Znaleziono 0 artykułów
03.05.2024

Najlepsze filmy o przyjaźni między kobietą a mężczyzną

03.05.2024
Wybieramy najpiękniejsze filmy opowiadające o przyjaźni między kobietą a mężczyzną. (Fot. materiały prasowe)

Przyjaźń i miłość nie zawsze idą w parze. Choć wydaje się to oczywiste, dla hollywoodzkiego kina wcale takie nie jest. Nie brakuje jednak twórców, którzy próbują wprowadzać do filmów nowy sposób opowiadania o takich relacjach. Oto najlepsze filmy o przyjaźni damsko-męskiej, które skutecznie unikają hollywoodzkich klisz.

„Harry Potter”

(Fot. materiały prasowe)

Saga filmów o Harrym Potterze to w równej mierze opowieść o magii, co o uczuciach i przyjaźni. W szczególności tej między Harrym i Hermioną. Z perspektywy czasu (i kolejnych seansów) to właśnie relacja tych bohaterów wydaje się najciekawsza, a także najbardziej dojrzała. Choć społeczeństwo, symbolizowane przez takie postacie jak Rita Skeeter, raz za razem próbuje narzucać Harry’emu i Hermionie własną wizję bliskości, oni zwyczajnie wiedzą lepiej. Dzięki temu takie momenty jak wspólny taniec w „Insygniach śmierci” to wciąż jedne z najlepszych chwil w ich historii.

„Poprzednie życie”

(Fot. materiały prasowe)

Odświeżające spojrzenie na relacje damsko-męskie oferuje również „Poprzednie życie”. Doskonały debiut reżyserski Celine Song śledzi losy Nory i Hae Sunga, przyjaciół z dzieciństwa, którzy postanawiają spotkać się po latach. Razem przemierzają Nowy Jork, wspominając wspólną przeszłość i zastanawiając się, „co by było gdyby”. Ostatecznie zgodnie przyznają, że ich szansa na miłość minęła. Decydują się jednak pozostać przyjaciółmi, bo łącząca ich więź jest dla nich bezcenną pamiątką z ich poprzedniego życia. Dodatkowe wyróżnienie należy się reżyserce za uniknięcie filmowego stereotypu zazdrosnego męża, który domaga się wyłącznej uwagi swojej partnerki.

„Obóz teatralny”

(Fot. materiały prasowe)

W przeciwieństwie do bohaterów „Poprzedniego życia” Rebecca-Diane i Amos od zawsze wiedzieli, że pisana jest im przyjaźń. Queerowi bohaterowie znaleźli w sobie bratnie dusze, a połączyła ich miłość do sceny. Razem prowadzą zajęcia na tytułowym obozie, na którym poznali się jako dzieci 13 lat wcześniej. W toku historii ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. Kreatywny duet dostrzega jednak szansę na nowy start. W końcu przyjaźń, tak jak związek, wymaga troski i pracy.

„Ona”

(Fot. materiały prasowe)

Jeden z najlepszych romansów ostatnich lat to także historia pięknej przyjaźni – między Theodorem i Amy. Choć drugoplanowa, z biegiem historii okazuje się kluczowa w podróży głównego bohatera. Duet zawsze może na siebie liczyć, również w kwestiach związkowych. Nawet kiedy Theodor zakochuje się w Samancie, programie sztucznej inteligencji, Amy służy mu radą i wsparciem. Zamiast go oceniać czy porównywać jego zachowanie ze społecznymi normami, zwraca jego uwagę na to, czego tak naprawdę szukamy w sieci czy mediach społecznościowych. Chodzi o zaspokojenie najbardziej ludzkiej potrzeby – potrzeby bliskości.

„Między słowami”

(Fot. materiały prasowe)

O uniwersalnym doświadczeniu samotności opowiada także film Sofii Coppoli. Z tego właśnie powodu w „Między słowami” reżyserka celowo nie definiuje relacji łączącej Charlotte i Boba. W odcieniach szarości, między przyjaźnią, fascynacją i miłością, bohaterowie odnajdują chwilę ukojenia. Spragnieni bliskości drugiego człowieka wyruszają we wspólną podróż po Tokio, mieście, które nigdy nie śpi. Tych kilka wspólnych dni zbliża ich do siebie. Łącząca ich więź ma w sobie czar i niewinność platonicznej miłości. A może to i przyjaźń, i zakochanie?

„Kiedy Harry poznał Sally”

(Fot. materiały prasowe)

Podobnych wątpliwości nie pozostawia finał kultowej komedii romantycznej. Ich happy ending to jednak zasługa wieloletniej przyjaźni. W końcu początkowo Harry i Sally nie pałają do siebie szczególną sympatią. Dopiero spotkanie po latach sprawia, że postanawiają zacząć od nowa, jako przyjaciele. Przez następną dekadę każde z nich jest dla drugiego ważnym punktem odniesienia. Dopiero po wielu mniej lub bardziej udanych związkach, dzięki którym odkrywają, czego tak naprawdę chcą, dostrzegają w sobie bratnie dusze. Bywa i tak.

„Celeste i Jesse: Na zawsze razem”

(Fot. materiały prasowe)

Czasem jednak bywa zupełnie odwrotnie. Gdy Celeste i Jesse brali ślub, kierowali się przekonaniem, że to miłość na zawsze. Podpisując papiery rozwodowe, nie byli już tego tacy pewni. Mimo rozstania postanawiają pozostać przyjaciółmi. Okazuje się to jednak trudniejsze, niż obiecywały filmy. Ostatecznie jednak udaje im się znaleźć dobry sposób. I żyli długo i szczęśliwie. Koniec.

Zobacz także:

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij