Znaleziono 0 artykułów
25.03.2021

Najlepsze filmy o kobiecej przyjaźni

25.03.2021
„Wariatki” / Fot. Shutterstock

Bawią, skłaniają do refleksji, wzruszają do łez – oto osiem najlepszych filmów celebrujących kobiecą przyjaźń z lat dziecięcych, nastoletnich i dojrzałych.

„Wariatki” (1988): Ponad wszystko

 

Nastoletnia Cecilia Bloom (Mayim Bialik, a w dorosłym wcieleniu Bette Midler) na wakacjach w Atlantic City poznaje Hillary Whitney (Marcie Leeds, a potem Barbara Hershey). Choć dziewczyny bardzo się od siebie różnią, nawiązują przyjaźń na całe życie. „Wariatki” Garry’ego Marshalla, twórcy „Pretty Woman”, to emocjonalny rollercoaster – od miłości i radości po śmierć i zwątpienie, bo na drodze przyjaciółek stają ambicje, mężczyźni i zdrady.

„Ghost World” (2001): Przyjaciółki pesymistki

 

Klasyk o licealnych outsiderkach: Enid (Thora Birch) i Rebecce (Scarlett Johansson). Film przełamuje konwencję, a jego charakterystyczna estetyka wciąż jest na czasie. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich dziwaków.

„W pogoni za marzeniami” / Fot. materiały prasowe Netflix

„W pogoni za marzeniami” (2016): Przedmieścia Paryża

 

Debiut reżyserski Francuzki Houdy Benyaminy opowiada o dwóch kobietach, które chcą się wyrwać z przedmieść Paryża. Główna bohaterka Dounia jest grana przez młodszą siostrę Benyaminy, Oulayę Amamrę, a Déborah Lukumuena wciela się w jej najlepszą przyjaciółkę, Maimounę. Powstał ekscytujący film o zbrodni, młodości i kobiecości.

„Lady Bird” (2017): Dojrzewające dziewczęta

 

Debiut reżyserski Grety Gerwig (po „Nocach i weekendach” z 2008 roku wyprodukowanych w duecie z Joe Swanbergiem) opowiada o dojrzewaniu 17-letniej Christine (Saoirse Ronan), która chce uciec z rodzimego Sacramento, by rozpocząć nowe życie na wschodnim wybrzeżu. Choć dziewczyna nieustannie ściera się z matką (Laurie Metcalf), to sceny z jej najlepszą przyjaciółką Julie (Beanie Feldstein) wzbudzą w widzach największe emocje. Dwa lata po „Lady Bird” Gerwig nakręciła „Małe kobietki”, a teraz jest współautorką filmu o Barbie, w którym tytułową rolę zagra Margot Robbie.

„Lady Bird” / Fot. Shutterstock

„Bardzo grzeczne dziewczyny” (2013): Ostatnie takie lato

 

Debiut reżyserski nominowanej do Oscara scenarzystki Naomi Foner (matki aktorów Maggie i Jake’a Gyllenhaalów) to historia o najlepszych przyjaciółkach – Lilly (Dakota Fanning) i Gerri (Elizabeth Olsen), które spędzają razem ostatnie lato przed rozpoczęciem studiów. W jednej ze scen ukochany dziewczyn, David (Boyd Holbrook), prosi Lilly, by przeczytała mu Sylvię Plath, zanim się pocałują. W obsadzie znaleźli się również Ellen Barkin, Demi Moore, Richard Dreyfuss i Peter Sarsgaard.

„Czekając na miłość” (1995): Kobiety i mężczyźni

 

Debiut reżyserski Foresta Whitakera oparty na bestsellerowej powieści Terry McMillan z 1992 roku. „Czekając na miłość” to historia czterech bardzo różnych czarnych kobiet i ich relacji z mężczyznami. W postać Savannah wciela się Whitney Houston, a w role jej przyjaciółek Angela Bassett, Loretta Devine i Lela Rochon. Ścieżkę dźwiękową napisała sama Whitney.

„Czekając na miłość” / Fot. Shutterstock

„Klub szczęścia” (1993): Wschód i Zachód

 

Oparta na powieści Amy Tan historia czterech kobiet urodzonych w Chinach, a obecnie mieszkających w San Francisco, oraz ich urodzonych w Ameryce córek. W filmie Wayne’a Wanga przeszłość i teraźniejszość przeplatają się, tworząc intrygujący portret życia na imigracji.

„Projekt Floryda” (2017): W cieniu Disneylandu

 

Film Seana Bakera o samotnej matce zmagającej się z wychowaniem córki w Magicznym Zamku – motelu na obrzeżach Disneylandu – to genialne, zapierające dech w piersiach arcydzieło. Jego centralnym punktem jest relacja pomiędzy Halley (Bria Vinaite) i sześcioletnią Moonee, bezbłędnie zagraną przez Brooklynn Prince. Dla obu aktorek był to ekranowy debiut.

Danny Vikram Bell
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Najlepsze filmy o kobiecej przyjaźni
Proszę czekać..
Zamknij