Znaleziono 0 artykułów
05.05.2024

Jakie pieczywo jest najzdrowsze na śniadanie i dlaczego to takie ważne?

05.05.2024
(Fot. Getty Images)

Dlaczego rano lepiej zrezygnować z nawet najbardziej wyrafinowanej słodkiej drożdżówki i zjeść śniadanie ze zdrowym pieczywem? Po jakie wartościowe bułki i chleby sięgnąć, wyjaśniają eksperci, z Jessie Inchauspé, znaną jako Glucose Goddess, na czele.

W wielu południowych krajach śniadania w postaci kawy w towarzystwie słodkiego wypieku to norma. Rozpoczęcie dnia od pysznego maślanego zawijańca z ciasta francuskiego obsypanego cukrem, maczanego w filiżance świeżo zaparzonej kawy to przecież sama przyjemność. Niezwykle trudno oprzeć się pokusie, zwłaszcza że wraz ze spożyciem cukru w mózgu wydziela się dopamina, która może być odpowiedzialna za niepohamowany apetyt na słodycze. Czy aby na pewno jest to jednak zdrowy początek dnia, jeśli serwujemy organizmowi sporą dawkę cukru po ponad 12-godzinnym okresie wieczorno-nocnego postu? Niestety nie.  

Czy słodkie pieczywo na śniadanie to dobry wybór? 

Jak wyjaśnia naukowczyni Jessie Inchauspé, znana jako Glucose Goddess: – Skrobia i cukry trafiają do żołądka w pierwszej kolejności. Tam ulegają rozpadowi na cząsteczki glukozy, które szybko trafiają do krwiobiegu. Następuje wówczas gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi. 

Informacji tych nie należy bagatelizować między innymi dlatego, że oprócz uczucia zmęczenia, znużenia i możliwych bólów głowy słodkie śniadania mogą mieć również inne niepożądane skutki – możemy odczuwać głód już po dwóch godzinach od ich spożycia. A tym samym częściej sięgać po przekąski.

Jakie zdrowe pieczywo warto jeść na śniadanie?

Nie martw się jednak, nie każde pieczywo na śniadanie jest niezdrowe – podczas przyrządzania porannego posiłku wystarczy zwrócić uwagę na skład wybranego wypieku. W miarę możliwości dietetycy zalecają wybór bogatego w probiotyki chleba na zakwasie. – Chleb na zakwasie zawiera bakterie kwasu mlekowego, które mają korzystny wpływ na mikroflorę jelitową – wyjaśnia dietetyczka Cristina Barrous w rozmowie z hiszpańskim magazynem „Vogue”. Dzięki procesowi fermentacji chleb na zakwasie nie powoduje również nadmiernie gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi po jego spożyciu.

Innym dobrym rozwiązaniem jest pieczywo wieloziarniste lub zawierające orzechy, które przyczyniają się do ograniczenia poziomu glukozy pod warunkiem odpowiedniego doboru pozostałych składników śniadania. Na przykład ciemny chleb żytni zawiera dużo błonnika pokarmowego i ma korzystny wpływ na procesy trawienne. Jednym z najpopularniejszych wyborów wśród wysokiej jakości pieczywa jest chleb, który nie zawiera mąki i jest wytwarzany ze skiełkowanych ziaren. Zapewne zastanawiasz się, jak smakuje – w końcu to właśnie smak często zniechęca nas do sięgania po zdrowsze alternatywy. Można już znaleźć chleby z organicznymi ziarnami i dobrymi składnikami bez uszczerbku dla walorów smakowych.

Jedną z najlepszych porad, które usłyszałam od dietetyczki, była sugestia, by uważnie czytać etykiety pod kątem składu poszczególnych wyrobów. Długa i nadmiernie skomplikowana lista składników zwykle oznacza, że produkt jest wysoko przetworzony, nie zawiera wielu naturalnych składników i prawdopodobnie obfituje w cukier.

Francuska naukowczyni Jessie Inchauspé, autorka książek „Glukozowa rewolucja” i „Metoda Glucose Goddess”, ma dla nas kolejną radę – by nie tylko wybierać zdrowe pieczywo na śniadanie, lecz także zwrócić uwagę na pozostałe składniki posiłku. Najlepiej rozpocząć dzień od porcji warzyw oraz białka, na przykład w postaci jogurtu, jajka czy wędliny z piersi indyka. Możesz również dołożyć kilka kawałków awokado, trochę twarożku, pomidora, kremu z migdałów lub niezawierającego soli masła orzechowego. Nie jesteś jeszcze gotowa, by pożegnać się ze słodkimi śniadaniami? Zacznij od zmiany priorytetów: zamiast głównego bohatera śniadania niech słodkie co nieco będzie jego zwieńczeniem. W ciągu dnia zauważysz różnicę – będziesz czuła się bardziej syta, zyskasz więcej energii, łatwiej będzie ci się skoncentrować i zapomnisz o przekąskach co dwie godziny.

Informacje o ekspertce

Pochodząca z Francji Jessie Inchauspé jest biochemiczką i autorką jednych z największych bestsellerów na liście „New York Timesa”: „Glukozowa rewolucja” oraz „Metoda Glucose Goddess”. Jest absolwentką matematyki na londyńskim King's College i biochemii na Uniwersytecie Georgetown. W swoich badaniach koncentruje się na roli stężenia cukru we krwi oraz identyfikowaniu sposobów na zdrowe odżywianie.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.mx

Zobacz także:

Lorena Meouchi
Proszę czekać..
Zamknij