Znaleziono 0 artykułów
04.04.2020

Zobacz obrazy Salvadora Dalego w sieci

04.04.2020
Salvador Dalí (Fot. Getty Images)

Pod jednym adresem internetowym można teraz podziwiać zbiory trzech hiszpańskich muzeów najsłynniejszego surrealisty – z Figueres, Portlligat i Púbol.

Z powodu pandemii wszystkie muzea poświęcone sztuce Salvadora Dalego zostały zamknięte do odwołania. Ale trzy instytucje otworzyły się na internautów. Dzięki temu bez wychodzenia z domu można zobaczyć zbiory połączonego z teatrem muzeum w Figueres, domu Dalego w Portlligat i zamku Gali Dalí w Púbol.

W katalońskim Figueres artysta urodził się (1904 rok) i zmarł (1989). W Madrycie podczas studiów na ASP fascynował się metafizycznym malarstwem Giorgia de Chirico. W Paryżu pod koniec lat 20. poznał Pabla Picasso. Potem za sprawą Joana Miró oficjalnie dołączył do surrealistów. Niedługo później stał się najwybitniejszym przedstawicielem tego nurtu. Jego sztuka, przekraczająca granice rzeczywistości i wyobraźni, była silnie inspirowana freudowską psychoanalizą. Dalego do dziś uważa się za jednego z najważniejszych artystów w historii.

W Portlligat, gdzie Dalí kupił dla siebie i ukochanej Gali chatę rybacką, był najszczęśliwszy. Tu potrafił się najpełniej skupić na pracy. – Osiągam absolutny spokój – mówił. Całej wirtualnej ekspozycji przyświeca, jakże aktualne, motto Dalego: „Prawdziwy malarz potrafi tworzyć niezwykłe światy nawet na środku pustyni. Prawdziwy artysta potrafi ze spokojem malować gruszkę, gdy wokół trwa zawierucha dziejów.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij