Znaleziono 0 artykułów
30.04.2020

Filmowe oblicza kobiecości

30.04.2020
Kadr z filmu „Proxima” (Fot. materiały prasowe)

Kosmonautki, artystki, matki – świat kina pełen jest inspirujących kobiet, zarówno na ekranie, jak i za kamerą. Oto 10 tytułów, które opowiadają niezwykłe historie niezwykłych bohaterek. Wszystkie są dostępne na portalach streamingowych.

„Proxima”, reż. Alice Winocour

Nowy film scenarzystki genialnego „Mustanga” i reżyserki docenionego w Cannes „Cienia” (dostępny na Netfliksie). Astronautka Sara jest jedyną kobietą w zespole szkoleniowym Europejskiej Agencji Kosmicznej. Każdego dnia poddawana jest ekstremalnym próbom, które mają przygotować ją do podróży w kosmos. Na dodatek kobieta musi stale udowadniać męskiej załodze, że jest częścią drużyny. Prywatnie Sara jest również mamą siedmioletniej Stelli. Gdy astronautka zostaje wybrana do misji „Proxima”, staje przed trudnym wyborem. Czy powinna spełniać swoje marzenia kosztem rozłąki z córką? W roli głównej hipnotyzująca Eva Green („Marzyciele”). Film można od dziś oglądać na platformie Vod.pl.

„Frances Ha”, reż. Noah Baumbach

 

Greta Gerwig to kobieta wielu talentów. Jest nie tylko docenioną reżyserką i autorką scenariuszów (na swoim koncie ma takie produkcje, jak dobrze przyjęta „Lady Bird” i oscarowa adaptacja „Małych kobietek”), lecz także aktorką. Ekranowe zdolności Gerwig można podziwiać, m.in. we „Frances Ha”. W filmie Noah Baumbacha (reżysera „Historii małżeńskiej”, a prywatnie partnera Gerwig) reżyserka wcieliła się w rolę 27-letniej Frances, niepoprawnej marzycielki, która każdego dnia budzi się z nowym pomysłem na życie. Beztroska kończy się, gdy jej najlepsza przyjaciółka i współlokatorka Sophie oświadcza, że wyprowadza się z ich wspólnego mieszkania. Film można oglądać na Netfliksie.

Kadr z filmu „Powrót Bena” (Fot. materiały prasowe)

„Powrót Bena”, reż. Peter Hedges

 

Gdy Holly (Julia Roberts) wraca do domu z przedświątecznych zakupów, na schodach zastaje nieoczekiwanego gościa. To jej syn Ben (Lucas Hedges), który był na odwyku. Mimo obaw, kobieta przyjmuje chłopaka z otwartymi ramionami. Wizyta Bena nie przebiegnie jednak tak spokojnie, jakby sobie tego życzyła Holly. Poruszająca historia o nieznającej granic miłości matki do dziecka. Za kamerą filmu stanął Peter Hedges, reżyser takich produkcji, jak „Był sobie chłopiec” i „Co gryzie Gilberta Grape’a”. Dostępny na Vod.pl.

„Królowa pustyni”, reż. Werner Herzog

 

Prawdziwa historia niezwykłej kobiety – Gertrude Bell była pisarką, podróżniczką, archeolożką, a jako agentka brytyjskiego wywiadu należała do osób kształtujących politykę Imperium Brytyjskiego na Bliskim Wschodzie. Bell zawsze robiła to, co chciała. Na znosiła salonowej gry pozorów, uwielbiała ryzyko i adrenalinę, nie uznawała sztucznego podziału ról na kobiece i męskie. W dobie stopniowej emancypacji kobiet stała się ucieleśnieniem ich pragnienia wolności. W rolach głównych Nicole Kidman, James Franco, Robert Pattinson i Damian Lewis. „Królową pustyni” można oglądać na Netfliksie.

Kadr z filmu „Loveling” (Fot. materiały prasowe)

„Loveling”, reż. Gustavo Pizzi

 

Życie Irene wyznacza spokojna rutyna obowiązków żony i matki czwórki dzieci w małym miasteczku na obrzeżach Rio de Janeiro. Wszystko zmienia się, gdy jej najstarszy syn Fernando zostaje zaproszony do kontynuowania swojej sportowej kariery w Niemczech. Irene musi poradzić sobie z wizją nagłego rozstania z ukochanym dzieckiem, a jednocześnie być wsparciem dla pozostałych członków rodziny. „Loveling” to piękny portret dojrzałej kobiety, która weryfikuje swoje wybory. Kiedyś dla dzieci poświęciła wszystko, dziś musi znów nauczyć się żyć także dla siebie. „Loveling” jest dostępny na Vod.pl.

„Tajemnice Joan”, reż. Trevor Nunn

 

Film Nunna toczy się w dwóch planach czasowych. W 2000 r. spokojne życie starszej pani, Joan Stanley (wspaniała Judi Dench), przerywa wizyta tajnych służb MI5. Zostaje aresztowana i oskarżona o szpiegostwo na rzecz komunistycznych władz Rosji. Prawie 70 lat wcześniej młoda Joan (Sophie Cookson) studiuje fizykę na Uniwersytecie w Cambridge, gdzie poznaje tajemniczego Leo (Tom Hughes). Gdy wybucha wojna, chłopak prosi dziewczynę, by ta przekazała tajne dokumenty Rosjanom. Joan musi podjąć decyzję, która może zaważyć nie tylko na jej życiu, lecz także losach całej Europy. Dostępny na Vod.pl.

Kadr z filmu „Sofia” (Fot. materiały prasowe)

„Sofia”, reż. Meryem Benm’Barek-Aloïs

 

Dwudziestoletnia Sofia (Maga Alemi) mieszka z rodzicami w Casablance. Dziewczyna ukrywa przed nimi, że jest w ciąży, bo wie, że w jej kraju seks pozamałżeński jest karany więzieniem. Będzie musiała podjąć wiele decyzji, które mogą zaważyć na całym jej życiu. Filmowy debiut marokańskiej reżyserki Meryem Benm’Barek-Aloïs przez doświadczenia, marzenia i lęki swoich bohaterów rysuje żywy obraz społeczeństwa współczesnego Maroka, w którym tradycyjny system wartości ściera się z pragnieniami młodego pokolenia. Film można oglądać na Vod.pl.

Kadr z filmu „Dalida” (Fot. materiały prasowe)

„Dalida. Skazana na miłość”, reż. Lisa Azuelos

 

Filmowa biografia francuskiej piosenkarki, artystki i Miss Egiptu, która urodą miała dorównywać legendarnej Kleopatrze. Jej kariera była pasmem sukcesów – Dalida zdobyła 70 złotych płyt, a jej piosenki, jak „Laissez-moi danser” czy zapętlająca się w głowie „Paroles, paroles”, na stałe zapisały się w historii muzyki. Prywatnie jednak piosenkarka nigdy nie odnalazła szczęścia. Film Lisy Azuelos to portret kobiety uwielbianej przez miliony, lecz niezrozumianej przez nikogo. „Dalida” jest dostępna na Vod.pl

„Niebo w gębie”, reż. Christian Vincent

 

Prawdziwa historia Hortense Laborie (Catherine Frot), mistrzyni kuchni, która zostaje osobistą kucharką prezydenta Francji. Niezwykłe wyróżnienie będzie jednak wymagało od niej nie tylko wspięcia się na wyżyny kulinarnych możliwości, lecz także opanowania skomplikowanego protokołu dyplomatycznego i odnalezienie się w politycznej grze, która nie omija kuchennego zacisza. Francuska komedia o wyjątkowej kobiecie z niezwykle apetyczną kuchnią francuską w tle. Film można oglądać na ipla.tv.

„mamy2mamy”, reż. Noémie Saglio

 

Jeszcze jedna francuska komedia, której bohaterkami są matka i córka. Choć mieszkają razem, nic ich nie łączy. Mado ma 47 lat i właśnie przeżywa swoją drugą młodość – imprezuje, bawi się i korzysta z życia. Z kolei Avril, która niedawno skończyła 30 lat, jest zawsze poważna i powściągliwa. Bardzo często wydaje się, że to ona wychowuje swoją matkę, a nie na odwrót. Ich burzliwa relacja zostaje wystawiona na kolejną próbę, gdy obie zachodzą w ciążę. W rolach głównych Juliette Binoche („Czekolada”) i Camille Caottin („Za jakie grzechy, dobry Boże?”). Dostępny na Vod.pl.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij