Znaleziono 0 artykułów
07.12.2021

Dafi: Z miłości do przyrody

07.12.2021
Fot. Adobe Stock

Dafi, producent dzbanków i butelek z filtrem, aktywnie chroni przyrodę województwa świętokrzyskiego. W ramach projekt „Parasol dla Natury” roztacza opiekę nad gatunkami zagrożonymi wymarciem.

Dafi to producent dzbanków i butelek filtrujących, których popularność skutecznie zmniejsza zapotrzebowanie na wodę butelkowaną, a więc i zużycie plastiku. Marka od lat angażuje się w projekty ekologiczne i społeczne, m.in. postawiła w Kielcach pierwszy butelkomat i zrealizowała miejski mural oczyszczający powietrze. Ostatni projekt firmy – „Parasol dla Natury”, realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem MOST, wyróżnia się jednak skalą i skutecznością. Celem akcji jest profesjonalne zbadanie i usystematyzowana ochrona cennych przyrodniczo miejsc w województwie świętokrzyskim oraz szerzenie świadomości przyrodniczej.

Fot. Adobe Stock

Na czym polega projekt i jak będzie przebiegał, wyjaśniają Agnieszka Woźniak-Starak i Filip Chajzer w rozmowach z ekspertem od spraw przyrody – Łukaszem Misiuną. Można ich wysłuchać na stronie akcji.

„Parasol dla Natury” można podzielić na cztery filary. Po pierwsze specjaliści chcą wytypować tzw. gatunki parasolowe, których istnienie warunkuje życie wielu innych przedstawicieli świata fauny i flory. Po drugie wyznaczają szczególnie cenne przyrodniczo obszary na terenie województwa świętokrzyskiego, którym objęty jest projekt. Po trzecie określają strefy ochronne i związane z nimi gatunki strefowe. Wreszcie inwentaryzują miejsca badań, co umożliwia kontynuację projektu w przyszłości.

Praca przyrodników jest wnikliwa – można ja przeliczyć na 6000 zdjęć, 120 kontroli terenowych i 10 gruntownie przebadanych lokalizacji. A zaangażowanie okazuje się bezcenne, bo już przynosi pierwsze efekty – podtrzymuje kruchą równowagę biocenotyczną i bioróżnorodność regionu.

Fot. Adobe Stock

W ten sposób wypełnia się maksyma marki Dafi: „Nasza praca niesie ze sobą wielką odpowiedzialność, dlatego działamy tak, by nie szkodzić środowisku naturalnemu, a z drugiej strony pomagamy innym w rozwoju”.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij