Znaleziono 0 artykułów
24.04.2024

Laureaci prestiżowej 10. Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy

24.04.2024
Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji „Burza” (Fot. Materiały prasowe)

W Bibliotece Narodowej przyznano 10. Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy. Laureaci zaprojektowali wyjątkowe budynki, które tworzą panoramę stolicy.

W Bibliotece Narodowej przyznano 10. Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy. Nominację można było zdobyć w pięciu kategoriach. W tym roku jury nie nominowało nikogo w kategorii „architektura komercyjna”. Na gali w Bibliotece Narodowej – wyróżnionej Grand Prix za 2022 rok – ogłoszeni zostali laureaci w kategoriach architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa czy projektowanie przestrzeni publicznych. W tym roku nagrodę główną zdobył Przebudowany Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji „Burza”. Przestrzeń zdobyła także wyróżnienie za projektowanie przestrzeni publicznej oraz rozwiązania proekologiczne, które odpowiadają na potrzeby społeczeństwa w czasach kryzysu klimatycznego.

Wszystkim autorom i inwestorom serdecznie gratuluję i dziękuję za to co robicie dla Warszawy. Bo to również dzięki wam i realizowanym przez was projektom Warszawa pięknieje. Jest coraz bardziej zielona, dostępna i wygodna – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji „Burza” (Fot. Materiały prasowe)

Najważniejsze projekty architektoniczne minionego roku w Warszawie 

Zwycięski park powstał z gruzów pochodzących z czasów powojennej odbudowy Warszawy. Teren został zmodernizowany z myślą o inkluzywności. Wąwozy dla pieszych ze ścianami z gruzobetonu prowadzą do symbolu Polski Walczącej. Z myślą o najmłodszych wybudowano place zabaw. Na wydzielonym terenie powstała ostoja dzikiej przyrody – nieoświetlona i niedostępna dla ludzi.

Po raz pierwszy w historii plebiscytu jury zdecydowało się przyznać aż dwie nagrody ex aequo w kategorii „inwestycje publiczne”. Otrzymały je skrajnie różne budowle – betonowe Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej oraz kameralna biblioteka publiczna w Choszczówce, która zdobyła także nagrodę za rozwiązania zapewniające dostępność.

Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej (Fot. Materiały prasowe)

Kategorię „architektura mieszkaniowa” zdominował budynek nietypowy, ale odpowiadający na jeden z najbardziej dojmujących problemów XXI wieku. To stojący w dzielnicy Włochy Dom Matki Bożej Serdecznej dla osób w kryzysie bezdomności. Powstał dzięki działaniu siostry Małgorzaty Chmielewskiej i Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia oraz miastu, które przekazało działkę pod tą inwestycję.

Dom Matki Bożej Serdecznej dla osób w kryzysie bezdomności (Fot. Materiały prasowe)

W kategorie „wydarzenie architektoniczne” i „nowe życie budynków” wpisały się działania Fundacji BRDA oraz wystawa w Muzeum Warszawy i książka „Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949”.

Nagrodę mieszkańców zdobył Kwartał społeczno-kulturalny EP 29-31, który od czterech lat służy za siedzibę Teatru Komuna Warszawa w dawnej szkole.

Aleksandra Łukaszek
Proszę czekać..
Zamknij