Znaleziono 0 artykułów
15.04.2022

Jerzy Limon: Specjalista od Szekspira

15.04.2022
Jerzy Limon (Fot. JACEK WASZKIEWICZ/REPORTER)

„Szekspir: Siedem grzechów głównych (z zarazą w tle)” Jerzego Limona, wybitnego znawcy Szekspira i twórcy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, to suma refleksji na temat człowieczeństwa, w które wpisany jest grzech. 

W tytule jest mowa o grzechach, więc pojawienie się tej książki w trakcie Wielkiego Tygodnia wydaje się na miejscu. Nie są to jednak rozważania rekolekcyjne, a jeśli już, to inne niż w kościele. 

Jerzy Limon, wybitny znawca Szekspira i twórca Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, pisze na wstępie: „Bez grzechu nie ma dramatu. Trudno stworzyć fabułę, w której ktoś kogoś nie oszuka, nie dotrzyma słowa albo przyrzeczenia, nie opuści w potrzebie, nie obmówi i nie pomówi, nie skrzywdzi, nie okradnie, nie okłamie, nie oskarży bezpodstawnie, nie zdradzi, nie uwiedzie żony albo męża, nie zbałamuci córki czy syna, nie upije, aby wykorzystać, nie sprowadzi na złą drogę, a w ciężkich wypadkach – nie zgwałci lub nie zamorduje”. 

Autor hula więc po dramatach Szekspira, znajdując kwestie ilustrujące rozważania o grzechach. Lecz tematem jego lekkich, często zabawnych opowieści jest też sztuka, przede wszystkim tworzona w Niderlandach XVI i XVII w., pełna symboli i podtekstów, które są tutaj wyjaśniane lub przynajmniej podpowiadane w podobny sposób, w jaki można interpretować tekst dramatu przez odpowiednią inscenizację. „Obie dziedziny, sztuka i literatura (także teatr), naświetlają się nawzajem, tworząc nową jakość” – pisze Limon. I dalej: „Sztuka tego okresu podsuwa konteksty i kody swojego odczytu, niczym sufler w teatrze podpowiada, jak chce być czytana, i jej przekaz często jest bliski tematom poruszanym w ówczesnej literaturze i emblematyce. Wykazuje też pewne cechy, które – jak już wspomniałem – uprawniają nas do mówienia o jej teatralności”.

(Fot. Materiały prasowe)

To nie wszystko. Mamy bowiem opowieści o panujących w elżbietańskiej Anglii obyczajach, o życiu i higienie dużych miast, przede wszystkim Londynu. I o wszechobecnej zarazie, która nie tylko jest tłem książki z podtytułem: „z zarazą w tle”. Autor pisał ją w trakcie pandemii, której padł ofiarą. Zmarł na COVID-19 w marcu 2021 r., na chwilę przed postawieniem ostatniej kropki. Czytamy ją teraz jako sumę refleksji nie tylko na temat teatru i sztuki, lecz przede wszystkim, człowieczeństwa, w które wpisany jest grzech. Bez namawiania do pokuty. Raczej z pełnym zrozumieniem.

Jerzy Limon, Szekspir: Siedem grzechów głównych (z zarazą w tle), słowo/obraz/terytoria, 2022

 

Anda Rottenberg
Proszę czekać..
Zamknij