Znaleziono 0 artykułów
07.11.2023

Sprawdzone filmy na poprawę humoru

07.11.2023
„Między słowami” (Fot. East News)

Ponadczasowe komedie, współczesne love stories i wzruszające melodramaty – wybraliśmy sprawdzone tytuły, które skutecznie przegonią chandrę, rozbawią i dodadzą otuchy w niespokojnych czasach.

„Notting Hill”: To właśnie miłość

„Dziennik Bridget Jones” znalazł się już na naszej liście komedii wszech czasów, więc tym razem wracamy do innego brytyjskiego klasyka. „Notting Hill” to zdecydowanie jedna z najzabawniejszych komedii romantycznych w historii gatunku. Absurdalna fabuła, wyspiarski humor oraz wspaniały duet Julii Roberts i Hugh Granta szybko zapewniły produkcji status kultowego feel-good movie.

Gdzie oglądać? Na SkyShowtime i ViaPlay.

„Notting Hill” (Fot. East News)

„Lady Bird”: O dorastaniu

Choć „Lady Bird” daleko do wyciskacza łez, podczas seansu uronicie ich co najmniej kilka. Reżyserski debiut Grety Gerwig natychmiast stał się klasyką gatunku. Tytułowa Lady Bird (wspaniała Saoirse Ronan), zbuntowana uczennica katolickiej szkoły, poszukuje własnej tożsamości, przeżywa pierwsze miłości i rozczarowania, a także próbuje znaleźć wspólny język z mamą. Słodko-gorzka komedia o dorastaniu to jeden z tych tytułów, do którego będziecie wracać w poszukiwaniu odrobiny filmowego ciepła.

Gdzie oglądać? Na Prime Video i Apple TV.

„Między słowami”: Spragnieni ciepła

Mój osobisty faworyt, do którego wracam w chwilach zwątpienia. Przypadkowe spotkanie świeżo upieczonej absolwentki filozofii i podstarzałego aktora w zjawiskowym, ale obcym Tokio staje się początkiem szczególnej relacji. Film Sofii Coppoli to ciepła historia o samotności, poszukiwaniu siebie i potrzebie bliskości, a także nietypowe love story. W rolach głównych: duet Scarlett Johansson i Bill Murray.

Gdzie oglądać? Na HBO Max.

„The Grand Budapest Hotel” (Fot. materiały prasowe)

„The Grand Budapest Hotel”: Uczta dla zmysłów

„The Grand Budapest Hotel”, podobnie jak wszystkie filmy Wesa Andersona, zachwyca nie tylko dopracowanymi w najdrobniejszych szczegółach kadrami, designerskimi kostiumami i pięknymi wnętrzami, ale również specyficznym humorem oraz genialną obsadą – na długiej liście gwiazdorskich nazwisk m.in. Fiennes, Swinton, Ronan, Dafoe i Murray. A jeśli macie więcej czasu, zaplanujecie maraton wszystkich filmów reżysera z najnowszym „Asteroid City” na czele.

Gdzie oglądać? Na Disney+.

„Nowy początek”: Moment refleksji

Kino science fiction można kochać lub za nim nie przepadać, ale filmy Denisa Villeneuve’a zdają się skutecznie unikać gatunkowych schematów, a sam reżyser umiejętnie wykorzystuje konwencję stylistyczną do opowiadania uniwersalnych historii. „Nowy początek” skłania do refleksji – gdy w różnych częściach globu zjawiają się niezidentyfikowane obiekty, ludzkość musi znaleźć sposób, by pomimo wzajemnych niesnasek i konfliktów się z nimi porozumieć. Na czele zespołu staje lingwistka Louise Banks (Amy Adams). Jej empatia okaże się kluczem do zagadki.

Gdzie oglądać? Na Prime Video i Viaplay.

„Amelia” (Fot. materiały prasowe)

„Amelia”: Paryska opowieść

W dzieciństwie Amelia Poulain spędzała dużo czasu w domu, a ucieczki od nudy szukała w świecie wyobraźni. Dzięki temu wyrosła na marzycielkę. „Amelia” to współczesna baśń, w której groteska miesza się z magią. Francuski film to również opowieść o sile marzeń, empatii i drobnych przyjemności. Na dodatek podczas seansu możemy przespacerować się ulicami Paryża.

Gdzie oglądać? Na platformach VOD.

„Rzymskie wakacje”: Love story

Tym, którzy z utęsknieniem wyglądają cieplejszych dni, polecamy seans „Rzymskich wakacji”. Kultowa komedia z Audrey Hepburn w roli niepokornej księżniczki Anny zabierze nas do tętniącego życiem Rzymu. Na dodatek film Williama Wylera uznawany jest za jeden z najpiękniejszych (i najzabawniejszych) romansów w historii kina. 

Gdzie oglądać? Na SkyShowtime.

„Wszystko wszędzie naraz” (Fot. materiały prasowe)

„Wszystko wszędzie naraz”: Nowa klasyka

Nowy film Danielów, Kwana i Scheinerta, już przeszedł do historii kina, nie tylko za sprawą 10 Oscarów. „Wszystko wszędzie naraz” to kino próbujące uchwycić obraz naszej nadmiarowej rzeczywistości. Bohaterką filmu jest Evelyn (Michelle Yeoh), chińska imigrantka i właścicielka pralni, która wyrusza w fantastyczną podróż po równoległych rzeczywistościach. Wszystkiego jest tu za dużo – dźwięków, obrazów, wrażeń. Mimo to reżyserom udaje się w tym szaleństwie znaleźć metodę, a jest nią historia jednej rodziny, która kryje się pod wszystkimi warstwami efektów, filtrów i fajerwerków. Nie zdradzając więcej, powiem tylko, że nigdy nie spodziewałam się, że kamienie mogą być tak wzruszające.

Gdzie oglądać? Na Prime Video.

„Forrest Gump”: Szczypta konformizmu

Oscarowy klasyk Roberta Zemeckisa to historia człowieka o wielkim sercu. Forrest – doskonale zagrany przez Toma Hanksa – nigdy nie traci optymizmu, ciepła, otwartości. Cieszy się, że „życie jest jak pudełko czekoladek; nigdy nie wiesz, na co trafisz”. Niezmiennie wzrusza i skutecznie poprawia nastrój nawet w najtrudniejsze dni.

Gdzie oglądać? Na Netflix i SkyShowtime.

„La La Land” (Fot. materiały prasowe)

„La La Land”: Tanecznym krokiem

Nagrodzony aż sześcioma Oscarami film o dwójce młodych ludzi marzących o lepszej przyszłości to propozycja dla fanów musicali. Piękna scenografia utrzymana w konwencji gatunku, chwytliwe piosenki i genialny duet Emmy Stone i Ryana Goslinga to przepis na sukces. Historia Mii i Sebastiana udowadnia, że jeśli naprawdę czegoś pragniemy, to prędzej czy później uda nam się to osiągnąć. Najlepiej obejrzeć po seansie „Barbie”, a przed pokazem „Biednych istot”.

Gdzie oglądać? Na Prime Video.

„Paterson”: Siła poezji

Jim Jarmusch i Adam Driver? To musiało się udać. Aktor wcielił się w rolę kierowcy miejskiego autobusu, który pracę łączy z zamiłowaniem do poezji. Każdą wolną chwilę Paterson poświęca na pisanie wierszy inspirowanych codziennością – czasem spędzonym z kochającą żoną (Golshifteh Farahani), spotkaniami z oddanymi przyjaciółmi czy zwykłymi wydarzeniami, jak spacer z psem. Film Jarmuscha przypomina, że warto cieszyć się z małych rzeczy.

Gdzie oglądać? Na platformach VOD.

„Clueless” (Fot. materiały prasowe)

„Clueless”: Stylowe lata 90.

Jedna z najbardziej kultowych, a z pewnością najbardziej stylowa komedia lat 90. XX wieku. Garderoba głównej bohaterki, Cher Horowitz, do dziś inspiruje kolejne pokolenia nastolatek. Dzięki momentami banalnej fabule, przerysowanym postaciom i beztroskiemu klimatowi ostatniej dekady XX wieku „Clueless” pozwoli na chwilę niewinnego eskapizmu. 

Gdzie oglądać? Na Netflix i SkyShowtime

„Nietykalni”: Zderzenie światów

Jeszcze jeden francuski tytuł w naszym zestawieniu. „Nietykalni” to wzruszająca, szczera i pełna humoru opowieść o nietypowej przyjaźni. Philippe jest milionerem, Driss chłopakiem z przedmieścia. Mimo że pochodzą z innych światów, między bohaterami szybko zawiązuje się nić porozumienia. Przesłanie filmu wydaje się równie ważne, co ponadczasowe – choć wszyscy się różnimy, to ostatecznie więcej nas łączy, niż dzieli. 

Gdzie oglądać? Na platformach VOD.

„Shrek”: Dla całej rodziny

Pełna humoru historia ogra, księżniczki i osła, idealna na rodzinny seans, trafiła do kin prawie 20 lat temu. Genialny dubbing animacji sprawia, że „Shrek” porywa kolejne pokolenia. O wartości terapeutycznej tytułu przesądza energetyzująca ścieżka dźwiękowa bajki z „All Star” i „I’m A Believer” Smash Mouth na czele. Dla wzmocnienia efektu seans można połączyć z sesją karaoke. 

Gdzie oglądać? Na Netflix, Prime Video i SkyShowtime.

Zobacz także:

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij