Znaleziono 0 artykułów
02.07.2020

Zawiłe losy dziecięcych gwiazd

02.07.2020
Ryan Gosling i Justin Timberlake w "Klubie Myszki Miki" (Fot. East News)

Bliźniaczki Olsen, Macaulay Culkin, Ryan Gosling od najmłodszych lat rozśmieszali i wzruszali zarówno dorosłych widzów, jak i tych młodszych, marzących o tym, by powtórzyć ich sukces. Dorastanie na planach filmowych miało jednak swoją cenę – brak prywatności, uzależnienia, załamania psychiczne. Część z idoli z dawnych lat do dziś odnosi sukcesy, inni popadli w zapomnienie.

Drew Barrymore: Odnaleziony spokój

Drew Barrymore w 1983 roku / Fot. rank Edwards/Fotos Internationa/Getty Images

Patrząc na karierę 46-letniej aktorki, ma się wrażenie, że przeżyła już kilka żyć. Na ekranie zadebiutowała nim skończyła rok, a jako sześciolatka zagrała w „E.T.” Stevena Spielberga. Rola uroczej Gertie rozpoczęła jej karierę i problemy. W wieku 11 lat Barrymore była już alkoholiczką, rok później uzależniła się od narkotyków, a po próbie samobójczej zaczęła leczyć się psychiatrycznie. Myślała, że nie dożyje 25. urodzin, ale odbiła się od dna.

Drew Barrymore w 2020 roku / Fot. Dimitrios Kambouris/Getty Images for Empire State Realty Trust

Jako dwudziestolatka założyła firmę producencką Flower Films. Dziś bardziej niż przed kamerą, woli pracować za kulisami. Jesienią wystartowała z autorskim talk-show. Jej pierwszym gościem była... ona sama. – Teraz codziennie będziemy cieszyć się życiem – powiedziała do hologramu siedmioletniej wersji siebie.

Ryan Gosling: Witaj w klubie!

Ryan Gosling w 1993 roku (Fot. East News)

Już jako dziecko brał udział w castingach i lokalnych konkursach talentów. Gwiazdą „Klubu Myszki Mickey” został jako dwunastolatek. Występował w programie razem z innymi idolami dorastającego pokolenia – Justinem Timberlakiem, Britney Spears i Christiną Aguilerą. Po finale pojawiał się epizodycznie w kilku serialach, przełomem w jego karierze okazała się dopiero główna rola w serialu „Młody Herkules”.

Ryan Gosling w 2019 roku (Fot. Getty Images)

Dziś Gosling uchodzi za jednego z najzdolniejszych aktorów w Hollywood dzięki występom w „Drive”, „Blade Runner 2049” i oscarowym „La La Land”. Jest też dumnym ojcem dwóch córek, które wychowuje razem z Evą Mendes, również aktorką.

Natalie Portman: Wszyscy mówią: kocham ją

Natalie Portman w 1994 roku (Fot. Getty Images)

Nazywana cudownym dzieckiem kina, zadebiutowała na ekranie w wieku lat 13 w filmie „Leon zawodowiec” u boku Jeana Reno i Gary’ego Oldmana. Na planie stale towarzyszyli jej rodzice, którzy pilnowali, żeby sława nie uderzyła jej do głowy. W pierwszych latach kariery Portman zagrała jeszcze m.in. w „Wszyscy mówią: kocham cię”, „Marsjanie atakują!” i „Gorączce”.

Natalie Portman w 2020 roku (Fot. Getty Images)

Dziś skutecznie godzi karierę aktorską z zacięciem aktywistycznym. Laureatka Oscara, dwóch Złotych Globów i statuetki BAFTA jest zaangażowana w organizację TimesUp, walczy o równouprawnienie kobiet, Afroamerykanów i społeczności LGBTQ+. Prywatnie Portman jest szczęśliwą matką dwójki dzieci – ośmioletniego Alepha i dwuletniej Amalii – które wychowuje z mężem, choreografem Benjaminem Millepiedem.

Mary-Kate i Ashley Olsen: Szczęście poza ekranem

Mary-Kate i Ashley Olsen w 1998 roku (Fot. Getty Images)

Najpopularniejsze bliźniaczki w Hollywood zadebiutowały na ekranie jeszcze jako niemowlęta w serialu „Pełna chata” w roli Michelle, najmłodszej córki Tannerów. W wieku sześciu lat miały już status supergwiazd. W latach 90. wystąpiły razem w kilkunastu komediach. Przed osiemnastką na swoim koncie miały również linię ubrań i kosmetyków oraz gwiazdy w hollywoodzkiej Alei Sław.

Blźniaczki Olsen w 2018 roku (Fot. Getty Images)

W lat 2000. Mary-Kate przyznała, że zmagała się z anoreksją, a Ashley była zamieszana w narkotykowy skandal. Dziś siostry wolą pozostać w cieniu, unikają wywiadów, nie znajdziemy ich również w mediach społecznościowych. Obie zrezygnowały z kariery filmowej, by skupić się na rozwijaniu autorskiej marki The Row. Jak zgodnie podkreślają, nigdy nie wrócą już razem na ekran.

