Znaleziono 0 artykułów
01.10.2020

Żywe archiwum

01.10.2020
Jadwiga Sawicka, "Bez tytułu", 1999 rok (Fot. materiały prasowe)

Z okazji 160. rocznicy powołania Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w warszawskiej galerii zostanie zaprezentowana wyjątkowa wystawa. W ramach „Żywe Magazyny: Atribus” na ekspozycje trafią archiwalne dzieła ze zbiorów instytucji. Wystawa potrwa od 1 października 2020 roku do 3 stycznia 2021 roku.

„Kolekcja Zachęty jest z jednej strony wycinkiem obrazu sztuki współczesnej tworzonej i prezentowanej w Polsce, z drugiej — wypadkową merytorycznych, ale i politycznych wyborów. W zasobach instytucji, podobnie jak w innych muzeach i kolekcjach, odnaleźć można prace wybitne i przeciętne, związane z programem wystaw czasowych, takie, które straciły swą żywotność oraz te wciąż aktualne dla kolejnych pokoleń odbiorców. Na przestrzeni lat kolekcja galerii podlega ciągłym zmianom, podobnie jak żywy organizm” – czytamy w opisie najnowszej wystawy Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki „Żywe Magazyny: Atribus”.

Jadwiga Sawicka, "Relamy kulturalne", 2005 rok (Fot. materiały prasowe)

W związku z decyzją o remoncie magazynów, w których przechowywane są archiwalne prace, galeria postanowiła uczynić z nich temat wystawy. Dzięki temu będziemy podziwiać dzieła sztuki zgromadzone przez instytucję na przestrzeni minionych dziesięcioleci. Otwarcie zbiorów galerii ma również związek z jubileuszem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, które zostało powołane do życia przez miłośników sztuki i artystów dokładnie 160 lat temu.

Prezentowane prace będą odzwierciedleniem kolejnych etapów formowania się Towarzystwa, a także zawirowań społecznych i politycznych, które miały wpływ na ostateczny kształt Zachęty: od założycielskiego momentu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, poprzez czasy istnienia Centralnego Biura Wystaw Artystycznych Zachęta, aż do chwili obecnej, gdy stała się narodową galerią sztuki. Na wystawie będzie można zobaczyć, m.in. fotografie Andrzeja Pawłowskiego z cyklu „Genesis”, rysunki Marlene Dumas, akwarele Bronisława Kopczyńskiego, film Krzysztofa Wodiczki czy artystyczne reklamy Jadwigi Sawickiej.

(Fot. East News)

Podtytuł „Atribus”, czyli „Sztukom”, nawiązuje do inskrypcji, która widnieje na fasadzie słynnego budynku galerii. Ma ona przypominać o misji, która przyświeca Zachęcie od początku jej istnienia.

Od 1 do 4 października na Vogue.pl będą na was czekać rozmowy z artystami, nowe gwiazdy, mariaże sztuki z modą oraz streamingi interesujących filmów. Sprawdźcie, co dla was przygotowaliśmy.

Wystawa „Żywe magazyny: Artibus” jest pierwszą częścią cyklu wydarzeń planowanych wokół jubileuszu Towarzystwa. Wystawa rozpocznie się 1 października 2020 roku i potrwa do 3 stycznia 2021 roku.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij