hueckel, ADGA z serii Menady, dzięki uprzejmości artystki i Galerii Jednostka, Warszawa

Lista nazwisk artystów, których zdjęcia można oglądać w ZAK w Berlinie, jest imponująca, są wśród nich, poza wspomnianymi, Filip Berendt, Kuba Dąbrowski, Karolina Gembara, Weronika Gęsicka, Magda Hueckel, Zuza Krajewska, Igor Omulecki, Witek Orski, Zosia Promińska, Michał Szlaga.

Ekspozycji towarzyszy cykl wykładów i dyskusji panelowych, zorganizowano też czytelnię z książkami fotograficznymi i katalogami polskich artystów.

„Stan wyjątkowy. Polska sztuka fotograficzna dzisiaj”, Zentrum für Aktuelle Kunst ZAK, Zitadelle, od 10 września 2022 do 1 stycznia 2023; https://www.zitadelle-berlin.de

Magdalena Gorlas
Proszę czekać..
Zamknij