Justin Timberlake: Książę popu

Justin Timberlake w 2000 roku (Fot. Getty Images)

Podobnie jak Ryan Gosling, karierę rozpoczął w „Klubie Myszki Miki”. W przeciwieństwie do kolegi z dzieciństwa, nie marzył jednak o pracy aktora. Jego największą pasją była muzyka. Timberlake pochodził zresztą z utalentowanej w tym kierunku rodziny. Gdy miał 14 lat, razem z kolegami założył boysband *NSYNC. Zanim rozpoczął karierę solową, zespół sprzedał ponad 100 mln płyt i stał się światowym fenomenem.

Justin Timberlake w 2018 roku (Fot. Getty Images)

Dziś Justin Timberlake może poszczycić się tytułem księcia popu. Na swoim koncie ma pięć autorskich albumów i sześć statuetek Grammy. Od czasu do czasu możemy go również oglądać na ekranie. Muzyk chętnie udziela również głosu bohaterom bajek, które uwielbia jego syn Silas. W tym roku gwiazdor będzie świętował 10. rocznicę ślubu z Jessiką Biel. Para chętnie angażuje się w sprawy społeczne i działalność charytatywną.

Dylan i Cole Sprouse’owie: Razem i osobno

Bracia Sprouse w 1998 roku (Fot. Getty Images)

Bliźniacy mieli sześć miesięcy, gdy trafili do reklamówek. Później wymiennie wcielali się w rolę Bena, syna Rossa z „Przyjaciół”. Przełomem w ich dziecięcej karierze był występ w disnejowskich serialach „Nie ma to jak hotel” i „Suite Life: Nie ma to jak statek”. Ich ekranowe losy śledziło ponad 5 mln widzów na całym świecie.

Bracia Sprouse w 2018 roku (Fot. Getty Images)

Dziś Dylana i Cole’a nadal można oglądać na ekranie, choć już nie w duecie. Pierwszy z bliźniaków wystąpił niedawno w kontynuacji nastoletniego melodramatu „After”, a w wolnych chwilach pracuje nad autorską serią komiksów. Drugiego z kolei można oglądać w „Riverdale”, a także artystycznych krótkich metrażach, które kręci ze znajomymi. Cole poświęca również dużo czasu swojej drugie wielkiej pasji, czyli fotografii.

Macaulay Culkin: Życie po życiu

Macaulay Culkin w 1992 roku (Fot. Getty Images)

Karierę aktorską rozpoczął w wieku ośmiu lat, występując w kilku popularnych komediach. Najważniejszą rolą w jego karierze okazała się jednak kreacja Kevina McCallistera w dwóch częściach świątecznego klasyka „Kevin sam w domu”. Macaulay natychmiast zdobył status największej dziecięcej gwiazdy Hollywood. Młodemu aktorowi wróżono błyskotliwą karierę, ten jednak w 1994 r. przeszedł na emeryturę.

Macaulay Culkin w 2019 roku (Fot. Getty Images)

Po latach sensacyjnych doniesień o powrocie Culkina do narkotyków lub przedawkowaniach, media wydają się w końcu odkładać historię upadłej gwiazdy między bajki. Choć aktor rzeczywiście zmagał się z uzależnieniem, od lat uczęszcza na terapię i unika wszelkich używek. Spotyka się też z byłą gwiazdką Disneya, Brendą Song. Podobno planują ślub. W tym roku aktor zadebiutuje też na małym ekranie w serialu „American Horror Story”.

Raven-Symoné: Jej własny świat

Raven-Symoné w 1993 roku(Fot. Getty Images)

Choć większość milenialsów zna ją z disnejowskiego serialu „Świat Raven”, to aktorka zadebiutowała w owianym złą sławą „Bill Cosby Show” w wieku trzech lat. Równolegle do kariery aktorskiej Raven-Simoné realizowała się jako piosenkarka (pierwszy album wydała, nim skończyła 10 lat). Występowała u boku takich gwiazd, jak Halle Berry i Eddy Murphy.

Raven-Symoné w 2019 roku (Fot. Getty Images)

Dziś Raven rzadko pojawia się na ekranie, choć nadal pracuje jako producentka. Gwiazda skupia się na muzycznej karierze i działalności aktywistycznej. Brała udział w protestach Black Lives Matter. Jako osoba panseksualna wspiera również prawa osób LGBTQ+. W czerwcu ubiegłego roku gwiazda wzięła ślub ze swoją wieloletnią partnerką Mirandą Maday.

Dakota Fanning: Z dziewczynki kobieta

Dakota Fanning w 2005 roku (Fot. Getty Images)

Aktorka w wieku czterech lat organizowała występy teatralne dla rodziców. Po występie w debiutanckim „Samie” uznano ją za najbardziej obiecującą gwiazdę kina – ośmiolatka była najmłodszą w historii aktorką z nominacją do SAG. Przed 12. urodzinami występowała u boku Toma Cruise’a, Denzela Washingtona i Charlize Theron.

Dakota Fanning w 2020 roku (Fot. Getty Images)

Fanning udało się uniknąć cieni sławy. Niedawno ukończyła studia z zakresu women’s studies na Uniwersytecie Nowojorskim. A na ekranie wystąpiła w „Pewnego razu w… Hollywood” Quentina Tarantino. Teraz pracuje nad ekranizacją powieści Sylvii Plath „Szklany klosz”. Za kamerą stanie Kirsten Dunst.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij